Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērni projektē un īsteno sapņus

No Alūksnes rajona četri skolēnu projekti izvirzīti uz Bērnu foruma noslēguma pasākumu maijā Rīgā.

No Alūksnes rajona četri skolēnu projekti izvirzīti uz Bērnu foruma noslēguma pasākumu maijā Rīgā.
Rajona Bērnu foruma darba grupas locekļi akcentē, ka tie ir labākie projekti, kuru realizāciju atbalsta pašvaldības: Alūksnes Valsts ģimnāzijas sporta laukuma būve, Gaujienas ģimnāzijas ārējā apgaismojuma un skeitborda laukuma ierīkošana un Malienas pamatskolas audzēkņu projekts par informatīvo stendu un vienotu norāžu izgatavošanu un izvietošanu pagastā.
"Katrā skolā izstrādājām 20 projektus, bet rajona forumā prezentēja tikai tos, kas ir nozīmīgi un kam pašvaldības piešķir finansējumu. Šie projekti pilsētām un pagastiem ir liels ieguvums. Tiesa, ir grūti īstenot ieceres, kam vajadzīgs daudz naudas. Tāds ir Alūksnes ģimnāzijas skolēnu projekts viesnīcas celtniecībai. To būvēt jau uzņēmies "Latvijas energoceltnieks", bet ģimnāzijai ir nepieciešams sporta laukums," akcentē Alūksnes rajona Bērnu foruma darba grupas vadītāja Gunta Ļuļe.
Iepriecina, ka jaunieši domā ne tikai par savas skolas, bet arī pagastu un pilsētu attīstības problēmām. Malienas pamatskolas direktors Viktors Litaunieks ir pārliecināts, ka nav nekā labāka, ja bērni cenšas piepildīt savas ieceres. "Fantāzija var lidot tālu, bet tuvākie, ar roku aizsniedzamie mērķi ir vieglāk īstenojami. Tie dod ticību bērniem, ka varēs realizēt arī tos tālos, šķietami nesasniedzamos mērķus," saka V.Litaunieks.
Apgaismos ģimnāzijas apkārtni
Gaujienas ģimnāzijas 5.klases audzēknis Kristaps Berķis izstrādājis skeitborda laukuma projektu un izgatavojis tā maketu. "Braucu ar skrituļdēli, bet tuvumā nav piemērotas vietas. Man draugs dzīvo Virešos. Tur pie pienotavas ir asfalts un iespējas parādīt dažus trikus. Arī citiem zēniem ir skrituļdēļi, tāpēc skeitborda laukumā trenētos daudzi," savu ieceri pamato Kristaps.
Viņš domā, ka vajadzētu vākt ziedojumus laukuma būvei. Kad tas būs gatavs, varēs pārdot dalībnieku kartes skeitbordistiem un tā atgūt ieguldītos līdzekļus. "Projekts ir vērtīgs. Pagaidām ģimnāzijai nav sporta zāles, un nodarbības notiek galvenokārt laukā. Tiesa, sporta laukumi ir labi, bet acīmredzot audzēkņi domā, kā daudzveidot sporta nodarbības. Savukārt komerczinību klases audzēkņi programmā "Esi līderis" izstrādā sporta zāles projektu," komentē Gaujienas ģimnāzijas direktore Ieva Zariņa. Viņa uzskata, ka skeitborda laukumu varētu ierīkot vēlāk, jo vispirms vajadzētu domāt par ģimnāzijas apkārtnes apgaismojumu.
Rudenī un ziemā, kad skolēni dodas uz skolu, ir tumšs. "Man pašai ir gadījies paklupt, ejot tumsā. Arī skolēni atzīst, ka skolas apkārtnes celiņus vajag apgaismot," skaidro projekta autore 11.klases audzēkne Līga Beča. Viņas domu atbalsta pagasta padomes deputāti, kas ir apņēmušies ierīkot apgaismojumu.
Nav līdzekļu sporta laukuma būvei
Alūksnes Pilssalā ir stadions, kas ir nepilnīgi aprīkots. Turklāt tas atrodas tālu no ģimnāzijas, tāpēc audzēkņi to nevar izmantot sporta stundās. Futbola un vieglatlētikas treniņiem nav piemērotu apstākļu.
"Stadions būs laba sporta un atpūtas vieta. Arī skeitingparks, kas atradīsies tam blakus, dos jaunas iespējas sportistiem," pauž projekta autores, 11.c klases skolnieces Dace Dorofejeva un Daina Binde. Meitenes stadionu vai atsevišķus sporta laukumus paredzējušas celt saviem spēkiem, vai projektēt un celt kompleksu. Būvdarbiem nepieciešams apmēram 50 000 latu. Alūksnes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Ozols norāda, ka stadiona būve maksā apmēram 140 000 latu. Bet pašvaldība vēl nav atdevusi visu kredītu par sporta zāles būvi.
"Vispirms ir jātiek galā ar vienu, un tad varam domāt par nākamo darbu. Pagaidām ir atklāts jautājums, būvēt stadionu vai sporta laukumu pie ģimnāzijas. Acīmredzot vajadzēs iztikt ar sporta laukumu, jo skolas zemes platība ir neliela. Turklāt pilsētai būs vajadzīgs apvedceļš, tāpēc starp to un ģimnāziju stadionam nebūs vietas," vērtē U.Ozols.
Skolēni gatavos dāvanu pagastam
Malienas pagasta padomes lēmums apliecina atbalstu skolēnu projektam. Ir noslēgts līgums par 150 latu piešķiršanu informatīvo stendu un vienotu norāžu izgatavošanai. "No reklāmas, ko izvietosim stendos, ceram saņemt 100 latus. Tādējādi iegūtu arī peļņu, jo izdevumi būs tikai 125 lati," rēķina Malienas pamatskolas direktors Viktors Litaunieks. Naudas nevajag daudz, bet būs daudz darba. Skolēniem palīdzēs vecāki un zemnieki ar tehniku. Viņš norāda, ka stendu un norāžu gatavošanai izmantos siekstas, ko iznes pavasara palu ūdeņi. Jaunieši tās savāks. Siekstas sagarinās un apstrādās. Rādītājiem izmantos uz pusēm grieztu siekstu zarus, bet no skaidām veidos jumtus. "Uz katra pagasta ceļu krustojuma būs norādes, bet informācijas stends atradīsies pagasta centrā un arī pie robežas. Mākslinieks Ivars Vecāns veidos karti, bet skolotājs Gintars Čerbikovs ar audzēkņiem datortehnikā sagatavos citu informāciju," klāsta V.Litaunieks. Viņš akcentē, ka norādes un stendi būs vienotā – "malēniešu baļķu stilā". Paredzams, ka būs apmēram 20 norādes un pieci informācijas stendi. Ja finansējumu saņems drīz, tad 8.klases audzēkņi vasarā jau strādās projekta īstenošanā. "Tā būs laba pamatskolas absolventu dāvana pagastam," atzīst V.Litaunieks. Viņš uzsver, ka bērni par šo darbu būs pelnījuši ekskursiju.
Daudz var izdarīt bez naudas
Trapenes pamatskolas audzēkņi var būt gandarīti, ka viņu projekti ar pašu līdzdalību īstenosies. 1.klases bērni izdomājuši, kā padarīt pievilcīgāku skolas apkārtni. Puķu dobēs pavasarī sēs un dēstīs košākus ziedus. Rotaļu laukumu papildinās ar jaunām ierīcēm. 3.klases skolniece Ilze Stauere domā, ka rotaļu laukums ir vajadzīgs arī Līzespasta bērniem. "Žēl, ka viena laba iecere savu laiku ir nokavējusi. Slidkalniņu pie skolas var izveidot, sabīdot sniegu vienā kaudzē. Tā nākamziem noteikti darīsim," apņēmusies Trapenes pamatskolas direktore Emma Valija Šļukuma.
Līva Avota ir apņēmusies piedalīties dīķa tīrīšanas talkā, un arī šim darbam nav vajadzīgi līdzekļi. Kaspars Kokorēvičs vēlas pie skolas ierīkot riteņtrasi. Savukārt meitenes grib iekārtot parkā celiņus. 6.klases audzēknis Vairis Zariņš uzskata, ka pagastā nepieciešama karte ar informāciju un norādes, kā arī nepieciešams atjaunot estrādi un labiekārtot peldvietu.
"Projektu izstrādāšana bērniem māca domāt, ko es varētu darīt. Turklāt šī līdzdalība māca saudzēt ne tikai savu, bet arī citu darbu," vērtē E.V.Šļukuma. Viņa ir gandarīta, ka daudzas bērnu ieceres varēs īstenot ar pašvaldību atbalstu.
Zeltiņu pamatskolas 8.klases skolēni izstrādājuši projektu atpūtas vietai pie Melnupes. Tam vajadzētu tikai 28 latus kokmateriālu iegādei, bet to ierīkotu skolēni kopā ar vecākiem bez atlīdzības. Ilzenes pamatskolas 4.klases skolēni vēlas talkās atjaunot hokeja laukumu. Viņi rēķina, ka vajadzētu apmēram 240 latus, lai iegādātos cementu, granti un nožogojuma materiālu, tāpēc cer uz sponsoru atbalstu. Šīs skolas vecāko klašu audzēkņi gatavojas labiekārtot mācību iestādes apkārtni.

Citu datumu laikraksti

 • Zupas dēļ galu nedarīs

  Kādā rītā radio Ufo un Fredis jokojās, kāpēc mēdz būt tā, ka cilvēki izdara pašnāvību nelaimīgas mīlestības dēļ, bet to nedara, ja zupa ir negaršīga...

 • Laimīga nejaušība ved uz Itālijas Alpiem

  Edgars Riekstiņš, kuram pēc trīs nedēļām paliks 18 gadi, ir aktīva dzīvesveida atbalstītājs, kam netīk stundas un dienas vadīt dīkdienībā.Edgars...

 • Gājputni atgriežas sargātā zemē

  Kopš neatminamiem laikiem dabas atmoda pavasarī ir neiedomājama bez gājputnu atgriešanās.Kopš neatminamiem laikiem dabas atmoda pavasarī ir...

 • Jādzied, kad ir priecīgi, skumji vai bailes

  Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta mazpilsētas kultūras centrā Marija joprojām ir moža.Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta...

 • Gudrs kā Podnieka suns

  Alūksnes un Gulbenes fotocentra īpašnieks Jānis Podnieks apgalvo, ka sešdesmito gadu vidū Liepnas pusē šis teiciens bija daudzu mutēs, "pielipa"...

 • Pāreja uz D vitamīnu un... ozonu

  Vasaras laiku, pabīdot pulksteņa rādītājus stundu uz priekšu, pirmoreiz – Pirmā pasaules kara sākumā – noteica Vācija, Lielbritānija, Īrija un...