Bērnus ņem aizbildnībā, bet adoptē reti

Alūksnes pilsētas bāriņtiesa pērn kārtoja adopciju bērniem divās ģimenēs. Parasti tās uzņemas tuvinieku vai radu bērnu audzināšanu.

Alūksnes pilsētas bāriņtiesa pērn kārtoja adopciju bērniem divās ģimenēs. Parasti tās uzņemas tuvinieku vai radu bērnu audzināšanu. Pagaidām tikai vienu reizi Gaujienas internātskolas audzēkņus adoptējuši ārzemnieki, bet tas bija pirms trim gadiem.
"Adopciju kārtoja ģimene, kas noslēgusi laulību. Vīrs adoptēja sievas bērnu no pirmās laulības. Viena ģimene uzņēmās vecāku pienākumus zīdainim, no kura atteikusies māte. Tēva paternitāte nebija noteikta.
Kad bērni aug ģimenē, viņiem veidojas ne tikai patērētāja prasības, bet arī pienākuma un atbildības izjūta. Internātskolā tas nav iespējams," vērtē Alūksnes bāriņtiesas priekšsēdētāja Regīna Vorona.
Rajona pilsētās un pagastos ir maz cilvēku, kas vēlas adoptēt bērnus. Ģimenēs ir nepietiekams materiālais nodrošinājums, tāpēc tās labāk izvēlas aizbildnību.
"Aizbildņi saņem valsts pabalstu, bet adoptētājiem neko nemaksā. Tāpēc arī tie, kas grib būt pilntiesīgi vecāki, tomēr izvēlas iespēju saņemt pabalstu un bērna uzturnaudu. Mazais aug ģimenē, bet juridiski viņam tomēr nav vecāku," skaidro R.Vorona.
Šajā gadā neviens nav izteicis vēlmi kārtot adopciju.
Gaujienas internātskolā ir bērni, kam pārtraukta vecāku vara. Tomēr viņus nevar adoptēt, jo juridiski viņi nav brīvi. "Reizēm pat Tieslietu ministrijā nevar pateikt, kā rīkoties. Bet pēdējo divu gadu laikā neviens nav interesējies par tādu iespēju," secina Gaujienas internātskolas direktore Mudīte Reigase.
Viņa domā, ka ir vēlama bērnu adopcija ārzemniekiem, jo tie ir cilvēki, kas vēlas audzināt, nevis dara to citu motīvu vadīti. Turklāt tie ir vecāki, kas spēj nodrošināt labus materiālos apstākļus un izglītību.
"Pieredze liecina, ka vietējai adopcijai ne vienmēr ir cerētais rezultāts. Kad adoptētajam sākas grūtie pusaudža gadi, tad viņa vecāki nespēj tikt galā ar problēmām.
Vairākos gadījumos adopcija ir atcelta ar tiesas lēmumu, un viņiem ir jāatgriežas internātskolā. Tā ir nedziedināma trauma," stāsta M.Reigase. Parasti bērnus ģimenē uzņem līdz skolas vecumam.
Ja māsas vai brāļi ir vecāki, tad tos nešķir no jaunākajiem bērniem. Internātskolas pieredze liecina, ka aizbildniecību izvēlas materiālu apsvērumu dēļ.

Citu datumu laikraksti

 • Cepta zivs “Blondīne” itāļu gaumē

  Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju.Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju. Ģimenēs,...

 • Atver sveces uguns ziedu!

  Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam ienāca prātā taukos vai eļļā ievietot dakti, lai šādi radītu gaismu.Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam...

 • Vai frontes līnija tēva sētā?

  Šobrīd valstī kaislību centrā - iestāšanās Eiropas Savienībā. Diskutē žurnālisti, pārrunā ierēdņi, analizē biznesa cilvēki.Šobrīd valstī kaislību...

 • Lepojas ar pagasta cilvēkiem

  Alsviķu pagasts ir viens no lielākajiem Alūksnes rajonā, bet iedzīvotāju ir visvairāk – 1792. Tajā ir vairākas izglītības un pašvaldības iestādes,...

 • Sievietei jābūt īpašai arī ziemā

  Pavasaris nāk ne tikai ar līksmu atmošanos - tam bagāžā arī ziemas mēnešos sakrājies nogurums. Lai likvidētu tā pēdas gan miesā, gan garā, katram ir...

 • Cēloņi liek rīkoties

  Liek rīkoties Cilvēks bieži vien nesaprot, kāpēc konkrētā situācijā ir rīkojies tieši tā un ne citādi. Viņš priecājas, ja rezultāts ir pozitīvs, bet...