Bērniem epilepsiju iespējams izārstēt

Kopš jūnija Rīgā darbojas pirmais bezmaksas konsultatīvais epilepsijas kabinets, kas pēc Latvijas epilepsijas slimnieku asociācijas iniciatīvas izveidots Diagnostikas centrā, un tajā konsultācijas var saņemt bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem.

Kopš jūnija Rīgā darbojas pirmais bezmaksas konsultatīvais epilepsijas kabinets, kas pēc Latvijas epilepsijas slimnieku asociācijas (LESA) iniciatīvas izveidots Diagnostikas centrā, un tajā konsultācijas var saņemt bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem.
Nācies novērot vairākas likumsakarības, ar kurām gribētos iepazīstināt visus vecākus, kam patiešām rūp bērnu veselība un dzīves kvalitāte.
Jāpievērš uzmanība bērna uzvedībai
Nereti vecāki atnāk uztraukušies un jautā, kā lai zina, vai bērnam, piemēram, pēc galvas traumas, nav radusies epilepsija? Ir vairākas pazīmes bērna uzvedībā, kas varētu radīt trauksmi, un par kurām noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu. Piemēram, ja bērns naktīs regulāri murgo, staigā apkārt, savukārt dienā parādās apziņas traucējumi, ja bērns sūdzas par jocīgām izjūtām iekšējos orgānos - vēdera kņudināšanos, nelabumu, ir novērojamas krasas nemotivētas garastāvokļa svārstības. Tāpat jāpievērš uzmanība, ja bērns bieži aizdomājas, kaut ko dara, dara, tad pēkšņi it kā apstājas uz kādu laiku - "aizsapņojas", medicīniski to saucam par mazajām lēkmēm jeb absanciem. Šajos un arī citos aizdomīgos gadījumos tiešām labāk aprunāties ar speciālistu, lai ārstēšanu uzsāktu laikus vai arī gluži pretēji - kliedētu bažas!
Pirms ārstēšanas pārliecināties par diagnozes pareizību
Aptuveni 1/3 pacientu, kas atnāk uz bezmaksas konsultācijām, nav epilepsija, jo ir sastopamas vairākas slimības, kuru simptomi ir līdzīgi. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi precīzi konstatēt diagnozi un tikai tad uzsākt ārstēšanas kursu, kas epilepsijas gadījumos ir pietiekami komplicēts. Te pierādās epilepsijas konsultatīvā kabineta nozīmība - tā ir iespēja saņemt neatkarīga speciālista konsultāciju bez samaksas un norīkojumiem, tādējādi palielinot diagnozes objektivitāti. Protams, tajos gadījumos, kad diagnoze apstiprinās, medikamentozo ārstēšanu vēlams uzsākt pēc iespējas ātrāk.
Epilepsiju var izārstēt tikai ar medikamentiem
Gribētos visiem vecākiem vēlreiz atgādināt, ka ekstrasensi un vārdotāji epilepsijas gadījumā jūsu bērnam varēs palīdzēt tikai psiholoģiski. Izārstēt šo slimību, jo daudzus epilepsijas gadījumus ir iespējams izārstēt, var tikai ar zālēm. Ļoti liela nozīme ir tam, kā zāles tiek piemeklētas, jo kas vienam der labi, otram neder!
Epilepsija bērniem vairumā gadījumu ir labdabīga
Ikvienam vajadzētu zināt, ka bērniem atšķirībā no pieaugušajiem novērojami daudzi labdabīgi epilepsijas paveidi, kas paši var pāriet zināmā vecumā, piemēram, pubertātes periodā, vai arī ir izārstējami. Šī proporcija ir ļoti optimistiska - aptuveni 70 % gadījumu sastopama labi ārstējama un ar zālēm kontrolējama epilepsija, kad nereti lēkmes izzūd pavisam, dažos gadījumos tās samazinās līdz minimumam - 1 līdz 2 reizēm gadā. Tikai 30 % gadījumu ir novērojama hroniskā, ļaundabīgā epilepsija. Pieaugušajiem gandrīz vienmēr epilepsija ir visu mūžu ārstējama slimība.
Nobeigumā gribu atgādināt vecākiem, ka šis ir konsultatīvais kabinets - mēs varam izmeklēt bērnu, varam ieteikt un rekomendēt veikt dažādas analīzes, varam ieteikt doties pie konkrētiem speciālistiem, varam ieteikt medikamentus, taču nevaram tos izrakstīt. Tomēr, kā jau minēju iepriekš, šai iespējai pārbaudīt diagnozi, uzzināt cita ārsta viedokli un konsultēties - ir ļoti liela un nereti izšķiroša nozīme slimības ārstēšanas procesā.
Epilepsijas bezmaksas konsultatīvais kabinets bērniem darbojas trešdienās Rīgā, Diagnostikas centrā, Grebenščikova ielā 1, 247.kabinetā, taču obligāti iepriekš ir jāpierakstās pa tālruni 7144031. Lai sākotnējā saruna izvērstos saturīga un varētu pacientam pēc iespējas ātrāk palīdzēt, ieteicams ņemt līdzi iepriekšējo izmeklējumu rezultātus.

Citu datumu laikraksti