Bērni skolā izjūt psiholoģisko vardarbību

Skolu psiholoģiskās palīdzības centrā kopīgā diskusijā tikās 8. un 9.klases skolnieces, bibliotekāres un centra darbinieces, lai pārrunātu Māra Runguļa grāmatas “Divdabis un Stulbcepure” divus stāstus.

Skolu psiholoģiskās palīdzības centrā kopīgā diskusijā tikās 8. un 9.klases skolnieces, bibliotekāres un centra darbinieces, lai pārrunātu Māra Runguļa grāmatas "Divdabis un Stulbcepure" divus stāstus.
Izlasot stāstus, tie šķiet vienkārši - par meiteņu un zēnu savstarpējām attiecībām, pirmajiem randiņiem un dzimumattiecību uzsākšanu autors raksta stāstā "Divdabis", bet par klasesbiedru savstarpējām attiecībām, bagāto un ne tik bagāto vecāku bērniem, viņu piedzīvojumiem kopīgā atpūtas braucienā var lasīt stāstā "Stulbcepure". Iedziļinoties stāstu saturā, var secināt, ka tajos, īpaši "Stulbcepurē", autors runā par psiholoģisko vardarbību starp skolēniem. Klausoties diskusiju un skolu jaunatnes atklāsmes, secināju, ka psiholoģiskā vardarbība ir izteikta arī Alūksnes skolās - vidusskolā un ģimnāzijā, jo no šīm skolām bija diskusijas dalībnieces.
Grāmatā attēlo realitāti
Psiholoģe Vēsma Kalēja atzina, ka skolotāji bieži viņu aicina uz tikšanos ar skolēniem klasēs, kurās valda ļoti nežēlīgas savstarpējās attiecības un kur cits citam dara pāri. Viņa zina daudzus gadījumus, kad skolēni cieš no psiholoģiskās vardarbības - garīgas izrēķināšanās. Arī diskusijas dalībnieces no abām skolām atzina, ka grāmatā attēloti reāli notikumi, jo psiholoģiskās vardarbības gadījumus viņas ir novērojušas un pat pašas izjutušas savās skolās.
Centra ārstnieciskās vingrošanas speciālistei Līgai Tomsonei tas bija pārsteigums, ka arī mūsdienās skolās ir "stulbcepures" - bērni, kurus citi nekaunīgi pazemo visas klases priekšā, apsaukā, apvaino un aizvaino. "Esmu maldījusies, jo domāju, ka tagadējie skolēni šajā stāstā nesaskatīs sevi," viņa saka.
Būtība nav apģērbā
Skolu psiholoģiskās palīdzības centra vadītāja Ineta Bērziņa no diskusijas dalībniecēm centās izzināt, kādam mūsdienās jābūt skolēnam, lai viņu uzskatītu par populāru. Atbildes bija - stilīgam, jāvalkā skaistas un jaunas drēbes, jāizceļas uz pārējo fona ar kaut ko, jābūt līderim. Arī viena stāsta "Stulbcepure" varone - Kristīne - nemitīgi cenšas izcelties uz pārējo fona ar modernu un jaunu apģērbu, uzvedību. Tomēr skolnieces atzina, ka par savu draudzeni labāk izvēlētos vienkāršo, kautrīgo un iekšēji stipro Ritu - stāstā nosaukta par "stulbcepuri". Kāda diskusijas dalībniece uzskata, ka cilvēkus nevar iedalīt stilīgos un nestilīgos, jo svarīgākais ir cilvēka dvēsele, kas nosaka arī viņa raksturu.
I.Bērziņa uzsver, ka cilvēka būtību nenosaka apģērbs. "Ja cilvēks nemāk sabiedrībā sevi atklāt, tad nav nekādas nozīmes vismodernākajam apģērbam. Ja cilvēks prot sevi sabiedrībā parādīt, tad ir pilnīgi vienalga, kādas drēbes viņam mugurā. Viņš var būt ietērpies maisā, tomēr izskatīsies brīnišķīgi," ir pārliecināta I.Bērziņa.
V.Kalēja uzsver, ka jauniešiem ir svarīgs cilvēka ārējais izskats un tas, kā cilvēks sevi izrāda pārējai sabiedrībai, bet tādējādi veidojas viltus priekšstats par to, kas tad ir popularitāte. "Ir svarīgi, ko cilvēks pats var izdarīt. Varam iztēloties, ka stāsta varone Kristīne būs sapucēta vienmēr, bet vai viņa iemantos patiesus draugus?" jautā psiholoģe. Diskusijas dalībnieces uz šo jautājumu atbildēja dažādi. Vairums domā, ka šādi cilvēki sev par draugiem var iemantot tikai sev līdzīgos.
Iesauka uz mūžu
Psiholoģe V.Kalēja norāda, ka bieži vien atstumtie un apsmietie bērni nemāk aizstāvēt sevi, jo viņiem ir iedragāta pašapziņa. "Ir jācenšas rast sevī spēku un gadījumos, kad kāds aizskar, ieņemt stingru pozīciju un publiski pateikt: "Nē! Tu mani neaiztiksi un neņirgāsies par mani!" Man ir radies priekšstats, ka daudz kas ir atkarīgs no paša cilvēka - vai es citiem ļaušu ņirgāties par sevi vai ne. Ir jāprot pielāgoties dažādām situācijām," ir pārliecināta V.Kalēja.
L.Tomsone saka, ka reizēm skolēni kļūst par apsmietajiem un iemanto apvainojošu iesauku uz visu skolas laiku (un arī pēc skolas absolvēšanas) kopš brīža, kad ir piedzīvots kāds konkrēts gadījums.
"Es zinu gadījumu, kad kādam sākumskolas vecuma zēnam sporta nodarbībā visu skolēnu klātbūtnē nejauši paspruka purkšķis. Kaut kas tāds var gadīties ikvienam. Pieļauju, ja tas būtu skolas "populārais zēns", klasesbiedri par to pasmietos un ātri aizmirstu. Bet šis zēns uz visu turpmāko skolas laiku iemantoja nejauku iesauku un vispārēju nicinājumu. Šādos gadījumos pārējie pat necenšas saskatīt cilvēka būtību, viņiem tas ir un paliks pirdējs," stāsta L.Tomsone. Diskusijas dalībnieces piekrita, ka nepatīkamu starpgadījumu reizēs, kas atgadās līderiem, pārējie skolēni ir saprotošāki un ātrāk to aizmirst. Bet, ja kāds muļķīgs starpgadījums notiek ar "nepopulāro", to atceras un piemin ilgi.
Mīlestību samaina
Diskusijā tika skarta tēma arī par bērnu un vecāku attiecībām - vai vecāki var būt bērnam draugi, vai arī tikai nemitīgi aizliegt? M.Runguļa stāstā "Stulbcepure" bērnu vecāki vispār netiek pieminēti. Kāda diskusijas dalībniece atzina, ka viņas labākā draudzene ir mamma, nevis meitenes. Kāda cita dalībniece apgalvoja, ka vecāki pret bērniem izturas dažādi - ja viņiem ir labs garastāvoklis, tad viņi labprāt pavada laiku kopā ar bērniem, bet, ja slikts, tad norobežojas, ir vienaldzīgi. Jaunietes uzskata, ka nereti bērni ar negatīvu rīcību cenšas pievērst sev vienaldzīgo vecāku uzmanību, piemēram, veicot pašnāvības mēģinājumu. Meitenes zināja stāstīt gadījumu, kā skolā uzvedas zēns, kam vecāki ir aizbraukuši peļņā uz Īriju un atstājuši dēlu audzināt vecvecākiem. Vecāki no ārzemēm sūta naudu, tāpēc viņam vienmēr ir liels draugu pulks, kuriem mēdz kaut ko izpirkt, bet pretī prasa izdarīt kādu darbu. Pats ir sācis sliktāk mācīties.
Psihoterapeite Ingrīda Rateniece uzsver, ja ģimenē valda labas attiecības un saskaņa, tad bērns var veidot labas attiecības ar citiem cilvēkiem un pretēji. "Stāsta "Stulbcepure" varonei Kristīnei pašapziņa nebija augsta, tādēļ viņai nemitīgi vajadzēja divu puišu apliecinājumus. Varbūt viņas vecāki no viņas "atpirkās" ar skaistām mantām, jo pašiem nebija laika būt kopā ar meitu. Savu mīlestību viņi samainīja pret skaistu, baltu kažociņu. Bagātība vai nabadzība dzīves pamatvērtības nemaina," norāda I.Rateniece.
Diskusijas dalībnieces nepiekrīt, ka saskaņu ģimenē var iegūt, ja abi vecāki labi pelna, savu bērnu var atļauties ietērpt stilīgās drēbēs un tādējādi veicināt bērna pašapziņas līmeni. Skolnieces atzīst, ka daudzi jaunieši mūsdienās uzskata - stulbi ir tie, kas labi mācās; stilīgi nav tie, kam nav mobilā tālruņa; stilīgi ir tie, kas stundas laikā apvaino skolotāju.
Kam uzticēties?
Diskusijā tika skarta tēma par zēnu un meiteņu savstarpējām attiecībām skolā. Kāda diskusijas dalībniece atzina, ka viņa pašlaik skolā ir "stulbcepures" lomā, jo labi mācās, neļauj sev uzspiest negatīvus viedokļus un nekad neatsaucas aicinājumam doties aiz stūra uzpīpēt. Vēršoties pie skolotājas pēc palīdzības, lai atrisinātu strīdu, viņa ir saņēmusi arī atbildi, ka pati vainīga, nav ko visiem pretī runāt. Īpaši bravūrīgas skolā esot meitenes, kurām ir bijušas problēmas ar likuma ievērošanu.
Stāstā "Stulbcepure" ir attēlota cilvēku cietsirdība, kad kā atbilde uz nosalušās un nomaldījušās Ritas klauvējienu pie durvīm, meklējot siltumu, saimnieki durvis atvēra tādēļ, lai no mājas izlaistu saniknotu suni, kas meiteni ļoti pārbiedēja.
Centra darbiniece, logopēde Laima Aigare atzina, ka ļoti bieži arī pieaugušo attiecībās ir vērojami gadījumi, kad tiek atteikta palīdzība. Arī diskusijas dalībnieces atzina, ka katram ir gadījies piedzīvot palīdzības atteikumu dažādās situācijās.
"Secinājums ir viens - pašam cilvēkam ir jābūt ļoti uzmanīgam un piesardzīgam jebkurā situācijā un vietā. Tagadējo laikmetu varētu raksturot šādi: cilvēkiem ir jātic, bet uzticēties kādam var tikai tad, ja patiesi jūti, ka tas ir uzticams cilvēks," saka L.Aigare.

Citu datumu laikraksti

 • Labākie bērzu kopēji saņems tencinājumus

  Malienas pamatskolas, Jaunalūksnes pagasta “Puriņu” un Virešu pagasta “Ceriņu” saimnieki aicināti piedalīties gadskārtējā konkursa par lauku sētu...

 • Aicina atsaukties tūrisma uzņēmējus

  Alūksnes rajona tūrisma informācijas centrs sāk veidot 2005.gada informatīvos materiālus, tādēļ aicina atsaukties rajona uzņēmējus.Alūksnes rajona...

 • Jaunajai pilij ieliek pagaidu durvis

  Alūksnes Jaunajai pilij šonedēļ izņēma centrālās durvis, kuras ziemas periodā Rīgā restaurēs. To vietā ir ieliktas pagaidu durvis, bet apmeklētāji...

 • Politiskais pilnmēness aptumsums

  Balsojums par nākamā gada budžetu izrādījās liktenīgs Induļa Emša valdībai, tomēr valsts budžets nebija patiesais valdības klupšanas akmens.Balsojums...

 • Traucē bērni, kas diedelē saldumus

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” birojā vakar vērsās vairāki satraukti lasītāji un izteica sašutumu par nedēļas nogalē notikušajiem Helovīna svētkiem, kad...

 • Rādīs filmu par braukšanu dzērumā

  Drīzumā arī Alūksnes rajona vidējās izglītības iestādes saņems izglītojošu videofilmu “(Ne) metam un (ne) braucam!”, tā vērsta pret automašīnas...