Bērnam nepieciešams par kādu rūpēties

Mazo, bēšīgo kāmīti Pūciņu Monta Zelča iecerēja no pirmā acu skatiena.

Mazo, bēšīgo kāmīti Pūciņu Monta Zelča iecerēja no pirmā acu skatiena. Viņa sapratusi, ka jāmeklē draugs, kas vēlēsies spēlēties un gaidīs pārnākam mājās no skolas, mīļš, kluss, kārtīgs, kas alkst pēc glāstiem un rūpēm.
"Man nav brāļu un māsu, bet vēlējos par kādu rūpēties. Mammai un omei nekas nebija pretī. Viņas piekrita mājās labāk turēt mīļu zvēriņu, nevis kaķīti vai sunīti, kam daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī būtu grūti," saka Monta.
Viņa atceras, ka sākumā mamma uztraukusies, vai maza meitene spēs saglabāt interesi par iegādāto mājdzīvnieku, vai mīlestība nezudīs pēc tam, kad ilgāku laiku ar zvēriņu būs jādalās visā, arī brīvajā laikā.
Pamazām pieradis pie saimnieces
Kad Monta par latu un santīmiem iegādājusies jauno draugu un paņēmusi rokās, tas iekodis. Bijis satraukts, tramīgs un nervozs. Bet ar laiku pieradis pie meitenes balss, kustībām un pieskārieniem. Tagad, kad mājās ciemojas Montas draudzenes un aplūko arī Pūciņu, viņš nejūtas traucēts.
Ja kāmīti kopš mazotnes ņem rokās, tas pierod pie viena saimnieka un jūtas mierīgi, bet tiem īpaši nepatīk dzīvoties pa rokām, jo pēc dabas ir patstāvīgi un neatkarīgi. Kāmīši ir vientuļnieki, divatā tie ir tikai pārošanās laikā. Piemēram, savvaļā kāmītis var noiet līdz pat 40 kilometriem, lai atrastu partneri, bet tad atkal katrs aiziet uz savu pusi. Kad mātīte jūt, ka tēviņš vairs nav vajadzīgs, viņa to var pat nokost. Pārāk ilgi nedrīkst atstāt arī māti ar mazuļiem.
Kāmim patīk kārtība
Montas kāmītis ir kārtīgs. Vienā būrīša stūrī viņam ir miga, otrā - pieliekamais, bet trešajā - tualete, tādēļ kopt būri ir viegli. "Kāmītis vienmēr ir omulīgi iekārtojies. Kad nākas būri tīrīt un veco pakaišu vietā ielieku jaunus, Pūciņš ir nedaudz sabozies un dusmīgs par jauno kārtību. To atkal gaida jauns darbs. Tad stundām ilgi dzīvnieciņš iekārto mājvietu," saka Monta.
Būrītis jātīra vismaz reizi divās dienās. Var izmantot speciālas granulētas skaidas. Tad būrīti var tīrīt reizi četrās dienās.
"Kad viņam dodu barību, daļu tas apēd uzreiz, bet citu aizbāž aiz vaigiem un dodas uz pieliekamo, kur noslēpj krājumus. Nezinu, varbūt viņš baidās, ka kādreiz aizmirsīšu viņu pabarot, bet skaidrs ir viens - kāmim patīk drošība par rītdienu. Vismaz par pusdienām," smej Pūciņa saimniece.
Sajaucis dienu ar nakti
Diena kāmjiem, arī Pūciņam, ir miera periods, kad labprātāk guļ saldā miegā. Monta gan ne vienmēr viņam ļauj izbaudīt sapņus, jo ļoti vēlas dzīvnieciņu samīļot. "Pūciņš ir kluss, bet nakts vidū pamostas vēlme aktīvi rosīties, grauzt, spēlēties, skriet pa ritenīti. Šī fizkultūras nodarbe kāmim ir obligāta, pretējā gadījumā viņš aptaukojas. Šī trokšņošana naktīs reizēm traucē man miegu," secina Monta.
Pūciņam bieži vien ļauj iziet no būra un kāda saimnieka klātbūtnē skraidīt pa dīvānu. Kāmjiem nav augstuma izjūtas, tādēļ to vienu nevar atstāt uz dīvāna vai galda. Turklāt dzīvoklī viņš var sameklēt kādu slēpni, kuru atklāt saimniekiem nebūs nemaz tik viegli. Brīžos, kad Pūciņš dzīvojas ārpus būra, Montai nācies atklāt, ka nedaudz sagrauztas bikses vai džemperis. Bet to visu mīļajam dzīvnieciņam piedod.
Turklāt nevienu kāmīti, arī Pūciņu, nevar novietot uz grīdas, jo dzīvniekam ir bīstams caurvējš. Saaukstējies tas maz ēd un var aiziet bojā.
Dzīvo īsu mūžu
To, ka Pūciņš vēl dzīvos tikai gadu vai pusotru, Monta ir pieņēmusi, jo jau pirms tā iegādāšanas zinājusi, ka kāmji dzīvo divus, varbūt nedaudz vairāk gadus. Tas, cik ilgs būs mājdzīvnieka mūžs, atkarīgs arī no ēdienkartes, tādēļ Monta cenšas dot grauzējam atbilstošu maltīti un dalās ar nolobītām saulespuķu sēklām un riekstiem.
"Zinu, ka Pūciņu nedrīkst pārāk satraukt, jo viņš no tā var nomirt. Tādēļ pilnībā nevajag iztīrīt kāmīša pieliekamo, jo viņš slimīgi pārdzīvo krājumu zudumu," ir novērojusi Monta.
Viņa atzīst, ka Pūciņš ir dzīva radība. To nedrīkst kādu brīdi aizmirst, atstāt bez uzmanības, nesamīļot un nepateikt viņam kaut ko labu.

Citu datumu laikraksti

 • Atbildam lasītājam

  Cik maksā hektāra meža apstādīšana? Skaidro Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš: Apmēram 1000 priežu stādu varētu maksāt 10 līdz 15...

 • Afiša

  15. un 16.martā pulksten 21.00 Alūksnē mūzikas klubā "3.auss" (Alūksnes kinoteātra telpās) diskotēka.15. un 16.martā pulksten 21.00 Alūksnē mūzikas...

 • Satelītuztvērēji kļūst arvien lētāki

  Ja pirmie satelītu signālu uztveršanas "šķīvji" uz namu jumtiem bija ekskluzīvs un dārgs jaunums, šodien tie saradušies kā sēnes pēc lietus.Ja pirmie...

 • Par veselīgu veļu

  Žurnāls Veselība martā irmainījies.Žurnāls Veselība martā irmainījies. Numura intervija: Kristīne Līpiņa pati cep saldskābmaizi Numura tēma:...

 • Skrituļslidas joprojām ir populāras

  Starp velosipēdiem, laivām, bumbām un slēpēm jebkurā sporta veikalā atradīsiet arī skrituļslidas.Starp velosipēdiem, laivām, bumbām un slēpēm jebkurā...

 • Ko drīkst prasīt papildus īres maksai?

  Grozījumu likuma "Par dzīvojamo telpu īri", kas pieņemti 2001. gada 5. jūlijā un stājās spēkā 2002. gada 1. janvārī, Pārejas noteikumu 4. punktā...

 • Viens vienīgs magoņu lauks...

  Jāteic gan, ka savulaik ik lauku sētā dārzeņu vagās pirms Jāņiem saulei pretī smaidīja magoņu sārtie ziedi, bet atvasarā vējā līgojās lieli un mazi...

 • Dzīvojis starp naidu, karu un izlīguma meklējumiem

  Laikraksta "Diena" žurnālists Atis Klimovičs, veidojot reportāžas no tālajām Austrumu valstīm, guvis svētīgu pārliecību, ka katrai pusei, katram...

 • Pētnieks izzina dabas noslēpumus

  Latvijas Universitātes Vides zinātnes un pārvaldības institūta maģistrantam Aldim Verneram patīk būt dabā un vērot tajā notiekošos procesus.Latvijas...