Bērniem obligāti jāapgūst pirmsskolas programmas

Izglītības likumā ir atjaunota norma par piecgadīgu un sešgadīgu bērnu obligātu sagatavošanu skolai no 2002.gada 1.septembra.

Izglītības likumā ir atjaunota norma par piecgadīgu un sešgadīgu bērnu obligātu sagatavošanu skolai no 2002.gada 1.septembra.
Alūksnes rajona padomes Izglītības pārvaldes pirmsskolas un sākumskolas metodiķe Gunta Kupča norāda, ka visas rajona pirmsskolas izglītības iestādes un vispārizglītojošās skolas veido pirmsskolas programmas.
"Pašlaik ir zināms, ka sagatavošanu skolai 2002./2003.mācību gadā rajonā veiks astoņas pirmsskolas izglītības iestādes un 19 skolas.
Uzskatu, ka piecgadīgu un sešgadīgu bērnu obligātās sagatavošanas skolai programmas realizēšana iespējama, ja bērns apmeklē izglītības iestādi katru dienu un ne retāk kā trīs vai četras stundas dienā.
Vietējās pašvaldības, izzinot vecāku iespējas un vēlmes, veido grupas ar daļēju vai pilnu darba laiku – septiņas vai 12 stundas un arī diennakts grupas," stāsta G. Kupča.
Būtiska ir telpu izvēle
Viņa uzsver, ka nākamajā mācību gadā lielāku darbu nāksies ieguldīt to septiņu rajona skolu pedagogiem un pašvaldībām, kurās šajā mācību gadā mazuļu sagatavošana skolai notiek vienu vai divas reizes nedēļā.
"Būtiska ir telpu izvēle un to aprīkojums, kā arī materiālās bāzes izveidošana pedagoģiskā procesa veiksmīgai norisei, jo darbs ar pirmsskolas vecuma bērniem prasa īpašu sagatavošanos.
Svarīgi ir apzināties, ka šajā vecumā bērni apkārtējo pasauli, tās pieredzi apgūst ar sajūtu un izjūtu palīdzību. Lai viss noritētu veiksmīgi, ir nepieciešami daudzveidīgi materiāli, ar ko darboties gan telpās grupās, gan ārā," apgalvo G. Kupča.
Pirmsskolas un sākumskolas metodiķe uzsver, lai arī lielākā daļa pedagogu, kas realizēs piecgadīgu un sešgadīgu bērnu apmācību, ir pirmsskolas skolotāji, tāpēc ir jāapzina visu pedagogu vēlmes, nodrošinot viņu profesionālo gatavību, sākot šo darbu.
Vajadzīga sagatavošana
Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā sagatavošanā mācās deviņi, bet pirmsskolas izglītības iestādē "Vāverīte" – 14 bērni. "Ar katru gadu pirmklasnieku skaitam ir tendence samazināties," saka Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas sākumskolas skolotāja Aiva Zaķe.
Sagatavošanas nodarbības Apes nākamajiem pirmklasniekiem notiek vienu reizi nedēļā jau no pagājušā gada septembra. "Nākamgad tas būs piecas dienas nedēļā. To paredz izmaiņas Izglītības likumā. Ir prieks, ka pie mums brauc arī bērni no Veclaicenes pagasta," norāda A. Zaķe.
Viņa uzskata, ka bērnu sagatavošana skolai ir nepieciešama, jo visi vecāki nevar atļauties sūtīt mazuli bērnudārzā.
"Daudzi mācās lasīt un rakstīt mājās. Protams, gribētos, lai šo stundu ir vairāk, jo obligātajās nodarbībās visvairāk mācāmies latviešu valodu un matemātiku, tāpēc atliek maz laika radošām nodarbēm. Pašlaik jau trīs bērni lasa, bet pārējie prot zilbes. Tas ir labi, jo 1.klases mācību viela mazulim nav viegla. Ja bērns jau māk lasīt un rakstīt, viņam ir vieglāk," domā A. Zaķe.
"Ja nepieteiksies vairāk bērnu, tad 2002.gada 1.septembrī varēsim komplektēt vienu 1.klasi. Ja analizē dzimstību valstī, tad var paredzēt, ka turpmākos piecus gadus pirmklasnieku skaits samazināsies, bet pēc tam varbūt arī palielināsies," secina skolotāja.
Interese ir liela
Savukārt Bejas pamatskolā sagatavošanas grupā pašlaik pieteikušies deviņi bērni.
"Mācības notiek no oktobra vienu reizi nedēļā. Grupā ir dažādi bērni – gan tie, kas apmeklē bērnudārzu, gan tādi, kas pirmsskolas vecumu pavada mājās. Varbūt arī bērnudārza mazuļi ir komunikablāki, bet interese par mācībām visiem ir liela," stāsta Bejas pamatskolas skolotāja Jolanta Baldiņa.
"Uzskatu, jo vairāk bērnu ir klasē, jo augstāks ir viņu intelekta līmenis. Ja klasē ir daudz audzēkņu, viņi mudina arī pārējos ar lielāku interesi izglītoties.
Vieglāk ir strādāt, ja bērnu ir vairāk, jo tad zinu, ka viņi viens otru papildina. Pretējā gadījumā pedagogam ir vairāk jāpapildina audzēkņus," domā J. Baldiņa.
Būs četras klases
Alūksnes pilsētas sākumskolā piecgadīgo un sešgadīgo apmācības grupā pašlaik ir 95 bērni.
"Pie mums sagatavošanā nāk bērni, kas apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī tie, kas dzīvo mājās. Brauc piecgadīgie un sešgadīgie no Alsviķiem, Jaunalūksnes, bet visvairāk ir no Alūksnes. Jāatzīst, ka arī mūsu skolā ar katru gadu samazinās pirmklasnieku skaits," stāsta Alūksnes pilsētas sākumskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Digna Ķīse.
Viņa prognozē, ka 2002.gada 1.septembrī Alūksnes sākumskolā mācības uzsāks četras pirmklasnieku grupas.
Fakti
2001./2002.mācību gadā Alūksnes rajonā sagatavošanos skolai ir uzsākuši 295 piecgadīgi un 287 sešgadīgi bērni.
Pirmsskolas izglītības iestādi vai sagatavošanas grupu katru dienu apmeklē 61,7 procents piecgadīgu un 80,1 procents sešgadīgu Alūksnes rajona mazuļu.
Vispārizglītojošo skolu sagatavošanas nodarbības vienu vai divas reizes nedēļā apmeklē 25,8 procenti rajona bērnu.
Sagatavošanas nodarbībās nav iesaistīts 28,1 procents piecgadīgu un 4,3 procenti sešgadīgu mazuļu.

Citu datumu laikraksti

 • Fen - šui filozofija

  Izveidot harmonisku vidi, pareizi organizējot dzīves apstākļus - tāds ir ķīniešu filozofijas fen šui mērķis.Izveidot harmonisku vidi, pareizi...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Kultūras pasākumi Madonas kultūras namā 20.aprīlī pulksten 21.00 kafejnīcas vakars "Dāmām un kungiem" (ar "groziņiem").Kultūras pasākumi Madonas...

 • Vēl par solāriju

  Solārijs ir kā profilaktisks un norūdošs līdzeklis veseliem cilvēkiem, tas mazina saules deficītu, uzlabo imunitāti.Solārijs ir kā profilaktisks un...

 • Afiša

  12.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlēs DJ Juris.12.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlēs...

 • Policija informē

  Alsviķu pagastā 8.aprīlī konstatēta nelikumīga koku ciršana saimniecībā "Slīkšņas".Alsviķu pagastā 8.aprīlī konstatēta nelikumīga koku ciršana...

 • Gūst panākumus starptautiskā turnīrā

  Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas trīs komandas piedalījās starptautiskā Lieldienu basketbola turnīrā Čehijā.Alūksnes Bērnu un jaunatnes...

 • Puiši audzē puķes un ada džemperus

  Mācību un pāraudzināšanas iestādē "Strautiņi" pašlaik ir 53 audzēkņi.Mācību un pāraudzināšanas iestādē "Strautiņi" (MPI) pašlaik ir 53 audzēkņi....

 • Siltumnīcas un sēklas gatavojas sezonai

  Klāt pavasaris, kad pārvērtībām pakļauti ne tikai koki un krūmi, bet arī mazās sēkliņas, lai, iesētas dobē, līdz rudenim pārvērstos gurķos, bietēs,...

 • Populāri kļūst miglotāji ar gaisa plūsmu

  Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu.Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu. Lai arī...