Bērniem pašiem ļauj lemt savu nākotni

Malienas pagastā Baložu ģimenei šonedēļ vēl turpinās ierastais ikdienas ritms, bet nākamnedēļ Aijas un Ilmāra Baložu trīs atvases posīsies uz skolu.

Malienas pagastā Baložu ģimenei šonedēļ vēl turpinās ierastais ikdienas ritms, bet nākamnedēļ Aijas un Ilmāra Baložu trīs atvases posīsies uz skolu. 1.septembris ģimenē ir divkārši svētki, jo tētim Ilmāram ir vārdadiena.
Jaunākais - pastarītis Andris, kam ir 12 gadu, mācīsies Malienas pamatskolas 6.klasē, bet vecāko bērnu - 16 gadu vecās Regīnas un 18 gadu vecā Aivara - skolas gaitas vedīs uz Alūksnes ģimnāzijas 10. un 12.klasi. Mamma Aija apzinās, ka nepaies ilgs laiks, kad māja paliks tukša un ikdienā bērnu balsis tik bieži neskanēs.
Par to, kā sagatavot bērnus skolas gaitām, un dzīvi laukos sarunājamies ar mammu Aiju un trim bērniem. Tētis Ilmārs tobrīd veic zemnieku saimniecībā nepieciešamos darbus.
"Šogad vasara aizkavējās, tāpēc vēl nav sajūta, ka septembris ir klāt. Šovasar ar skolas gaitām nepieciešamā apģērba sagādi esam aizkavējušies, jo radās neparedzētas problēmas. Ja kāds no bērniem šogad mācītos pirmajā klasē, tad būtu grūtāk, taču mēs nesūdzamies," stāsta Aija Balode.
Plāno ģimenes budžetu
Ģimenei ir zemnieku saimniecība, tāpēc galvenos ienākumus gūst no tās. Mamma strādā arī par sētnieci Malienas pamatskolā. A.Balode stāsta, ka izdevumi skolai ar katru gadu palielinoties. "Mēs nododam pienu akciju sabiedrībai "Valmieras piens", esam apmierināti ar samaksu, tā nekavējas.
Nododam "Ekstra" klases pienu. Līdzko ir augstāka kvalitāte, arī samaksa - lielāka, tāpēc ir vērts censties," apgalvo A.Balode.
Vasarā ģimene par kredītu iegādājusies piena dzesētāju, kam ik mēnesi jāatvēl zināma summa no ģimenes budžeta.
"Vispirms jādomā par to un saimnieciskajiem izdevumiem, tad var atlicināt naudu apģērbam un citam," atzīst A.Balode. Vecākais dēls Aivars piemetina, ka dažbrīd nākoties "galvas kopīgi palauzīt", plānojot ģimenes izdevumus. To visi darot kopīgi tāpat kā darbu sadalē.
Grūtāk esot, ja reizē gadoties vairāki neparedzēti izdevumi.
Saimniecību grib paplašināt
Baložu ģimene esot optimisti, nemēdz čīkstēt, ja piemeklē grūtības. Viņi zina, ka viss nāk ar smagu darbu. Grūtāk esot pavasarī, kad lielāki izdevumi jāatvēl sējas darbiem un govis vēl nav slaucamas. "Vēlamies ātrāk atjaunot bijušo sovhoza fermu, lai lopiem būs plašāka novietne. No 15 liellopiem desmit ir slaucamas govis. Domājam par saimniecības paplašināšanu. Tagad galvenais ir atjaunot jumta segumu, kas izmaksā dārgi. Pie tā esam apstājušies," stāsta A.Balode. Skābbarības rulonu sagatavošanai viņi izmanto maksas pakalpojumus. Šovasar izdevies veiksmīgi sagatavot apmēram 300 siena ruļļus.
Līdz pagājušā gada pavasarim Baložu ģimenei bijusi piemājas saimniecība, to pārreģistrējuši kā zemnieku saimniecību. "Ar dažām govīm nav vērts turēt saimniecību. Ganāmpulku varētu palielināt līdz 20 vai 25 govīm," apstiprina A.Balode. Zeme paņemta arī nomā. Aija spriež, ka bez kredītiem neko nevarot uzsākt. "Ja šogad zemnieks varētu pretendēt uz nacionālajām subsīdijām, tad būtu neliels atspaids. Jādomā, kā saimniekot, lai bērnus varētu izskolot," ir pārliecināta viņa.
Izvēli atstās bērniem
Aija iepazīstina ar māju un izrāda ēkas otro stāvu, kuru apdzīvo bērni. Tur vēl viena telpa gaida remontu, lai katram būtu sava istaba. Otrajā stāvā atvēlēta vieta, kur spēlē biljardu un citas spēles. Par to priecājas ne tikai mājinieki, bet arī ciemiņi. Ar Baložu ģimeni runājam par to, kurp tālāk aizvedīs vecāko bērnu gaitas, par izglītības ieguvi, kad būs absolvēta vispārizglītojošā skola. "Tagad jau divi bērni dodas uz Alūksni mācīties, paies vēl pāris gadi, tad arī jaunākais dēls brauks mācīties uz pilsētu," skumji saka Aija.
Aivars nākamvasar mēģinās iestāties Rīgas Tehniskajā universitātē. Viņu interesē tehniskas nodarbes, datori, ir labas sekmes mācībās. Patlaban viņš apmeklē autovadītāju kursus. Regīnai padodas bioloģija, šajā mācību priekšmetā startējusi valsts olimpiādē, bet pastarītis Andris par savām interesēm skaļi nestāsta. "Priecājamies par bērnu sasniegumiem. Nākotnē viņiem, protams, jādomā par profesiju, lai varētu atrast darbu. Būtu labi, ja augstskolā izdotos iestāties budžeta grupā. Vēlos, lai bērni paši izlemj, atgriezties laukos vai ne. Nedrīkst neko uzspiest ar varu. Ja būs interese un vēlēšanās, tad lai nāk atpakaļ," secina triju bērnu māmiņa.
Par maz ir lutināti
Mamma slavē, ka bērni ir lieli palīgi saimniecības darbos, tāpēc, pēc mammas domām, atpūsties iznāk maz. A.Balode nobažījusies, ka lauku bērniem diemžēl vasaras neesot tik vieglas kā pilsētniekiem. Arī iespēju, kā izpaust savus talantus, ir krietni mazāk. Par to reizumis iesāpoties mātes sirds.
"Vasaras ir saspringtas, jo daudz darba. Skolas rīkotās ekskursijās bērni vienmēr aizbrauc, bet vajadzētu ar ģimeni kaut kur aizbraukt. Lutināt bērnus droši vien vairāk vajadzētu," secina Aija.
Kā jebkurai ģimenei, arī Baložiem ir savas tradīcijas. Viņi prot uzklausīt cits citu, neiztiek arī bez strīdiem. Viņu mājās īpašas ir ēdienreizes, jo tad visa ģimene sēžas pie lielā virtuves galda. Tad arī raisās sarunas par ikdienas darbiem, kopīgiem un katra nākotnes plāniem.

Citu datumu laikraksti

 • Aicinām sūtīt priekšlikumus!

  Aicinām uz diskusiju par Zemkopības ministrijas izstrādātajiem noteikumiem par mājas (istabas) dzīvnieku labturību un dzīvnieka īpašnieka tiesībām un...

 • Zemnieki turpina labības pļauju

  Pagaidām: par graudu ražu nesūdzas. Mālupes pagasta zemnieku saimniecībā “Dzirnavu 8” līdz otrdienas pēcpusdienai bija nopļauta apmēram ceturtā daļa...

 • Skolām dāvina jaunāko informāciju par ES

  Visas Alūksnes rajona vidusskolas saņems jaunākos informatīvos materiālus par Eiropas Savienību un pilsoniskas sabiedrības veidošanu Latvijā.Visas...

 • Kā izvairīties no viltotām latu monētām?

  Kā izvairīties no viltotām latu monētām? Lai cik labi aizsargāta un droša ir kādas valsts, arī Latvijas, nauda, noziedznieki to mēģina viltot.Kā...

 • Cels sporta kompleksu

  Alūksnes pilsētas domes deputāti nolēma atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota lūgumu par zemes gabala piešķiršanu...

 • Bērnus rosina zīmēt

  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2004. gada Eiropas Kultūras mantojuma dienās “100 apdraudētākie kultūras pieminekļi” izsludina...