Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biatlona aktivitātes nerimst arī vasarā

Biatlons ir viens no populārākajiem sporta veidiem Latvijā. Arī alūksniešu vidū tas ir ļoti populārs.

Biatlons ir viens no populārākajiem sporta veidiem Latvijā. Arī alūksniešu vidū tas ir ļoti populārs. Lai gan vasara ir klusais periods ziemas sporta veidos, tomēr sportistu darbs neaprimst arī šobrīd.
Uz sarunu par biatlonu aicinājām Latvijas junioru izlases treneri biatlonā Intaru Berkuli.
- Kāda ir situācija jauniešu un junioru biatlonā?
- Latvijā biatlonā trenējas daudz jauniešu, iepriekšējos gados jauno sportistu bija mazāk. Šobrīd pieaugusi konkurence junioru biatlonā. Atšķiras katra biatlonista finansiālās iespējas. Ja ir labs finansiālais stāvoklis, tad jaunieši turpina trenēties. Entuziasms ir liels, traucē nepietiekamais finansējums.
- Cik audzēkņus trenējat?
- Šobrīd strādāju ar junioriem un diviem pieaugušo izlases kandidātiem – Kristiānu Lībieti un Jāni Pleikšni. Alūksnē ir viens perspektīvs juniora vecuma biatlonists – Gints Rozembergs, arī abi pieaugušo izlases kandidāti ir no Alūksnes. Šeit ir arī četri jauniešu izlases kandidāti.
Domāju, ka Alūksnē ir vairāki perspektīvi jaunie biatlonisti, piemēram, Normunds Putns, Ingus Balodis, Ivars Lazdiņš Dāvis Putns.
Vēl jāveic liels darbs, lai izveidotu pienācīgu treniņu bāzi Alūksnē, lai vasaras periodā varētu trenēties uz vietas.
- Vai Alūksnē ir saikne starp distanču slēpošanu un biatlonu?
- Šobrīd Alūksnē nav atsevišķas slēpošanas nodaļas, puiši, kas vēlas nodarboties ar biatlonu, nāk un trenējas. No sākuma treneris pārliecinās par zēnu slēpošanas prasmi, izvērtē izaugsmi slēpošanā, skatās, cik centīgi jaunais biatlonists apmeklē treniņus. Trenēties šaušanā sāk vēlāk.
- Kā ar vājajām vietām jauno biatlonistu sniegumā?
- Katram biatlonistam ir sava vājā vieta. Atbildīgās sacensībās bieži rodas grūtības ar šaušanu. Atbildīgos mirkļos jauniem nepieredzējušiem sportistiem ir grūti pārvarēt psiholoģisko spiedienu. Šajā jautājumā nepieciešama psihologa palīdzība, lai jaunos biatlonistus sagatavotu atbildīgām sacensībām. Svarīgi ir izkopt arī slēpošanas tehniku, to nevar paveikt vienā vai divos gados. Tas ir pakāpenisks process.
Vājākā vieta ir finansiālais stāvoklis, jo nav iespēju iegādāties pietiekami daudz patronu un atbilstošu inventāru.
- Kā ar nometņu rīkošanu?
- Esmu treneris, pats sastādu treniņu plānu jaunajiem sportistiem. Lai šovasar ieekonomētu līdzekļus, līdz 20. augustam trenēsimies Alūksnē. Nauda ir ļoti nepieciešama ziemas sezonā. Brīžiem aizbraucam uz Otapi Igaunijā, kur ir laba treniņu bāze. Valsts izlases dalībniekiem atsevišķas nometnes nenotiek. Savukārt biatlonisti līdz 13 gadu vecumam 4. jūlijā dodas uz nometni Priekuļos.
- Kādi ir pēdējās sezonas panākumi un neveiksmes?
- Pagājušajā sezonā lielas cerības likām uz Kristiānu Lībieti un Jāni Pleikšni. Viņiem tas bija pēdējais gads junioru statusā. Cītīgi gatavojāmies iepriekšējai sezonai, trenējāmies arī kopā ar pieaugušajiem izlases dalībniekiem. Pārcentāmies ar treniņiem nometnēs, pārāk liels bija fiziskais slogs. Tādējādi atbildīgākajās sacensībās rezultāti nebija tādi, kādus mēs tos gaidījām.
Kristiāns Lībietis sezonas sākumā startēja labi, Eiropas kausā ieguva pirmo vietu. Pirms Jaunā gada bija pirmais pieaugušo sacensībās biatlonā. Sezonas otrajā pusē labus rezultātus liedza sasniegt slimība. Arī Jānis labi startēja, ja nebūtu vajājušas neveiksmes šautuvē, tad rezultāti būtu augstāki.
Rezultāti kopumā bija normāli. Konkurēt ar biatlona lielvalstīm ir grūti. Vienpadsmit valstis ir potenciāli spēcīgākas par Latviju.
- Kam ir lielāki panākumi - junioriem vai pieaugušajiem?
- Pieaugušo biatlonā ir lielāka konkurence nekā junioru sacensībās. Daļa biatlona lielvalstu mērķtiecīgi virza savus juniorus uz maksimāliem rezultātiem pieaugušo konkurencē, nevis junioru sacensībās. Salīdzinot ar desmit gadus vecu pagātni un tā laika Latvijas izlases startiem, junioriem ir ļoti labi rezultāti.
Konkurence ar katru gadu pieaug. Šobrīd par vietu pirmajā desmitniekā pieaugušo konkurencē var cīnīties aptuveni sešdesmit biatlonisti. Salīdzinot ar pieaugušo biatlonu, junioriem ir viegla dzīve. Pieaugušo sacensībās sports ir nežēlīgs.
- Vai esat saskāries ar dopinga problēmu junioru sacensībās?
- Junioru līmenī šādu parādību neatminos, neviens nav pieķerts lietojot dopingu. Varbūt kādas valsts vietējā biatlonā šī negatīvā parādība ir sastopama. Domāju, ka dopings junioru līmenī neeksistē, bet nevaru to simtprocentīgi apgalvot.
- Kā jūs raksturotu situāciju Latvijas un Alūksnes biatlonā?
- Situācija nav labvēlīga jaunajiem sportistiem. Finansiāls atbalsts sportam no valdības puses ir samazināts, tomēr biatlons joprojām augsti kotējas Latvijā. Ilmāra Briča panākumi ir ievērības cienīgi.
Domāju, ka vairākiem pieredzējušajiem biatlona izlases dalībniekiem vajadzētu dot iespēju jaunajiem sevi pierādīt. Nepieciešams, lai ātrāk bijušie juniori iekļūtu izlasē un startētu pieaugušo sacensībās. Vecie biatlonisti uzskata, ka jaunajiem sevi jāpierāda, jāizkonkurē vecie no izlases. Pieredze un savu spēku apzināšanās pieaugušajiem biatlonistiem ļauj būt pārākiem par jaunajiem pieaugušo izlases kandidātiem. Jaunajiem sportistiem nepieciešams trenēties visu laiku, kamēr pieaugušie var atļauties netrenēties vasarā. Pieredzējušie sportisti vieglāk atgūst fizisko formu.
Domāju, ka Alūksnē ir jāturpina strādāt ar jaunajiem biatlonistiem, jo šī sporta tradīcijas šeit ir senas. Katru gadu kāds no vadošajiem Latvijas biatlonistiem ir bijušais alūksnietis. Alūksnes puikām ir jācīnās par iekļūšanu valsts izlasē.
Rudenī būs atlases sacensības uz piecām vietām Latvijas izlasē, iekļūšana dod iespēju startēt pirmajos pasaules kausa posmos. Pēc Ziemassvētkiem būs otra atlase, kas dod iespēju pieciem labākajiem startēt pārējos pasaules kausa posmos un pasaules čempionātā.
20. augustā ar jaunajiem izlases kandidātiem dosimies uz augstkalnu treniņu nometni Austrijā, arī otra nometne būs šajā valstī, bet trešā - Somijā, kur arī notiks pirmā atlase Latvijas izlasei.
Diviem Alūksnes puišiem ir iespēja iekļūt valsts izlasē, tas nav viegli. Latvijā ir četri labi jaunie biatlonisti un četri pieredzējušie biatlonisti. Ja pieredzējušie vīri nosargās savas pozīcijas, tad tikai vienam jaunajam būs iespēja iekļūt izlasē.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds saimnieks padzina? - Dārta jau vēstkārīgi taujā.19. - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds...

 • Arvien vairāk bērnu mācās katoliskās baznīcas skolās

  Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos mācīties katoļu skolās.Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos...

 • Eiropā no pensijām nodokļus atvelk vēl nežēlīgāk

  - Vai Eiropas Savienības dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus?- Vai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus? - Jā,...

 • Upe

  - Piedod, Dārt’, es tā negribēju! - Jānis teic un nodur skatienu, - nudie’ negribēju!17. - Piedod, Dārt’, es tā negribēju! - Jānis teic un nodur...

 • Akmens var pasargāt no ļaunas acs

  Akmeņi (dārgakmeņi, minerāli, pusdārgakmeņi, kristāli) pilda ne tikai talismanu funkciju, bet iedarbojas arī uz cilvēka veselību (piemēram, mazina...

 • Ja pēc svētkiem pāri palicis siers

  Laikā starp Jāņiem un Pēteriem, kad vēl no līksmās un lustīgās svinēšanas ir pāri palicis kāds siera ritulis, sevi un draugus var pacienāt ar...