Bērns aug, aug... un pāraug vecākus

Nav vairs brīnums, ka bērni bieži pāraug savus vecākus. Pētījumā, kura rezultāti publicēti britu izdevumā «Oxford Economic Papers», secināts, ka pēdējo simts gadu laikā Eiropā vīriešu vidējais garums audzis par aptuveni desmit centimetriem, un to veicinājusi eiropiešu veselības uzlabošanās. 
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne to vairāk saista ar izmaiņām uzturā, biostimulatoriem, ar ko tiek baroti lopi, kuru gaļu lietojam pārtikā, pārtikas konservantiem un citiem produktu garšas uzlabotājiem.
Augšanas hormons cilvēka organismā izdalās visu mūžu, tikai dažādos vecuma periodos atšķirīgā daudzumā. Ievērojamāko ķermeņa masas un garuma pieaugumu cilvēks piedzīvo pirmajā dzīves gadā. Bērna svars no dzimšanas līdz gada vecumam var dubultoties vai pat trīskāršoties, bet augums palielināties gandrīz uz pusi.
Otrs straujākais augšanas posms cilvēka mūžā ir pubertāte (11 – 15 gadu vecumā). Augšanas ātrums šajā laikā lielā mērā nosaka to, kāds būs cilvēka augums pieaugušā vecumā. Veselas meitenes pubertātes periodā (vidēji trīs gados) izaug par aptuveni 25 centimetriem, bet zēni (vidēji četros gados) – par 28, kaulu masa šajā laikā palielinās līdz pat sešām reizēm, stāsta endokrinoloģe. Vecāku garums arī ir viens no faktoriem, kas ietekmē bērna augumu. Bērniem tiek nodotas mantojumā vecāku figūras īpatnības – garš vai īss, slaids vai apaļīgs. 

Ar ēšanu nav jāpārspīlē
Ja bērnībā augšanas hormons izdalās nepietiekami, cilvēka augums būs ievērojami mazāks nekā citiem viņa vienaudžiem. Taču iespējama arī pastiprināta hormona izdalīšanās – tad bērns izaug lielāks par saviem vienaudžiem. Regulāras ēdienreizes, fiziskas aktivitātes, kā arī pozitīvs satraukums – šie faktori veicina un nodrošina augšanas hormona izdalīšanos. Tāpat būtisks ir kvalitatīvs miegs, jo augšanas hormoni izdalās tieši miegā.
Endokrinoloģe atzīst – nereti vecāki aplami domā, ka bērna augšanu veicina ēšanas paradumi. Piemēram, jo biežāk un lielākās porcijās bērns ēdīs, jo ātrāk viņš izaugs. «Bērns augs platumā, nevis garumā,» viņa piebilst. Lai bērns augtu un attīstītos normāli, nepieciešams pilnvērtīgs, vitamīniem bagāts uzturs, taču pārmērības, tieši otrādi, kavē attīstību. Ja bērns ir aptaukojies vai bieži našķojas ar neveselīgām uzkodām, glikozes līmenis asinīs ir paaugstināts un kavē augšanas hormona sekrēciju, skaidro I.Dzīvīte-Krišāne. Vairāk nekā centneru smagi desmitgadīgi zēni un meitenes ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģijas nodaļas ikdiena. Visbiežāk viņiem ir diezgan vienkārša problēma: nepareizi sabalansēts uzturs, kas ir liela problēma daudziem Amerikas bērniem. Izskaidrojums pavisam vienkāršs – vecāki varēja daudz vairāk pievērst laiku savu atvašu dienas režīmam, ēšanas paradumiem, aktivitātēm. Protams, vaina nav tikai vecākos, bet arī 21. gadsimta steidzīgajam dzīves ritmam, sēdošam, mazkustīgam dzīvesveidam, stresa līmenim darbā un skolā, pārtikas kvalitātei un piedāvājumam, tam, ka vecākiem neatliek laiks saviem bērniem, – dzīves kvalitātei kopumā.
Noteikti jāizvērtē bērna vai jaunieša uzturs, paradumi un režīms. Ja uzturu nekoriģēs, tad ar fiziskajām aktivitātēm vien nepietiks. Tikai ievērojot abus nosacījumus, var cerēt uz uzlabojumu. Protams, cita lieta ir endokrīnās sistēmas un vielmaiņas saslimšanas, šīs problēmas ir jārisina un jākontrolē ārsta klātbūtnē, piebilst I.Dzīvīte-Krišāne.
Bērniem un jauniešiem augšanu un attīstību veicina uzņemtās olbaltumvielas. Tās veido, atjauno un aizsargā audus. Organismā labāk pārstrādājas un uzsūcas piena produkti, nevis gaļa. Ogļhidrātus izmanto enerģijas iegūšanai, šī uzturviela ir neatņemama uztura sastāvdaļa, un vairāk jāizmanto pilngraudu produkti un dārzeņi. Būtiska lieta, kas varētu izraisīt vielmaiņas traucējumus, ir garšas pastiprinātāji un krāsvielas, tāpēc vajadzētu izvairīties no krāsainiem, nedabiskiem un pārlieku saldinātiem ēdieniem un dzērieniem. Pārtikas ķīmiskās vielas var izraisīt ne tikai izmaiņas vielmaiņā, bet arī elpceļos, sirds un asinsvadu sistēmā, veicināt alerģijas, kas mūsdienās ir ļoti aktuāla problēma, piebilst endokrinoloģe.

Ir arī augumā mazi
Tomēr ir bērni, kas augšanā atpaliek no vienaudžiem un arī saviem vecākiem. Endokrinoloģe skaidro, ka ikviena pārciesta vai esoša hroniska slimība, dažādas infekcijas un galvas traumas zīdaiņa vai bērna vecumā var apdraudēt normālu augšanas norisi. «Gadsimta problēma ir arī tā, ka bērni pietiekami neguļ, naktīs sēž pie datoriem, nav atpūtušies – viņiem bieži vien ir novērojamas augšanas un attīstības problēmas,» piebilst endokrinoloģe.
Visbiežāk konstatētie kavētas augšanas iemesli ir iedzimtība (augšanas problēmas bijušas arī bērna vecākiem), vielmaiņas traucējumi, hroniskas slimības, augšanas hormona nepietiekamība, vairogdziedzera, aizkuņģa dziedzera, virsnieru un dzimumdziedzeru patoloģijas.
Attīstības traucējumus izraisa arī nepareizi ēšanas paradumi, nepilnvērtīgs uzturs un miega ilgums, psiholoģiski, sociāli un ārējās vides faktori.

Sāp kauli, trūkst vitamīnu
Kustības bērniem ir vitāli nepieciešamas, tās arī pastiprina vielmaiņas intensitāti organismā, kas savukārt stimulē asinsriti un elpošanu. Intensīvāka asinsrite attīsta skeleta muskuļus, nervu sistēmas, gremošanas orgānus, iekšējās sekrēcijas dziedzerus. Bērniem un pusaudžiem, strauji augot, sāp kauli, īpaši ceļgalos. «Šajā posmā ir ļoti svarīgi pusaudžiem uzņemt pietiekamā daudzumā kalciju un D vitamīnu, lai neveidotos kaulu patoloģijas,» uzsver ārste.
Aptuveni desmit procenti pusaudžu šajā vecumā sirgst ar tā dēvēto Osguta-Šlātera slimību, kas saistīta ar strauju kaulu augšanu. Īpaši tas izteikts pusaudžiem, kam kājām ir pastiprināta slodze, piemēram, dejotājiem, basketbolistiem un citu aktivitāšu piekritējiem. Slimību īpaši ārstēt nevar, vienīgi slodze jāsamazina. Apmēram 16 gadu vecumā tā pāriet pati no sevis. ◆

Aug no vēža mirušo vīriešu skaits
Onkoloģija ◆ Apkopojot statistikas datus par vīriešu mirstību Latvijā un tās cēloņiem, Latvijas Urologu asociācija nonākusi pie šokējošiem secinājumiem – ik gadu palielinās vīriešu skaits, kas mirst no prostatas vēža. 2012. gadā no tā miruši 394 vīrieši, bet tas diagnosticēts 1039 jauniem pacientiem. No prostatas vēža mirušo skaits vecumā līdz 59 gadiem pērn audzis par 16 procentiem, turklāt novērojama tendence, ka slimība piemeklē arvien jaunākus vīriešus. Līdz šim jaunākais no prostatas vēža mirušais Latvijā vēl nebija sasniedzis 40 gadu vecumu. Mūsdienu medicīnas iespējas ļauj sekmīgi ārstēt prostatas audzēju, ja vien cilvēks regulāri apmeklē ārstu un saslimšana tiek diagnosticēta laikus. Diemžēl 50 procenti Latvijas vīriešu prostatas vēža ārstēšanu sāk, kad slimība jau ir ielaista.

Kompensācijas apjoms nemainīsies
Asins donoriem ◆ Nākamgad, pārejot no latiem uz eiro, kompensāciju apmēri asins donoriem nemainīsies un tiks pārrēķināti saskaņā ar noteikto kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu. Standarta kompensācija asinsdonoram 2014. gadā būs 4,27 eiro (trīs lati), retas asins grupas asinsdonoram, plazmaferēzes procedūras donoram un donoram, kas nodod asinis pēc Valsts asinsdonoru centra vai asins sagatavošanas nodaļas izsaukuma ārkārtējā situācijā, kad trūkst noteiktas grupas asiņu, – 17,07 eiro (12 latu). Kompensācija bezmaksas maltītei katram donoram būs 1,42 eiro (viens lats).

Veselīgo recepšu
konkurss
Sirds veselībai ◆ Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izveidojis recepšu grāmatu «Receptes tavas sirds veselībai», kurā atrodamas desmit sirdij draudzīgu ēdienu receptes. Zivs ar zaļumiem, šampinjonu salāti, ķirbju sautējums, ogu zupa – tie ir tikai daži ēdieni, ar kuru receptēm dalās veselības ministre Ingrīda Circene, kardiologi Andrejs Ērglis un citi ar veselības nozari saistīti cilvēki. Ar receptēm ikviens var iepazīties SPKC mājas lapā “www.spkc.gov.lv”. Lai veicinātu sabiedrības informētību par sirds veselības profilaksi, līdz ar recepšu grāmatu SPKC izsludina arī sirdij draudzīgo ēdienu recepšu konkursu. Līdz 20. septembrim sirds veselībai draudzīgo ēdienu receptes var sūtīt pa e-pastu “[email protected]”. Interesantākās un veselīgākās receptes autorus gaida sirsnīga un veselīga balva.

Citu datumu laikraksti

 • Atrast savu ciltsmāsu

  Internetā klejo stāsts par kādu plastisko ķirurgu, kurš no savas sievas izveidojis skaistuma paraugmodeli. Sieviete nudien ir skaista, un šķiet, ka...

 • Tā ir ekonomikas asinsrite

  Mārtiņš Stirāns,  Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājsNav pamata uztraukumamCilvēki nav “sašūmējušies” par to, ka valdība...

 • Aicina servisos būt uzmanīgiem

  “Alūksnes Ziņās” vērsās pensionārs Uldis Žvarts, kurš piedzīvojis nepatīkamu situāciju autoservisā Alūksnē, tāpēc vēlas brīdināt arī citus. “Jūlijā...

 • Vecā pils atdzimst ar mākslu

  Vecā pils atdzimst ar mākslu

  Katrā skolā jaunais mācību gads sākas ar pārmaiņām, kuras jūt katrs, kurš pārkāpj mācību iestādes slieksnim. Telpās uzvēdī svaigas krāsas un ziedu...

 • Aicina aplūkot divas izstādes

  Aicina aplūkot divas izstādes

  Apes tautas namā līdz 29.septembrim ir iespēja aplūkot divas izstādes – gleznu un akvareļu izstādi “Ape un tās apkārtne” un Apes motosporta 40 gadu...

 • Pirmklasnieka kūka

  Pirmklasnieka kūka

  Biskvīta mīklai vajadzēs 6 olas, 6 ēdamkarotes cukura, 6 ēdamkarotes miltu, vanilīnu. Olu dzeltenumus atdala no baltuma un saputo ar cukuru un...

 • Sacenšas jaunās māmiņas

  Sacenšas jaunās māmiņas

  Šonedēļ pirmo reizi Alūksnē norisinājās fotoorientēšanās sacensības māmiņām ar ratiņiem. Sacensībās piedalījās trīs komandas, kurās bija māmiņas ar...

 • Pirmais pārgājiens nav pēdējais

  Pirmais pārgājiens nav pēdējais

  Sadarbībā ar Francijas Elzasas reģiona Lejasreinu un Alūksnes novada pašvaldību biedrība “Veclaicenes Avotiņš” realizēja unikālo ideju Veclaicenē...

 • Īsumā

  Alūksne ◆ 16.augustā pulksten 1.40 pa Uzvaras ielu velosipēdu 0,8 promiļu reibumā stūrējis 1981.gadā dzimis Zvārtavas iedzīvotājs. Jaunalūksne ◆...