Baronu Volfu dzimtas šūpulis

Latvijas Piļu un muižu asociācijā iesaistās ne tikai lepnās pilis, par tās biedriem kļūst arī to muižu centru apsaimniekotāji, kas vēlas uzturēt un parādīt tūristiem skaistākās vietas.

Latvijas Piļu un muižu asociācijā iesaistās ne tikai lepnās pilis, par tās biedriem kļūst arī to muižu centru apsaimniekotāji, kas vēlas uzturēt un parādīt tūristiem skaistākās vietas. Jaunlaicenes muižas kungu mājas nav, bet ir saglabājies komplekss. Tā uzturēšanā ir daudz padarīts.
Šogad akcijā "Apceļosim Latvijas pilis!" Jaunlaicenes muiža iekļāvās pirmo gadu - un pārsteidza gan ceļotājus, gan kolēģus citās muižās.
Vispirms par to, ko redzēt. Kompleksa ēkas - dārznieka māju, veļas mazgātavu un žāvētavu, zirgu manēžu un klēti - var aplūkot no ārpuses. Ēkas ir pietiekami interesantas, lai rastos bažas, vai tik kādu dienu kādam "uzņēmīgam" cilvēkam neienāks prātā "pārtaisīt pa jaunam" kādu no šīm ēkām. "Iztaisīt" ģipškartona gludas sienas, ielikt plastmasas logus un durvis, "uzprišināt" un tādējādi sabojāt to, kas saudzējams un glabājams. Tad muižas komplekss zaudēs. Iegūs to, ko varam redzēt visā Latvijā - sabojātas senās celtnes, kas vairs nevienam nav interesantas. Pakaļdarinājumi, plastmasa un tā saucamās "modernās tehnoloģijas" pašlaik Latvijā aiznes vairāk nekā kari un padomju "arhitektūra" spējusi paveikt.
Unikāla ir baronu Volfu kapliča. Tās uzturēšanā vēl ne mazums darba jāiegulda, bet tieši tas ir pamats, lai Jaunlaicene kā Volfu dzimtas sākums un beigas Latvijā iegūtu tai atbilstošo virzītāja, rosinātāja statusu citu bijušo Volfu muižu vidū.
Akcijas dalībnieki balsoja par labākajiem gidiem, ko satikuši vasaras ceļojumu laikā. Nosaukti 28 gidi, tāpēc jo lielāks pārsteigums, ka no Jaunlaicenes un Zaļās muižas pirmajā desmitniekā iekļuva pa diviem gidiem. Rita Jankovska ieguva 2.vietu. Apriķu Rūķu muzeja saimnieci Ainu Cērmani neizdevās pārspēt, bet pasteigties garām pērn pirmo vietu ieguvušajai Popes muižas stāstniecei gan izdevās. Arī Arvīds Ostrovskis nosaukts vairākkārt. Tas vien, ka nelielajā Jaunlaicenes pagastā iespējams noorganizēt, ka strādā vairāki gidi, jau ir liels pagasta panākums un nopelns. Tas nodrošina to, ka ceļotājiem nav jāstāv pie slēgtām durvīm.
Lielie, finansiāli bagātākie objekti nevar atļauties par nelielu naudu atvēlēt gidu vienam, diviem ceļotājiem, ģimenei. Jaunlaicene un daudzas mazās muižas to dara.
Bez gida palīdzības Jaunlaicenes burvību svešinieks neatklās. Izskries cauri, pamanīs dažas celtnes. Bet kur interesantie stāsti? Kur aizrautīgi pētītā vēsture? Kur saimnieku gādīgā attieksme? Esam jau esam noguruši no gidu stāstiem muzejos, no ilgās stāvēšanas kājās stendu priekšā. Tas atbaida. Jaunlaicenieši tā pamanās "ievilkt" savā pagastā, Jaunlaicenes muižas vēsturē un tagadnē, ka nepamani, kā paiet laiks. Nav iespējams atteikties apskatīt kapliču, bijušās Opekalna skolas vietu, Opekalna baznīcu. Un ir prieks, ka esi ļāvies gida vadībai, uzticējies. Jo redzēt tiešām ir vērts!
Iznāca pabūt Jaunlaicenē pašā sezonas vidū. Tieši ar stāstnieku gādību pagaisa visas šaubas, vai un kā Jaunlaicene aizraus izlutinātos, ar skaistiem skatiem un labu saimnieku gādību izlutinātos ceļotājus.
Akcija uzliek papildu rūpes - zīmodziņu uzlikšana, satikšanās ar dažu labu "ceļotāju", kas devies ceļā, lai dabūtu zīmodziņu un varētu kandidēt uz balvu vai vismaz ielūgumu noslēguma ballē, atskaites, dāvanu lūkošana ceļotājiem. Savukārt akcijas dalībnieku pozitīvais vērtējums ir pati augstākā balva, jo tā ir profesionālu vērtētāju atzinība. Citādi akcijas dalībniekus nenosauksi kā par profesionāļiem, ekspertiem. Viņi ir redzējuši tik daudz, satikuši tik daudz tūrisma vadītāju, vēstures pētnieku un vienkārši fanātiķu, ka augstais vērtējums Jaunlaicenes gidiem ir ļoti augsta balva.
Tādu attieksmi, kāda ir Jaunlaicenē, es gribētu novēlēt daudziem tūrisma organizatoriem un seno muižu saimniekiem. Attieksmi pret apmeklētāju, savu ciemu, savu pagastu, savu vēsturi.
Kā lai nepiemin Jaunlaicenes pagasta mājas lapu internetā! Vienkārša, eleganta, sirsnīga. Domāju, ka patīkama ir atziņa, ka vēl ir daudz iespēju, sevišķi kultūras mantojuma saglabāšanas un uzturēšanas jautājumos. Lai veicas!

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...