Bažas par piekļuvi ezeram

Klāt sezona, kad cilvēki aktīvi meklē piekļuvi ūdenstilpēm. Interesantu situāciju laikrakstam pavēstīja Alūksnes novada Ezermalas ielas iedzīvotāji, kuri jau labu laiku novērojuši, ka kādā īpašumā, pašā ezera krastā, notiek pamatīgi būvniecības darbi.

Būvniecība pilnā sparā
Bažīgie iedzīvotāji norāda - kāda persona nesen iegādājusies zemes īpašumu Alūksnes ezera krastā un uzsākusi tur būvniecības darbus – redzami zemes uzbērumi, notiek līdzināšanas darbi. Iedzīvotājiem, vērojot notiekošo, ir bažas, ka tagad šajā teritorijā ezera krastā vairs nevarēs piekļūt nedz peldētgribētāji, nedz pietauvoties ar laivu. Iedzīvotāji novērojuši, ka īpašums tiek iekopts līdz pašam ezera krastam, Ezermalas ielas iedzīvotājiem liedzot pieeju šai Alūksnes ezera piekrastei.

Nav vienādu nosacījumu
“Rodas jautājums, kāpēc šis zemes īpašnieks var būvēt visu līdz pat ezera krastam, bet pārējie Ezermalas ielas iedzīvotāji no ezera atstājuši brīvo jeb tauvas zonu - vairāk nekā desmit metru no krasta, tādējādi neliedzot apmeklētājiem nedz iet peldēties, nedz piebraukt ar laivu,” vaicā kāds Ezermalas ielas iedzīvotājs, kurš vēlējās palikt anonīms.
Iedzīvotājs norāda, ka iepriekš šajā vietā stāvējušas laivas. Gar ezera krastu veidota taka, kas ved līdz pat Jaunalūksnes pagastam, Kolberģim. “Iedzīvotāji uztraucas gan par piekļūšanu ezeram šajā vietā, kur līdz šim varēja iet, tāpat arī par to, vai tas ir godīgi pret citiem iedzīvotājiem. Zinu, ka vienam kaimiņam sēta bija jāpārceļ par pusmetru, jo it kā bijusi par tuvu ezera krastam. Kā tad tagad šeit būs?” sašutis vaicā Ezermalas ielas iedzīvotājs.

Pieeja nav liegta
Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis norāda, ka tiešām šajā teritorijā iegādāts īpašums, kas šobrīd tiek sakopts. Bet viņš arī uzsver, ka starp īpašumu un ezeru ir Alūksnes novada pašvaldības zeme, tur piekļuve iedzīvotājiem nav liegta. “Privātais īpašums nesniedzas līdz ezera krastam. Šajā vietā pie ezera krasta sakopšanas darbi uzsākti jau pagājušajā gadā. Pašvaldība ir pieprasījusi tehniskos noteikumus Valsts vides dienestā šā krasta sakopšanai. Tas arī šobrīd ir izdarīts. Krasta joslas sakopšanas laikā tika izvāktas atmirušās augu atliekas jeb dūņas. Lai samazinātu sakopšanas izmaksas un lai tas viss nebūtu jāved citviet, turpat uz vietas ar izrakto materiālu ezera piekraste tika noplanēta, nolīdzināta un sakopta,” par paveikto stāsta M. Lietuvietis.

Ezera krasts – pašvaldības zeme
Vaicāts, kas taps šajā īpašumā,
M. Lietuvietis norāda, ka te veic privāto māju apbūvi, bet tas nenozīmē, ka ezera krastu nevarēs apmeklēt. “Skaidrs, ka privātais zemes īpašnieks var liegt iet pāri
savai zemei, bet Ezermalas ielā, kur ir zīme “Iebraukt aizliegts”, virzienā uz ezeru josla ir pašvaldības īpašumā, līdz ar to pa šo celiņu Ezermalas ielas iedzīvotāji var tikt līdz ezeram un  piekrastes zemei. Tauvas josla Alūksnes ezeram ir desmit metri. Ja brauc no ezera puses un tauvas joslā piestāj laivas, arī to privātās zemes īpašnieks nevar liegt.
Saskaņošana ar privātīpašnieku gan jāveic attiecībā uz ugunskuru kurināšanu. Uzsveru, ka privātie īpašumi pie Alūksnes ezera ir tikai virzienā no vecā alus brūža (Kolberģī) uz peldvietas “Šūpalas” pusi. No Ezermalas ielas uz Alūksnes pilsētas pusi visa ezera piekrastes josla  ir pašvaldības īpašumā. Arī likums nosaka, ka iebraukt un izkāpt tauvas joslā var. Tāpat privāto māju īpašnieki nevar liegt pieeju pie ezera. Bet šajā gadījumā vispār nav jābūt satraukumam, šī josla ir pašvaldības zeme,” skaidro M. Lietuvietis.


VIEDOKLIS
Kopj ezera krastu
Viedokli vaicājām arī kempinga “Ezermalas 44” īpašniekiem, kuri jau vairāk nekā 30 gadu saimnieko Alūksnes ezera krastā savā īpašumā un ievēro vairāk nekā desmit metru tauvas zonu. Atpūtas vietas dibinātājs un īpašnieks Guntis Zālītis norāda, ka viss notiek normas robežās, ja saimnieko pats. “Visur no ezera krasta 30 metru zonā ir saliktas kupicas, pārējā līdz ezera krastam ir pašvaldības zeme, un mēs to tikai apsaimniekojam. Lai arī tā ir Alūksnes novada pašvaldības zeme, katru gadu ezera krastā pļaujam niedres, lai svaigs ūdens pienāktu. Ezerā  ievestas smilšu kravas, lai izvairītos no dūņu nepatīkamās smakas. Iekopta peldētava. Izveidota laivu stacija, izrakts kanāls ezera krastā, kur apmeklētājiem iedzīt laivas,” stāsta G. Zālītis.

Bez saskaņošanas
nedrīkst
Viņš arī neslēpj - lai ko tādu īstenotu, nepieciešama ilga un pacietīga saskaņošana ar vairākām instancēm. Un saprot, ka neatkarīgi no tā, ka ieguldīti lieli līdzekļi, tas ir pašvaldības īpašums. “Pašvaldība apsaimniekot ļauj un vēl izsaka pateicību, ka krasts ir sakopts. Par to ir prieks. Tāpēc uzskatu, ka ikvienam vajadzētu būt šādai pieejai. Tam, kā būvniecība norit Ezermalas ielā, un, lai nenotiku visatļautība, jāseko līdzi būvvaldei. Apmeklētājiem liegt pieeju pie ezera nedrīkst. Arī pie manis nāk cilvēki, piemēram, kolberģieši, pa meža taciņu  un vaicā, vai drīkst peldēties. Es ļauju, lai peldas, cik uziet. Palūdz, lai uzvedas kārtīgi, un lai peldas, vai tad tāpēc ūdens sliktāks paliks? Ja saimnieks mājās, viss kārtībā,” saka G. Zālītis. 
G. Zālītis norāda, ka tomēr peldētāju un laivinieku plūsma ir mainījusies. Kopš Jaunalūksnes pagastā Kolberģī izveidota skaista peldvieta, tagad peldētāji vairāk pulcējoties tur. Tāpat jaunizveidoto laivu piestātni Ozolu ielā esot  iecienījuši makšķernieki.

Citu datumu laikraksti

 • Kas uz ceļa, tam jāiet

  Kas uz ceļa, tam jāiet

  “Malēnietis pašlaik ir modē, bet gandrīz gadsimtu tika noliegta atšķirīgā malēniešu izloksne. Mēs paši savu dzīvesziņu bijām paslēpuši pūra dibenā un...

 • Atrasts Alūksnes veselības centra investors 2

  Atrasts Alūksnes veselības centra investors

  Alūksnes novada pašvaldība sestdien, 13. jūnijā, parakstīja nomas tiesību izsoles līgumu ar SIA “Aluksne Hotel Invest” - uzņēmumu, kas izsolē ieguva...

 • Līgo svētku pasākumi būs!

  Līgo svētku pasākumi būs!

  Ievērojot valstī noteiktās prasības par distancēšanos un cilvēku skaita ierobežojumiem, Alūksnes un Apes novadā Līgo svētku pasākumi būs. Pirmie no...

 • Jauno laiku svētki pieprasa radošumu

  Vasara ir pilsētas svētku laiks, un daudzi cilvēki savus atvaļinājumus bieži vien pielāgo tam, lai vismaz reizi gadā atbrauktu uz savu dzimto...