Baltkrievijā ražotais benzīns neatbilst ES prasībām

Kopš augusta beigām Latvijā tāpat kā citās pasaules valstīs ievērojami cēlušās degvielas produktu cenas.

Kopš augusta beigām Latvijā tāpat kā citās pasaules valstīs ievērojami cēlušās degvielas produktu cenas. Īpaši straujš cenu kāpums vērojams kopš 30.augusta, kas skaidrojams ar naftas ieguves kompleksu iznīcināšanu Meksikas līcī ASV viesuļvētras "Katrīna" laikā.
Lai arī šā notikuma iespaidā cenas cēlās visā pasaulē, pirmo reizi Latvijas degvielas vairumpiegādātāja "Mažeiķu naftas" cena par E-95.markas benzīnu ievērojami apsteigusi Ziemeļeiropas cenu.
"Mažeiķu nafta" Latvijas tirgum piegādā vairāk nekā 80 procentus kopējā benzīna, radās bažas, ka straujais "lēciens", apsteidzot vairumtirdzniecības cenas citur Eiropā, izskaidrojamas ar alternatīvu benzīna piegādātāju trūkumu Latvijā.
Valdības pārstāvji vēlējās radīt konkurenci "Mažeiķu naftai", lai tādējādi pazeminātu degvielas cenu mazumtirdzniecībā, tādēļ tika nolemts izvērtēt degvielas kvalitātes prasību samazināšanu, kas ļautu Latvijai izvēlēties arī piegādātājus no Krievijas un Baltkrievijas.
Ekonomikas ministrija ir atzinusi, ka Baltkrievijā un vairākās Krievijas rūpnīcās ražotais benzīns neatbilst Latvijas un Eiropas Savienības (ES) kvalitātes prasībām. Analizējot no Baltkrievijas saņemtā benzīna parametrus, var secināt, ka Latvijas un ES kvalitātes prasībām neatbilst sēra saturs, benzola saturs un destilācijas rādītāji. Sēra saturs galvenokārt saistīts ar vides aizsardzības prasībām, pārējie parametri var ietekmēt arī automašīnas dzinēja darbību.
ES prasībām atbilst Baltkrievijā ražotā dīzeļdegviela, kas arī lielākoties Latvijā tiek ievesta un pārdota. Pagājušajā gadā Latvijā apmēram 90 procenti dīzeļdegvielas tika ievests no Baltkrievijas, bet 35 procenti - no Lietuvas. Savukārt importētā benzīna ziņā Lietuva ir neapstrīdams līderis - no šīs valsts tiek ievests apmēram 81 procents benzīna.
Ekonomikas ministrija konstatējusi, ka Latvijā nepastāv konkurence degvielas vairumtirdzniecībā, kur šobrīd izteikti dominē "Mažeiķu nafta". Citu piegādātāju trūkumu rada naftas transportēšanai no Rietumeiropas nepiemērotās dzelzceļu un loģistikas sistēmas, kā arī tas, ka degvielas imports no Krievijas un Baltkrievijas nav iespējams, jo šo valstu uzņēmumi neizpilda Latvijas un ES kvalitātes prasības. Tas ļauj "Mažeiķu naftai" 95.markas benzīna cenas saglabāt augstākā līmenī nekā citviet Eiropā.
Ekonomikas ministrs Krišjānis Kariņš par šādu "Mažeiķu naftas" piedāvāto cenu starpību jau ir informējis Eiropas Komisiju (EK). "Mažeiķu naftas" degvielas cenu starpības pamatotību ar Ziemeļeiropas cenām sākusi izvērtēt arī Konkurences padome.
Pēc Ekonomikas ministrijai pieejamās informācijas Krievijā un Baltkrievijā ražotā benzīna cena ir ievērojami mazāka nekā "Mažeiķu naftas" piedāvātā cena. No Krievijas benzīna importu sadārdzinātu dzelzceļa tarifi un izvedmuita, tāpēc izdevīgāk degvielu būtu ievest no Baltkrievijas. Dažādu degvielas tirgotāju dati liecina, ka Baltkrievijas benzīna cena (atrēķinot visas izmaksas) varētu būt par 2 līdz 3 santīmiem zemāka nekā pašreizējā cena mazumtirdzniecībā. Ja atļautu šādas kvalitātes degvielas ievešanu, ieguvums būtu 360 000 latu mēnesī uz viena santīma starpību degvielas cenā, tomēr vienlaikus būtu jārēķinās ar lielām EK sankcijām un iespējamām tiesvedībām no uzņēmēju puses par nekvalitatīvas degvielas tirdzniecības atļaušanu.
Ir arī zināms, ka Baltkrievija pilnveido savas degvielas ražotnes, kas ES standartiem varētu atbilst jau nākamā gada laikā.

Citu datumu laikraksti

  • Naglu ciemā tagad pārsvarā saimnieko ienācēji

    Malienas pagasta apdzīvotajā vietā Naglas dzīve rit tāpat kā jebkurā pagastā. Naglās māju nav daudz, bet to kādreizējie īpašnieki jau aizgājuši...

  • Monētu savienības - jau pirms 600 gadiem

    Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas attīstības likumsakarības, viena - aptvert arvien lielāku teritoriju.Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas...

  • Jauna iespēja skolēniem

    Rudens un jaunā mācību gada sākums skolēniem un skolotājiem rada jaunus pienākumus, bet sniedz arī jaunas iespējas.Rudens un jaunā mācību gada sākums...