Bioloģiskajiem lauksaimniekiem vajadzēs deklarēt pārdoto

Lai saņemtu subsīdijas, turpmāk bioloģisko saimniecību īpašniekiem vajadzēs deklarēt pārdoto produkciju. Tas nozīmē, ka varēs izsekot, kam pārdota bioloģiski tīra pārtika pārstrādei vai pārdošanai veikalos.

Lai saņemtu subsīdijas, turpmāk bioloģisko saimniecību īpašniekiem vajadzēs deklarēt pārdoto produkciju. Tas nozīmē, ka varēs izsekot, kam pārdota bioloģiski tīra pārtika pārstrādei vai pārdošanai veikalos.
Alūksnes Lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītāja Viola Kaparšmite akcentē, ka šādu sistēmu paredzēts ieviest, lai izvairītos no lauksaimnieku vēlmes saņemt lielas subsīdijas par saražoto, ko nodod pārstrādei kopā ar produkciju, kas audzēta pēc tradicionālām metodēm. Tā tiek zaudēta ekoloģiski tīru produktu vērtība.
"Pavasarī maksāja subsīdijas produkcijas realizācijas iespēju paplašināšanai. Tad bioloģiskie lauksaimnieki varēja tās saņemt degustācijas nodrošināšanai, piena dzesētāja iegādei, ja varēja pierādīt, ka produkcija nenonāk kopējā "katlā", bet to realizē kā bioloģisku pārtiku. Ir jāzina, kur paliek šī produkcija, cik tās ir Latvijā," komentē V.Kaparšmite.
Latvijā bioloģiskā produkcija maksā daudz lētāk kā citur Eiropā, tāpēc bieži vien to realizē kopā ar pārējiem pārtikas produktiem. Visvairāk tā pārdod pienu, bet arī tam varētu atrast iespējas pārdot kā ekoloģiski augstvērtīgu produktu. Ja iegulda līdzekļus pārstrādē, pienu atļauts pārdot bērnudārziem un skolām. Paredzams, ka tur šie produkti būs sevišķi pieprasīti. "Zinu, bija sarunas par to, ka bioloģiski ražotu pienu iepirks "Smiltenes pienotava". Zaubē jau ir bioloģiski audzēto lopu kautuve, kur tos var realizēt. Alūksnes rajonā audzē arī zaķus, bet tiem pašlaik vēl nav pārdošanas iespēju," atzīst V.Kaparšmite. Viņa aicina rakstīt projektus, lai ar Eiropas Savienības fondu atbalstu nodrošinātu bioloģiskās produkcijas pārstrādi.
Priekšroka subsīdiju saņemšanā tiks dota lauksaimniekiem, kuri ar deklarācijām varēs pierādīt, ka bioloģiskā pārtika ir nonākusi līdz patērētājiem. Pārējie būs otrajā plānā. Gada sākumā šajā nozarē strādāja 550 saimniecības, bet tagad vēlmi nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību izteikušas gandrīz divtik. Zemkopības ministrijas izstrādātajā bioloģiskās lauksaimniecības attīstības programmā paredzēts, ka bioloģiskās lauksaimniecības platības palielināsies no 9500 hektāriem 2003.gadā līdz 36 000 hektāriem 2006.gadā.

Citu datumu laikraksti