Biežāk traumas gūst zēni

Nākamnedēļ visā pasaulē atzīmēs Veselības dienu, kurā šogad aktualizēs jautājumus par bērnu un pieaugušo traumām ceļu satiksmes negadījumos, to novēršanu.

Nākamnedēļ visā pasaulē atzīmēs Veselības dienu, kurā šogad aktualizēs jautājumus par bērnu un pieaugušo traumām ceļu satiksmes negadījumos, to novēršanu.
Alūksnes slimnīcas ķirurgs - traumatologs Leonīds Perevertailo atzīst - kļūstot siltākam laikam, pusaudžiem palielinās traumu skaits, braucot ar velosipēdu un motorolleru.
"Biežāk traumas gūst zēni. Maziem bērniem bieži gadās traumas, jo viņi daudz ko dara neapzināti, ziņkāres vadīti. Pusaudži bieži traumas gūst pārgalvības dēļ, nesamērojot riska pakāpi ar fiziskajām un garīgajām spējām," uzskata L.Perevertailo.
Viņš norāda, ka ne vienmēr traumu gūšanā kāds ir vainojams. Bērni, tāpat kā pieaugušie, daudzas traumas gūst nejauši. "Protams, ir gadījumi, kad tas notiek vecāku neuzmanības dēļ. Maziem bērniem Alūksnes rajonā pēdējā laikā ir raksturīgas applaucējumu traumas - dušā aukstā ūdens krāna vietā nejauši atgriež karsto vai uzlej sev karstu tēju. Savukārt pusaudžiem raksturīgākās ir sporta traumas, it īpaši basketbola spēles laikā. Pērnā gada beigās vairāki jaunieši šādi guva nopietnus lūzumus. Bija gadījumi, kad bērnu traumēja ceļu satiksmes negadījumā. Tad gan nebija vainojams bērns, bet transportlīdzekļa vadītājs, kas nepalaida gājēju pie pārejas. Ir gadījumi, kad velosipēdisti gūst traumas, pārvietojoties pa bedrainajām pilsētas ielām un ietvēm," stāsta L.Perevertailo.
Alūksnes slimnīcā traumu gadījumos visiem cietušajiem sniedz pirmo neatliekamo medicīnisko palīdzību. Slimnīcā nav Bērnu traumu nodaļas, ar Katastrofu medicīnas centra transportu bērnus, kam ir nopietnas traumas, pārved uz ārstniecības iestādēm Rīgā.
L.Perevertailo uzskata, ka profilakse šādos gadījumos ir jāsāk jau no agras bērnības. "Viss ir atkarīgs no tā, kā vecāki bērnus audzina un sagatavo dzīvei. Ja par bīstamām lietām stāstām noliedzoši, bērnam rodas vēl lielāka ziņkāre. Ir jāpaskaidro, kādēļ kaut ko nedrīkst darīt. Mazs bērns prasa daudz uzmanības. Arī skolām ir jāizglīto bērni par drošības normām. Ir arī krimināltraumas - izsisti zobi, sasisti deguni, acis un cits. Diemžēl šādu traumu pēdējos gados pusaudžu vecumā kļūst arvien vairāk. Domāju, ka sabiedrībai vajadzētu vairāk pievērst uzmanības tam, kā pusaudži pavada brīvo laiku," vērtē L.Perevertailo.
Pirms vairākiem gadiem, kad daudzi iedzīvotāji atguva īpašumus, palielinājās pusaudžu traumu skaits, kas gūtas meža darbos. "Agrāk pie mums vērsās vairāk jauniešu, kas guvuši traumas ceļu satiksmes negadījumos. Tagad tādu ir mazāk," klāsta L.Perevertailo.
Viņš neslēpj, ka visgrūtāk ir ārstēt bērnus, jo mazie neprot izstāstīt savas problēmas un sāpes. "Bērniem jebkuras traumas komplikācijas attīstās ātrāk nekā pieaugušajiem, it īpaši galvas traumu gadījumā. Savukārt pēc veiksmīgas diagnostikas bērniem vērojama daudz ātrāka atveseļošanās nekā pieaugušajiem," pauž ķirurgs - traumatologs.
Viņš atgādina - ja gūta galvas trauma, nekavējoties jāvēršas pie mediķa.
"Ja ir neliela sadzīves trauma, nevajadzētu aizmirst, ka sasitumu nevajag sildīt, bet gan mērcēt aukstā ūdenī vai uzlikt ledu, lai mazinātu sāpes un pietūkumu. Bērniem bieži ir netipiski lūzumi, tādēļ vislabāk mazos ir vest pie mediķa, nevis ārstēt pašiem," iesaka L.Perevertailo.

Citu datumu laikraksti

  • Skrodera amats palīdz iepazīt šejieniešus

    Mājās uz galda novietota Nemitīgās palīdzības Dievmātes fotogrāfija. Apkārt valda ideāla kārtība - neraksturīga vīrietim, kas mūža nogalē saimnieko...

  • Politiskie vēji pagaidām pieklusuši

    Latvijas politiskā dzīve pagājušās nedēļas laikā bija mierīga. Nemanīja ne krievu valodas aizstāvju aktivitātes, ne kreisā politiskā spārna...

  • Alūksnē svinēs Eiropas dienu

    Valsts galvenās kultūras inspektores Alūksnes rajonā Astrīdas Bēteres projekts “Ar mums sākas Eiropa” saņēmis Kultūrkapitāla fonda finansiālu...