Āuzmanās no apsaldējumiem un atdzišanas

Apsaldējumus var iegūt arī pie plus grādu temperatūras.

Apsaldējumus var iegūt arī pie plus grādu temperatūras
Laikā, kad sals stindzina ķermeni un aukstais ziemeļu vējš liek par sevi just, ir pastiprināti jādomā par savu veselību. Uzmanīgiem jābūt gan no ķermeņa daļu apsaldējumiem, gan arī no vispārējas ķermeņa atdzišanas.
Apsaldējumi un ķermeņa atdzišana ir divas pavisam atšķirīgas situācijas, bet abas izraisa ķermeņa temperatūras samazināšanos. "Atdzišana iedarbojas uz visu ķermeni, bet apsaldējumi skar vienu konkrētu ķermeņa vietu. Jāuzsver, ka apsaldējumi nav dzīvībai bīstami, bet ķermeņa atdzišana gan ir bīstama," stāsta ģimenes ārsts Jānis Stabingis. Apsaldējumus un atdzišanu ietekmē temperatūra, vējš, mitrums, nekustīgums, nepiemērots apģērbs un arī alkohola lietošana. Ja sakrīt visi šie faktori, tad atdzišana jau var notiks, sākot ar plus desmit grādiem.
Apsaldējumi ir audu bojājumi, kas rodas pazeminātas temperatūras ietekmē. Aukstuma iedarbībā asinsvadi sašaurinās, tādējādi tiek traucēta audu asins apgāde. Apsaldētās daļas netiek apgādātas ar asinīm, un cietušie audi iet bojā. Pazīmes, kas liecina par apsaldējumu, ir bāla aukstumu cietusī ķermeņa daļa, dedzinošas vai durstošas sāpes, jušanas samazināšanās. Apsaldējumi ir bīstami, jo var rasties infekcija, kā arī var atmirt audi. Visbiežāk no apsaldējumiem cieš kāju un roku pirksti, arī seja un ausis.
"Ja, esot ārā, jūtam, ka ķermeņa daļa ir apsaldēta un, ienākot telpās, siltumā tā kļūst sārta, tad uztraukumam nav pamata, jo asins cirkulē. Ja apsaldētā vieta nereaģē, tad gan jāuztraucas par apsaldējumu," apstiprina ārsts. Pirmā palīdzība apsaldējuma gadījumā ir apsaldēto ķermeņa daļu pasargāt no jaunas aukstuma iedarbības, ietērpt sausā un siltā apģērbā, nemasēt, nesildīt un nekustināt šo vietu. Izveidojušās čūlas nepārdurt, un cilvēkam jādod dzert silts un salds dzēriens.
Ķermeņa atdzišana izpaužas kā apziņas traucējumi, miegainība, vienaldzība, pilna nemaņa, lēns pulss un elpošana. Pirmā palīdzība atdzišanas gadījumā ir cietušā nogādāšana siltās telpās vai vismaz aizvējā. Jānovelk mitrās drēbes, apavi, jādod dzert silts un salds dzēriens, nemasēt, nesēdināt, necelt stāvus. Nepieciešamības gadījumā jāsniedz pirmā palīdzība vai jāizsauc ātrā palīdzība. "Ir svarīgi novilkt auksto apģērbu, lai siltums skartu ķermeni. Arī apavus vajadzētu novilkt, jo līdz ar sasilšanu rodas piepampums un vēlāk apavu novilkt var būt problemātiski".
"Būtiskākās kļūdas ir berzēšana, sildīšana ar ūdeni, alkohola lietošana. Alkohols paplašina virsējos asinsvadus, līdz ar ko ķermenis labāk atdziest," uzsver ģimenes ārsts. J.Stabingis cilvēkiem iesaka ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, jāizvēlas ziemai piemēroti apavi. Uzturoties ārā, ir jākustas un nevajadzētu lietot alkoholu.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnes muzejam bijis veiksmīgs darba gads

  Muzejs kļuvis saistošāks un pieejamāks apmeklētājiem.Muzejs kļuvis saistošāks un pieejamāks apmeklētājiem Atskatoties uz Alūksnes Novadpētniecības un...

 • Svētkos pārbauda pārtikas kvalitāti

  Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes inspektori veic pārbaudes ziemas saulgriežu un gadu mijas svētku laikā.Pārtikas un veterinārā...

 • Jauno gadu sāk ar jaunām iecerēm

  „Saulstariņi” plāno kļūt aktīvāki."Saulstariņi" plāno kļūt aktīvāki Alūksnes rajona bērnu un jauniešu ar īpašām vajadzībām apvienības "Saulstariņi"...

 • Seimu vadīs telefonhuligāns

  Lietuva Kaimiņvalsts Seimu turpmāk vadīs Arūns Vaļinsks – cilvēks, kurš savulaik apsūdzēts telefonhuligānismā, jo ziņojis par viesnīcā paslēptu...