Bēgt vai strādāt un cīnīties?

Vai bērns bēg no mājām, kur jūtas labi? Kur ir siltumā, paēdis, mīlēts un uzklausīts? Vai jūtamies labi Latvijā?

Vai bērns bēg no mājām, kur jūtas labi? Kur ir siltumā, paēdis, mīlēts un uzklausīts? Vai jūtamies labi Latvijā?
Jā - Dziesmu svētkos, kad Rīgā saplūst latvieši no laukiem, apkārt skan latviešu valoda, esam daudz un jūtamies stipri. Arī hokeja tribīnē, kad ne tikai spēle, bet latviešu kopā būšana un saukšana "Latvija, Latvija!" mūs aizrauj līdz skurbumam.
Mēs retu reizi jūtamies tāpat kā citas tautas savā zemē jūtas ik dienas.
Varbūt Īrijā, vēlreiz izjūtot bērna nevarību un beztiesību, mācoties svešu valodu un iejūtoties svešā vidē, latvietis jūtas mazāk pazemots nekā savā paša valstī? Viņš tikai vēlas pārticību - iespēju būt siltumā un paēdušam. Kādēļ tās nav Latvijā?
Mūsu valsts un politiskā elite, mūsu "labieši" taču jau 15 gadus ceļ valsts labklājību. Tikai tā valsts lielai daļai aprobežojas ar dažiem hektāriem zemes, māju ar vai bez tornīšiem un sētu riņķī. Tur tiešām valda labklājība. Izejot ārpus "valstiņas" robežām, "labieša" bērnus un bērnubērnus apsargā bruņoti sargi. Vai tiešām mazās "valstiņas" galva tic, ka ir to nodrošinājis nākamajām paaudzēm līdz septītajam augumam?
Daži karalīši tomēr ir tālredzīgāki un uzreiz pārceļ savas valstis uz Austriju vai citām jaukām vietām, kur sēta nav vajadzīga, jo apkārt nevalda tāda nabadzība, bezcerība un noziedzība kā Latvijā. Un bērni var ārā doties bez apsardzes.
Kādēļ gan mūsu "labieši" tā pa īstam nav ķērušies klāt lielākai teritorijai, piemēram, Latvijai? Atbilde ir vienkārša - cilvēki investē tikai tajos pasākumos, kam tic.
Mūsu valstsvīri netic mūsu valsts ilgstošai pastāvēšanai. Īpaši klaji tas bija redzams deviņdesmito gadu sākumā. Kā citādi lai izskaidro valsts izlaupīšanu un izpārdošanu, ko daudzi vēl joprojām turpina?
Kādēļ netic?
Šiem cilvēkiem 50 garos gados iedzīts mazvērtības komplekss - ka latvieši nekad nekas nav bijuši, ka visu kultūru, ekonomikas plauksmi un gudrākas lietas atnesuši citi. Viņi nezina Latvijas vēsturi, tādēļ tās salīkušās muguras un iztapīgie smaidi sejā, jau pagriežoties uz austrumu vai rietumu pusi vien.
Kas ir mūsu augstākie valsts ierēdņi un "biznesa elite"?
Viena daļa no viņiem 1990.gadā domāja, ka nu gan būs jāšķiras no privilēģijām, jo neatkarīgā Latvijas Republikā tādas augsta ranga čekistiem, komunistiem vai pārcentīgiem kolaborantiem tiks atņemtas. Taču viņi ātri saprata, ka nekas viņiem nedraud, un ātri izlīda atpakaļ saulītē. Tur viņi ir vēl joprojām, kalpo gan sev, gan tam pašam vecajam saimniekam, un "diedziņu pārgriešana" nozīmētu lielu troksni un apkaunojumu. Labāk taču klausīt un dzīvot mierīgi savā mazajā "valstiņā" ar sētu riņķī.
Tā turpina rasties dīvaini likumi, līkumi un grozījumi, bet tieši tie, ko tauta gaida, tiek iegrūsti atvilktnē.
Un latvietis, nobalsojis par vienu partiju, otru, trešo un ceturto, beidzot ir tiktāl vīlies, ka nobalso par Īriju. Vai vismaz izslēdz televizoru, pārstāj abonēt avīzes un neiet uz vēlēšanām.
Kurš no šiem diviem ir mazāks ļaunums? Un ko darīt?
Vēl 25 gadus gaidīt, kamēr iepriekšminētie "labieši" nomirst dabiskā nāvē, mums nav laika. Turklāt viņi samaitā jauno valsts politiķu un ierēdņu paaudzi. Viņiem pieder arī visi ieroči - izglītības sistēma, nauda un vara, tostarp lieli un ietekmīgi plašsaziņas līdzekļi, lai sabojātu visu tautu.
15 gados mēs varējām izaudzināt veselīgu jauno latviešu paaudzi - cilvēkus, kam ir gan izglītība un prasmes, gan griba tās atdot Latvijai. Šo morālo pamatu var dot tikai savas zemes un tautas pazīšana un mīlēšana, stabila Latvijas vēstures un kultūras apziņa, kas var būt kopēja arī dažādas etniskās izcelsmes cilvēkiem.
Vēl dzīva ir paaudze, kas savām acīm redzējusi un tic, ka Latvija var būt stipra, skaista un latviska. Ir pēdējais brīdis, lai politikā ienāktu paaudze, kas atkal ir izaugusi brīvā Latvijā. Tad šī ticība tiks nodota tālāk.

Citu datumu laikraksti

 • Dievkalpojumi

  24.decembrī pulksten 19.00 Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā - Ziemassvētku svētvakara Gaismas dievkalpojums.24.decembrī pulksten 19.00...

 • Dievs slimu bērnu uztic mīlošiem vecākiem

  Liepnas pagasta iedzīvotāji sen vairs nebrīnās, ka Laila Gorkija no rīta ved piecpadsmit gadus veco Leldi uz pirmsskolas audzēkņu mācību grupu...

 • Mainās koncerta norises vieta

  23.decembrī koncerts visai ģimenei “Dedz sirdī baltu Ziemassvētku sveci...”, ko sniegs Inita Āboliņa un Normunds Ķietis, notiks Alūksnes...

 • Zeltinieši izbauda vairāku svētku prieku

  Jana un agris šuksti: ikdienā svarīgākā ir mīlestība. Zeltiniešu Janas un Agra Šukstu ģimenei decembris ir īpašs laiks, jo jāgatavojas Ziemassvētkiem...

 • Ielūdz uz koncertu “Baltie Ziemassvētki”

  Tuvojas brīnišķīgākie svētki gadā - Ziemassvētki. Mainīgais laiks un straujais dzīves ritms šogad neļauj izbaudīt katru Ziemassvētku gaidīšanas...

 • Pagastā rīko tradicionālu akciju

  Pededzes pagastā piekto gadu pirms Ziemassvētkiem rīko labdarības akciju “Palīdzēsim viens otram!”.Pededzes pagastā piekto gadu pirms Ziemassvētkiem...