Biškopjus brīdina par bīstamu vaboli Eiropā

Eiropas Savienības fermeru apvienība paziņojumā Latvijas Biškopības biedrību informējusi, ka Portugāles inspektori uz sūtījuma saiņa no ASV atklājuši mazo stropa vabolīti.

Eiropas Savienības (ES) fermeru apvienība paziņojumā Latvijas Biškopības biedrību informējusi, ka Portugāles inspektori uz sūtījuma saiņa no ASV atklājuši mazo stropa vabolīti.
Tā ir ļoti bīstama bišu saimēm, tāpēc iespējamā izplatīšanās Eiropā var nodarīt lielus zaudējumus biškopībai.
Līdz šim Latvijā tāpat kā citās Eiropas valstīs šis kaitēklis nav konstatēts. Mazās stropa vaboles dzimtene ir Dienvidāfrika. Pašlaik tā izplatīta gandrīz visos ASV štatos, Kanādā un Austrālijā.
Mazā stropu vabole var izdzīvot arī Latvijas apstākļos, tāpēc jābūt uzmanīgiem. Kaitēkļa kūniņa var būt uz jebkura sūtījuma - augļu kastes, automašīnas vai preču iesaiņojuma. Ja tādu sūtījumu ieved Rīgas lidostā vai ostā, apdraudētas ir dravas apmēram astoņu kilometru rādiusā.
Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde atzīst, ka pagaidām uztraukumam nav pamata. Dienests ir informēts par šo gadījumu Portugālē, visi uz robežas strādājošie inspektori spēj atpazīt kaitēkli. Viņi pārbauda iepakojumus tām kravām, kuras ieved no minētajām valstīm. Viņi kravu aizturētu, ja manītu ko aizdomīgu.
Biškopji cer, kaitēkļa ievešana Latvijā tiks novērsta un nevajadzēs ciest tikpat lielus zaudējumus kā 1976.gadā, kad tika konstatēta varroze. Tā ir vienīgā bišu slimība, pret kuras izplatību katru gadu ir jāveic pasākumi. To iespējams ierobežot, bet ne pilnībā apkarot.

Citu datumu laikraksti