Bārenis - tā nav diagnoze visam mūžam

Ik gadu vairāki desmiti bāreņu un bērni, kas palikuši bez vecāku gādības, beidz internātskolu un sāk patstāvīgu dzīvu. Kāda tā ir?

Ik gadu vairāki desmiti bāreņu un bērni, kas palikuši bez vecāku gādības, beidz internātskolu un sāk patstāvīgu dzīvu. Kāda tā ir? Meklēju atbildi. Ir publicēti oficiāli dokumenti, skaidrojumi par bāreņu tiesībām un statistikas dati, taču stāstu par viņiem tikpat kā nav.
Alūksnietis Juris Gabranovs nevēlējās atcerēties bērnību, kas aizritējusi Gaujienas internātskolā. Pārāk sāpīga ir diagnoze - bārenis. To nav iespējams mainīt vai aizmirst.
"Apkārtējie uz mums skatās citādāk. Viņi domā, ka internātskolas audzēkņi ir tādi kā bandīti. Acīmredzot sabiedrībā ir izveidojies tāds uzskats, jo vairums bērnu internātskolā ir no nelabvēlīgām ģimenēm. Jā, ar mani viss ir kārtībā. Bet kā klājas citiem?" spriež J.Gabranovs.
Spēj atrast savu vietu dzīvē
Viņš atzīst, ka visi nespēj apgūt specialitāti, atrast darbu un sākt patstāvīgu dzīvi. Kamēr mācās internātskolā, viss ir normāli. Tur par bērniem rūpējas, nodrošina ne tikai izglītību, bet arī ēdienu un apģērbu. Saņemot visu gatavu, daudziem liekas, ka tā arī jābūt. Kad aiz devītās klases beidzējiem aizveras internātskolas durvis, ir divi varianti - noturēties uz taisna ceļa vai arī izvēlēties šķietami vieglākus neceļus, kas aizved cietumā.
"Vairāk ir to, kas neiztur. Nav viegli par sevi pastāvēt, ja tev nekā nav. Esmu visam izgājis cauri, kamēr varēju iekārtot savu dzīvi," saka Juris.
Viņam ir darbs un ģimene, kurā ir divi bērni. Dēlam ir jau četri gadi, bet meitai nav vēl pat mēnesis. Juris un Sandra priecājas, ka viņi aug veseli un jūtas drošībā.
"Maniem bērniem nekā netrūkst. Viņiem būs labāka un vieglāka dzīve. Vecākiem par to ir jāgādā," ir pārliecināts tēvs. J.Gabranovs uzsver, ka vecāki ir kā mugurkauls, kas notur cilvēku. Ja tā nav, tad katra stiprāka vēja pūsma var nepilngadīgo nogāzt pie zemes vai aizpūst pa gaisu. Vecāki ir balsts, pie kā turēties dzīves vētrās arī tad, kad sasniegta pilngadība. Internātskolā atceras, ka Juris bija kluss, nerunīgs un centīgs. Mācības viņam nepadevās viegli, bet puisis bija neatlaidīgs. Viņš arī neiesaistījās palaidnībās, kas patika vienaudžiem.
Vēl arvien sāp nepelnīta pārestība
Jurim ir izdevies būt stipram. Viņš nav interesējies, vai vecāki ir dzīvi un, ja dzīvi, kur dzīvo un ko dara. Zina tikai vārdus, bet ne to, kā izskatās. "Nezinu, kāds bija iemesls, kāpēc neaugu kopā ar viņiem. Ģimenē skaitāmies pieci, bet nav zināms, vai arī citi bērni ir izšķirti," atzīst vīrietis. Viņš nenoliedz, ka kaut kur dziļi kā ogle zem pelniem gruzd pārestība.
Es pazīstu cilvēku, kas bija izaudzis kopā ar tēvu. Par māti viņam atgādināja tikai fotogrāfija. Kad viņš apprecējās un audzināja savus bērnus, sameklēja māti. Vīrietis spēja piedot, ka māte viņu bija atstājusi. Vai to spētu Juris?
"Kādreiz gribas redzēt, kādi izskatās mani vecāki. Vai es varētu viņiem piedot? Nē. Nav viņi to pelnījuši, lai gan Dievs māca, ka ir jāpiedod visiem," atzīst Juris. Viņš neko nepārmestu, bet ciemos gan pie sevis neaicinātu. Beidzot viņa dzīvē viss ir nostājies savā vietā, tomēr dziļi sirdī guļ rūgts sāpju kamols. "Ko vecāki būs devuši bērniem, tādi viņi būs. Varu vēlēties daudz ko, bet no tā nav atkarīga manu bērnu nākotne," saka Juris.
Dienestā izvēlas pavāra profesiju
Pēc Gaujienas internātskolas viņš iestājās Cēsu profesionāli tehniskajā skolā, lai apgūtu galdnieka specialitāti. Gadu mācījās, bet nācās atstāt izglītības iestādi, jo nebija tik daudz naudas, lai varētu iztikt. Tomēr viņš nedomāja atteikties no mācībām. Iestājās Apes profesionāli tehniskajā skolā, kur varēja apgūt celtnieka profesiju.
"Šajā mācību iestādē bija skolotāji, kas man palīdzēja izdzīvot. Varēju sportot, dejot un izklaidēties," atceras Juris. Viņš ir pateicīgs Apes pedagogiem par atbalstu. Protams, bija arī palaidnības, kā visiem puišiem šajā vecumā. Mācības palīdzēja saglabāt vēlmi dzīvot pilnvērtīgi.
Tikai īsu laiku iznāca strādāt celtniecības darbos, jo puisi iesauca obligātajā militārajā dienestā. Izrādījās, ka savu īsto darbu viņš atrada šajā vidē.
"Nebija, kas strādā virtuvē. Tā dienests vairāk aizritēja pie plīts un putras katliem. Man patīk gatavot, tāpēc izlēmu strādāt šo darbu. Manuprāt, pavāra dotības ir iedzimtas. Tagad jau būs septiņi gadi nostrādāti. Biju pavārs Gaujienas kafejnīcā, Alūksnes kafejnīcā "Jolanta" un pēc tam atnācu uz Mobilo strēlnieku bataljonu," skaidro J.Gabranovs.
Viņš ir beidzis pavāru kursus, bet galvenokārt zināšanas un iemaņas ir apgūtas praksē. Mājās Juris ar ēdienu gatavošanu neaizraujas, bet neuzskata arī, ka tas ir sievas pienākums. Ja gribas atpūsties, abi dodas pusdienot uz kafejnīcu. Kad gaida ciemiņus, tad, protams, pavārs liek lietā savu prasmi un amata noslēpumus.
Lielākā vērtība ir ģimene
Vislabākā atpūta ir tad, kad kopā ir visa Gabranovu ģimene. Jurim patīk makšķerēt, bet, kamēr bērni ir mazi, viņš no tās atteicies.
"Visam ir savs laiks," norāda vīrietis. Viņš ir sportojis, dejojis tautiskās dejas skolā un Alūksnes tautas deju kolektīvā "Rota". Būts arī ārzemēs. Tagad pirmajā vietā ir ģimene. Atpūšas pie ezera vai jūras. Drīzumā Juris iegādāsies automašīnu, tad būs vieglāk aizbraukt ar bērniem uz Zooloģisko dārzu vai apceļot Latviju. Par benzīna cenas palielināšanos Juris saka: "Nevar sēdēt mājās un skaitīt naudu. Tā nav dzīve! Ne nauda, bet dzīve ir vērtība."

Citu datumu laikraksti

 • Arī turpmāk būs iespēja pensionēties priekšlaicīgi

  Saeima 9.jūnijā pieņēma grozījumus likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 29.punktā, pagarinot termiņu tiesībām uz priekšlaicīgu vecuma...

 • Atveries, cerību puķe, vēlreiz brīnumam...

  Pa saulē sasilušo ielu nāk sieviete. Nogurusi, bet apņēmības pilna viņa turpina iesākto ceļu. Ieraudzījusi mani, apstājas un kaut ko sevī pārdomā,...

 • Mācās darbinieki

  Trešdien Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvalde rīkoja semināru sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu darbiniekiem.Trešdien Pārtikas un...

 • Kontrolē pastiprināti

  Pārtikas un veterinārais dienests vasaras karstajā periodā pastiprināti kontrolē, kā tirdzniecības vietās, veikalos, sabiedriskās ēdināšanas...

 • Skatītājus priecē ar pirmizrādi

  Vakar Kolberģa bērnu teātra studija skatītājiem vērtējumam nodeva pirmizrādi - H.Paukša lugu “Raganas trīs noslēpumi”.Vakar Kolberģa bērnu teātra...

 • Karstajā laikā veikalu plaukti kļūst tukšāki

  Gaisa temperatūra dienvidū sasniedz pat 30 grādus, un kāda alūksniete stāsta, ka vakarpusē veikalā vairs nav bijis gāzētā minerālūdens.Gaisa...

 • Izglītos, kā sākt uzņēmējdarbību

  Vidzemes attīstības aģentūras izstrādātais projekts “Jaunu komercsabiedrību un pašnodarbinātības veicināšana Vidzemes reģionā”, kurā kā partneri...

 • Pusaudži var piedalīties grāmatas veidošanā

  “Latvenergo” sācis izglītojošas grāmatas sagatavošanu 5. - 7.klašu skolēniem. Tās tapšanā aicināti iesaistīties skolēni, kas var piedalīties...

 • Aicina pieteikties pagasta konkursā

  Ziemeru pagasta padomes sēdē apstiprināja konkursa nolikumu “Sakoptākā sēta 2005”. Tajā noteikts, ka no 8. līdz 14.augustam komisija vērtēs izlozētās...