Bērnam ir vajadzīga drošība

Bērnus, kuru vecāki dodas peļņā uz ārzemēm, biežāk piemeklē depresija. “Depresija ne vienmēr izpaužas kā nomākts garastāvoklis.

Bērnus, kuru vecāki dodas peļņā uz ārzemēm, biežāk piemeklē depresija.
"Depresija ne vienmēr izpaužas kā nomākts garastāvoklis. Tā var izpausties kā uzvedības traucējumi, grūtības mācībās, slimošana, urīna nesaturēšana naktī, valodas raustīšana, nedrošība, biklums," saka psihoterapeite Ingrīda Rateniece. Viņa uzskata, ka šādos gadījumos bērni var zaudēt emocionālo saikni ar vecākiem. Pēc tam viņi vairāk satiekas kā svešinieki.
Tiem vecākiem, kas ir aizbraukuši, bieži jāzvana uz mājām, jāraksta, jāuztraucas un jāinteresējas par saviem bērniem. "Ja vien iespējams, vecākiem bērni ir jāņem līdzi, jo bērns piedzimst un aug ģimenē," saka psihoterapeite. Viņa uzskata, ka neatkarīgi no vecuma bērni pārdzīvo. Katrā vecumā būs atšķirīgas problēmas un atšķirīgs zaudējums.
I.Ratenieces praksē ir gadījumi, kad viņas palīdzība vajadzīga bērniem, kuru vecāki peļņas dēļ uz laiku dodas projām no Latvijas. "Vecākiem nevajadzētu iedomāties, ka psihoterapija var problēmu atrisināt, tā paliek. Psihoterapija nepadarīs bērnu bezjūtīgu pret to, ka viņam nav vecāku līdzās un ka viņš par to nedomās. Psihoterapija var palīdzēt pabūt ar bērnu kopā viņa sāpēs un bēdās," saka viņa.
Pirms prombraukšanas vajadzētu vecākiem saviem bērniem stāstīt, ka viņi pārdzīvo šķiršanos. Visu vajag sīki pārrunāt, to, kas par viņu rūpēsies, kas viņam palīdzēs mācīties un tamlīdzīgi. "Bērnam ir vajadzīga drošības sajūta. Kāpēc bērni iekrīt depresijā? Viņi zaudē drošību," saka psihoterapeite.
Vecāki aizbraucot nereti sola, ka bērniem būs kārotās mantas un būs nauda. Materiālais nedrīkst būt svarīgāks par cilvēciskām vērtībām.
"Vecākiem aizbraucot jāsaka, ka viņi palīdzēs bērnam, zvanīs, emocionāli būs kopā ar bērnu un ka tas ir piespiedu stāvoklis uz laiku, lai pēc tam būtu vieglāk dzīvot," saka I.Rateniece. Viņa iesaka vecākiem rūpīgi pārdomāt, ko viņi zaudē un ko iegūst, dodoties projām uz ārzemēm. Jāizvērtē, vai nav cita ceļa, pa kuru doties, varbūt ir kāds cits, kas nebūs tik sāpīgs ne bērniem, ne vecākiem.

Citu datumu laikraksti