Bejā tapusi jauna ekspozīcija

Bejas novadpētniecības centra pastāvīgā ekspozīcija ,,Nacionālo partizānu kustība Jaunalūksnes pagastā 1945.-1953.gads” ir divu gadu pētnieciskā un praktiskā darba rezultāts. Izstādes pamatā ir pētījuma dati par partizānu grupām un to pretošanos, partizānu mītņu atrašanās vietām un aculiecinieku atmiņu stāstiem.
Radot šo ekspozīciju mērķis bija izpētīt un atspoguļot Latvijas nacionālo partizānu un iedzīvotāju pretošanās kustību padomju okupācijas varai Jaunalūksnes pagasta teritorijā no 1945. līdz 1953.gadam. Ideju rosināja Jolanta Baldiņa un ieceri īstenoja Astrīda Ievedniece sadarbībā ar dizaineri Antru Lielmani un mākslinieku Ivaru Vecānu.

Neizmantotie arhīva materiāli noderēs
Šāds laikietilpīgs darbs ir devis vairākus ieguvumus. Novadpētniecības ekspedīciju laikā notika piemiņas vietu apzināšana un piemiņas zīmju uzstādīšana Alūksnes un Apes novadu politiski represēto kluba “Sarma” vadītājas Dzidras Mazikas vadībā. “Šobrīd novadā ir iekārtotas un atklātas četras piemiņas vietas nacionālajiem partizāniem: “Bitāna bunkuri” Mālupes pagastā, “Čūskubirzs” Alsviķu pagastā, piemiņas akmens pie “Meļļu” un “Sarvu” mājām Ilzenes pagastā un piemiņas akmens pie Virguļicas Pededzes pagastā,” par nozīmīgo ieguvumu informē vēsturniece Astrīda Ievedniece.
Viņa laikrakstam stāsta, ka pētnieciskais darbs Latvijas Valsts un Alūksnes zonālajā arhīvā, Bejas novadpētniecības centra krājumā deva plašu dokumentu klāstu, kas veidoja ekspozīcijas pamatsaturu sešās daļās. “Palika vēl daudz neizmantotu arhīva materiālu, kas noderēs nākotnē. Vēlētos izcelt dažus ekspozīcijas priekšmetus ar īpašu vēsturi: partizānes Mirdzas Brēmanes izšūtā tautiskā blūze un vainadziņš, kas redzami arī unikālā ģimenes fotogrāfijā. Tajā kopā redzamas visas trīs partizānes - māsas Anna, Mirdza un Skaidrīte Brēmanes; partizānu sakarnieces Veltas Kromules izšūtais linu dvielis,” stāsta A.Ievedniece.

Tapis tūrisma ceļvedis
Nevar nepieminēt arī alūksnieti Vilni Blūmu, kurš ekspedīciju laikā izveidojis divas videofilmas “Vēstures liecinieki” - “Esi stipra - tu esi latviete. Velta Kromule” un “Maijas Tokas dzīvesstāsts”.
Sadarbojoties Alūksnes muzejam, Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļai un Alūksnes Tūrisma informācijas centram, izveidots tūrisma ceļvedis “Nacionālo partizānu piemiņas vietas Alūksnes novadā”.
“Tas noderēs visiem, kuri vēlēsies tuvāk iepazīt Alūksnes novada vēsturi. Ceļvedis sniedz īsu ieskatu katras piemiņas vietas vēsturē un precīzas tās atrašanās vietas koordinātes. Tas pieejams arī digitālā formātā Alūksnes novada Tūrisma un informācijas centra mājaslapā,” informē A.Ievedniece.
— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Krevicu ģimenes stiprais stāsts 5

  Krevicu ģimenes stiprais stāsts

  Turpinās no 1.lappusesSarunas laikā runātāja ir Ivita, bet Ilvars visu laiku ir līdzās, piekrītoši apstiprinot Ivitas teikto un apliecinot, ka viņš...

 • Lai sirds laba visu gadu!

  Kādam šis ir stresains laiks – tuvojas svētki! Ak vai, ko likšu uz galda, kur dāvanas pirkšu? Kur naudu aizņemšos, kā pēc tam atdošu?Izstāstīšu savu...

 • Vilki izrāda aktivitāti

  Valsts meža dienests (VMD) šogad saņēmis jau vairākus ziņojumus par vilku uzbrukumiem mājlopiem. Visvairāk šādu gadījumu bijis tieši Ziemeļvidzemē un...