Bērnu žūrijas ekspertiem rīko Lasīšanas svētkus

Otrajos Alūksnes Lasīšanas svētkos nedēļas nogalē pulcējās lieli un mazi no Alūksnes rajona, lai tiktos ar rakstnieku Māri Runguli un dzejnieci Kornēliju Apškrūmu.

Otrajos Alūksnes Lasīšanas svētkos nedēļas nogalē pulcējās lieli un mazi no Alūksnes rajona, lai tiktos ar rakstnieku Māri Runguli un dzejnieci Kornēliju Apškrūmu, klausītos jauno Alūksnes literātu dzejas lasījumus, tiktos ar Bērnu žūrijas simbolu - Grāmatu tārpiņu - un avīzes "Spicā" izdevējiem, veidotu rotaļlietas pašu rokām.
Trešo gadu Alūksnes rajona bibliotēkas piedalās Kultūrkapitāla fonda kultūras programmā "Bērnu žūrija", kas ir lasīšanas veicināšanas programma. Tās laikā bērni iejūtas ekspertu lomā - viņi lasa un vērtē jaunākās grāmatas. Pērn Bērnu žūrijā iesaistījās 19 rajona bibliotēkas, kurās bija 505 žūrijas eksperti - jaunie lasītāji. Lasīšanas svētkus rīkoja par godu mazajiem ekspertiem.
Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Dzidra Bauere ir gandarīta, ka bērniem lasītprieks nav zudis, to pierāda arī kuplais Lasīšanas svētku apmeklētāju skaits. Viņa priecājas, ka Bērnu žūriju atbalsta pedagogi, izglītības un kultūras iestādes, arī bērnu vecāki ir ieinteresēti.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra pārstāve Sarmīte Galsa teica paldies visiem bērnu žūrijas ekspertiem un atbalstītājiem.
"Pērn Latvijā bērnu žūrijas ekspertu skaits sasniedza jau 13 000, kas nav maz. Drīzumā atkal sāksies jauns un skaists ceļojums grāmatu pasaulē, jo bērnu rokās atkal nonāks jaunas grāmatas," saka S.Galsa.
Rakstnieks Māris Rungulis interesentiem stāstīja, kā tapusi viņa grāmata "Divdabis un Stulbcepure", kurā lasāmi divi stāsti.
Ierosme stāstam rakstniekam Mārim Rungulim radusies, braucot vilcienā pēc absolventu salidojuma no Liepājas uz Rīgu.
"Bija pagājuši 15 gadi pēc skolas absolvēšanas. Braucot mājup, raisījās pārdomas par to, cik dažādi ir cilvēki. Reizēm arī tiem, kam jau ir pāri 20, šķiet, ka visa dzīve viņiem vēl priekšā un vēl ir daudz laika, lai mainītos. Arī es tā savulaik domāju, tomēr cilvēks savu dzīvi dzīvo katru mirkli. Sapratu, ka mani kādreizējie skolasbiedri šo gadu laikā nav mainījušies. Kas jau skolas laikā bija apzinīgs un kārtīgs, tāds ir arī tagad. Kas skolas laikā bija ķēmi, tādi ir arī tagad. Man šķita diezgan briesmīgi, ka 15 gadu laikā cilvēks nemainās. Šo izjūtu pārņemts, pierakstīju pirmās piezīmes. Man vajadzēja vēl kādu pavedienu, lai spētu lasītājam parādīt, ka cilvēks var mainīties, bet to izdarīt ir ļoti grūti. Tam par ierosmi bija kāds traģisks notikums Cēsīs, kur skolēnu grupa, kas bija devusies slēpot, aizbrauca uz mājām bez divām meitenēm. Kad viņas klauvējušas pie māju durvīm, netika ielaistas un nakti pārlaida ārā. Viena meitene nosala. Tā radās stāsts "Stulbcepure"," atminas M.Rungulis. Ierosme otram stāstam - "Divdabis" - bija vēlme uzrakstīt stāstu par puišu problēmām, izjūtām un pārdzīvojumiem.
Lasīšanas svētku laikā interesentiem bija iespēja tikties arī ar avīzes "Spicīte" veidotājiem, Alūksnes rajona dzejnieci Kornēliju Apškrūmu un piedalīties Harija Potera fanu kluba aktivitātēs kopā ar skolotāju Annu Daktiņu. Tur bērnus iepazīstināja ar grāmatu "Brīnumēdieni", ko veidojuši Latvijas Harija Potera fanu klubu dalībnieki. Arī Lasīšanas svētku laikā bērniem bija jāraksta receptes, lai varētu turpināt iesākto darbu recepšu apkopošanā. Alūksniete Daina Rudzīte un alsviķiete Velga Vimba bērniem rādīja, kā darināt mīļas rotaļlietas. Bērni tika sadalīti komandās, katrai bija jāizveido rotaļlieta. Šajā pasākumā viņi iesaistījās ar lielu interesi.
Savukārt Alūksnes rajona bibliotekāri no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra pārstāvēm Ivetas Krūmiņas un Sarmītes Galsas uzzināja daudz jauna par caurviju motīviem Bērnu žūrijas darbā, to filozofiskajiem un lietišķajiem aspektiem.
Interesenti varēja klausīties arī Alūksnes Jauno literātu kopas pārstāvju Dainas Mukstiņas, Diānas Lozko, Līvas Langrātes, Ievas Ozoliņas un Ulda Jauniņa dzejas lasījumus. Koncertēja bērnu grupa "Mākonīši" no Gulbenes. Visu dienu varēja apmeklēt arī grāmatu izstādi - pārdošanu. Lasīšanas svētkos sumināja rajona pagastu bibliotekārus un sadarbības partnerus.

Citu datumu laikraksti