Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bagātina ģeogrāfijas mācīšanas darbu

Alūksnietis Edgars Ozoliņš, strādājot izglītības darbā, aizvadījis 40 darba gadus. Ar viņa pedagoģiskās darbības pieredzi ir pazīstami gan Alūksnes rajona, gan Latvijas ģeogrāfijas skolotāji.

Alūksnietis Edgars Ozoliņš, strādājot izglītības darbā, aizvadījis 40 darba gadus. Ar viņa pedagoģiskās darbības pieredzi ir pazīstami gan Alūksnes rajona, gan Latvijas ģeogrāfijas skolotāji.
Edgars Ozoliņš ir dzimis 1927.gada 27.jūlijā Zeltiņu pagastā. Skolas gaitas viņš uzsāka Zeltiņu pamatskolā, bet turpināja E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. E.Ozoliņam patika mācīties, ģimnāziju viņš absolvēja ar labām sekmēm.
“Tie bija pēckara gadi. Nebija elektrības. Skolēniem bija grūti nopirkt grāmatas un burtnīcas. Mācoties ģimnāzijā, dzīvoju pie tantes Alūksnē. Caur pazīšanos viņa mēģināja mani nodrošināt ar mācību līdzekļiem. Tas bija grūts periods,” atmiņās kavējas bijušais skolotājs. Jau mācoties skolā, E.Ozoliņš bija iecerējis kļūt par skolotāju. Šo ieceri viņš arī piepildīja.
Zinātne par pasauli
Pēc ģimnāzijas absolvēšanas Edgars sāka studēt Latvijas Valsts pedagoģiskā institūta Ģeogrāfijas fakultātē. “Tajā laikā lielākā daļa jauniešu pēc vidusskolas absolvēšanas turpināja izglītoties. Es nolēmu studēt ģeogrāfiju, jo tā man patika. Ģeogrāfija ir visaptveroša zinātne par pasauli,” paskaidro E.Ozoliņš.
Studiju gadus sirmais vīrs atceras ar patiku. Edgars bija centīgs students. Viņš gatavojās katrai nodarbībai, pārlasīja lekciju pierakstus. Eksāmenos Edgars saņēma teicamas atzīmes.
Par lielu panākumu E.Ozoliņš uzskata par centību saņemto teicamnieka stipendiju, par kuru viņš nopirka sev pulksteni. Spilgtā atmiņā ģeogrāfijas studentam palikusi pedagoģiskā prakse meiteņu ģimnāzijā Rīgā.
“Meitenes bija solīdas. Man par viņām radās ļoti labs iespaids. Noslēguma prakses stundā, kurā piedalījās arī vērtēšanas komisija, meitenes man pasniedza rozes. Par praksi es saņēmu teicamu atzīmi,” ar prieku atceras E.Ozoliņš.
Saistīts ar izglītības sistēmu
1951.gadā jaunais ģeogrāfijas speciālists atgriezās dzimtajā novadā un uzsāka strādāt Apes vidusskolā par ģeogrāfijas skolotāju, bet jau pēc gada viņu iecēla par Apes vidusskolas direktora vietnieku mācību darbā. Visus darba gadus E.Ozoliņa darbs ir bijis saistīts ar izglītības sistēmu.
1954.gadā viņu iecēla par Apes rajona Tautas izglītības nodaļas vadītāju. Šos pienākumus E.Ozoliņš pildīja līdz Apes rajona likvidācijai 1956.gada 16.aprīlī, tad viņu pārcēla uz Alūksni, kur norīkoja strādāt par Alūksnes rajona Tautas izglītības nodaļas skolu inspektoru, vēlāk arī par skolu inspektūras vecāko inspektoru. 1960. gadā E.Ozoliņš sāka strādāt Alūksnes vakara maiņu vidusskolā, kur strādāja līdz pat aiziešanai pensijā.
Velta daudz darba metodiku izstrādei
Paaugstinot savu profesionālo izglītību, viņš piedalījās kvalifikācijas celšanas kursos. E.Ozoliņš arī pats vairākkārt sagatavojis dažādus referātus gan par skolu dzīvi, gan par ģeogrāfijas metodiku, ar kuriem piedalījies skolotāju konferencēs.
Ilgus gadus E.Ozoliņš vadīja Alūksnes rajona, kā arī ar Alūksnes rajonu apvienotā Gulbenes rajona ģeogrāfijas skolotāju metodisko apvienību. Apvienības kredo - “Mācot citus, mācies arī pats!” godā turēts gadu desmitus un iesakņots katrā rajona ģeogrāfijas skolotājā. Skolotājs -metodiķis tam veltīja daudz darba. Viņš organizēja seminārus, rīkoja atklātās stundas, pieredzes apmaiņas pasākumus dažādos Latvijas rajonos, ekskursijas uz Balvu, Gulbenes, Madonas, Rēzeknes un citiem rajoniem.
Metodiķis rosināja rajona skolotāju tālāku pilnveidošanos un uzdrīkstēšanos. Skolotājs ir bijis autors vai līdzautors vairākiem metodiskajiem līdzekļiem. Ar savu pieredzi E.Ozoliņš ir bagātinājis rajona ģeogrāfijas mācīšanas darbu.
Aizstāvēja godu
Skolotājs ir Latvijas Ģeogrāfijas biedrības loceklis, vairākkārt bijis ievēlēts par Alūksnes rajona Pedagogu biedrības atbildīgo sekretāru. Viņš ir vadījis apvienoto Alūksnes un Gulbenes rajonu ģeogrāfijas skolotāju pieredzes skolu, kuru atzinīgi novērtēja Skolotāju kvalifikācijas celšanas institūta speciālisti.
Milzīgu darbu E.Ozoliņš ieguldījis mācību līdzekļa “Shematiski plāni un tabulas ārvalstu ekonomiskajā ģeogrāfijā” izveidē. Šis darbs Latvijas Pedagogu biedrības konkursā ieguva godalgotu vietu.
1984.gadā E.Ozoliņš aizstāvēja Alūksnes vakara vidusskolas godu republikāniskajā vakara vidusskolu skolotāju konferencē, nolasot referātu “Neklātnieku ievirze patstāvīgai zināšanu apguvei ārvalstu ekonomiskās ģeogrāfijas mācīšanas procesā”.
Saņem apbalvojumus
Ģeogrāfijas speciālists katru stundu centās padarīt interesantu un vērtīgu. “Es nebiju bargs skolotājs, tomēr, kā jau visi skolotāji, arī es vēlējos, lai mani skolēni mācītos labi un centīgi,” secina E.Ozoliņš.
Par aktīvo pedagoģisko, metodisko un sabiedrisko darbu Edgars Ozoliņš saņēmis vairākus apbalvojumus. Viņa darbu atzinīgi novērtēja ne vien rajonā, bet visā Latvijā.
Par teicamu darbu skolotājam piešķirti Izglītības darba teicamnieka un Skolotāja metodiķa nosaukumi. Viņš ir saņēmis vairākus Izglītības ministrijas, Pedagogu biedrības, Arodbiedrību centrālās padomes un rajona iestāžu goda rakstus un krūšu nozīmes.
Šos apliecinājumus garajam, smagajam un centīgajam darba mūžam vecais vīrs šobrīd aplūko ar patiesu lepnumu. Līdztekus pienākumu veikšanai izglītības sistēmā, E.Ozoliņš ilgus gadus darbojās kā ārštata korespondents rajona laikrakstā. Viņa raksti ir publicēti arī centrālajā presē.
Pilda hronista pienākumus
Pēc aiziešanas pensijā sirmais skolotājs sāka apkopot savas skolas un sava izlaiduma absolventu dzīves hronikas. E.Ozoliņš ir veltījis īpašu rakstu sēriju E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 90. gadadienai.
Smagajā darbā skolotājs spēku rada ģimenes dzīvē. Sapratni un atbalstu sniedza Edgara Ozoliņa sieva Aleksandra, kura šobrīd jau atdusas kapu kalniņā.
E.Ozoliņa lielākais lepnums ir abi dēli, kuri šobrīd aktīvi darbojas izglītības sistēmā.
E.Ozoliņš atceras tā laika Latvijas prezidenta Gunta Ulmaņa viesošanos viņa dzīvoklī. Šajā tikšanās reizē viņi pārrunāja Edgara pedagoģiskās pieredzes apkopojumu un citas aktuālitātes. “Šis bija neaizmirstams notikums mūsu ģimenē,” ar lepnumu atzīst pensionārs.
E.Ozoliņš šobrīd aktīvi turpina pildīt hronista pienākumus, darbojas mazdārziņā un apciemo bērnus.

Citu datumu laikraksti

  • Rotaļas turpinās

    Pirms nepilna mēneša Latvija teica jāvārdu Eiropai. Var likties, ka atpakaļceļa nav, nenovēršama ir eiropeisko labumu un nesmukumu ienākšana mūsu...

  • Ir vērts iepazīt kaimiņzemes neparasto šarmu

    Gudri ļaudis saka, ka Igauniju vajag sākt aplūkot no paugurainās dienvidu puses. Tās daba un klimatiskie apstākļi ir gandrīz tādi paši kā pie mums -...

  • Kolekcionē krūzes un senlaicīgas lietas

    Trapeniešu Lanas un Zigurda Safranoviču vaļasprieks jau četrus gadus ir krūzīšu kolekcionēšana. Viņi lepojas ar vairāk nekā 70 dažāda izmēra un...