Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biteniekiem sola kompensācijas par cukuru

Paredzams, ka bitenieki, kam ir reģistrētas bišu saimes, varēs saņemt cukura cenas kompensāciju vairāk nekā 80 latu apmērā par bišu piebarošanai izlietoto tonnu cukura.

Paredzams, ka bitenieki, kam ir reģistrētas bišu saimes, varēs saņemt cukura cenas kompensāciju vairāk nekā 80 latu apmērā par bišu piebarošanai izlietoto tonnu cukura. To nolēmusi Zemkopības ministrija pēc Biškopības biedrības ieteikuma.
"Tas, protams, būs labi, taču ņems vērā vairākus kritērijus. Bišu saimēm jābūt ne tikai reģistrētām, bet to skaits nedrīkst būt mazāks par 20," laikrakstam saka Latvijas Biškopības biedrības Alūksnes nodaļas vadītāja Lauma Lāce.
Viņa norāda, ka šoziem Latvijā ne visas bišu saimes ir pārziemojušas, nelabvēlīgi tās ietekmējis tas, ka ziemošanas periods bijis garš - sešus mēnešus. Tā rezultātā bišu saimēm ir apgrūtināta attīstība. "Pagājušās vasaras lielā sausuma dēļ ir saimes, kas ir kritušas. Nektāraugi līdz ar to bija nokaltuši un bites ienesa izsvīduma medu pēc to piebarošanas," saka L. Lāce. Viņa apgalvo, ka zaudējumus bitenieki pilnībā varēs pateikt tikai jūnija sākumā. "Vēl jau kritiskais laiks var būt aprīlis, ko sola aukstu, un maijs, kad notiek jauno bišu saimju nomaiņa. Bišu saimes vēl var iet bojā," prognozē nodaļas vadītāja.
Arī Virešu pagasta bitenieks Centis Auziņš apgalvo, ka šī ziema bitēm neesot bijusi viegla. Viņš apstiprina, ka no 18 bišu saimēm četras esot gājušas bojā. "Es jau apmēram četrdesmit gadus nodarbojos ar biškopību, pirms tam arī mana mamma bija biteniece. Katru gadu pavasarī ir saimes, kas labāk un kas sliktāk pārziemojušas. Parasti ziedputekšņu ziedēšanas laikā bites atspirgst," spriež C. Auziņš.
Abi ar sievu Irēnu ievērojuši, ka dažās saimēs bitēm vērojama spēcīga caureja. "Šādā nolūkā bitēm vajadzētu dot cukura sīrupu, lai tās kļūtu darbīgākas. Divām vārgākajām saimēm to jau iedevām," vērtē pieredzējušais biškopis.
C.Auziņa ģimenē medus ik dienu ir tradicionāls ēdiens, īpaši pie kafijas. Viņš atzīst, ka biškopjiem problēmas rada arī importētais medus, tāpēc esot grūti realizēt produkciju. Alūksnes rajonā kopumā ir apmēram 1000 bišu saimju, un tikai neliela daļa bitenieku tās ir reģistrējuši. "Lielākajās dravās ir 50 bišu saimju, taču tādu ir maz - tikai pieciem, sešiem biteniekiem. Pārējiem biteniekiem saimes ir mazas," skaidro L. Lāce.
Viņa atzīst, ka ar biškopību galvenokārt nodarbojas gados vecāki cilvēki, jaunākā paaudze šādas tradīcijas īpaši nevēloties pārmantot. Zemkopības ministrija plāno šogad izveidot bišu saimju reģistru, kas prasīs stingrus noteikumus no biškopjiem, kā to paredz Eiropas Savienības prasības.

Citu datumu laikraksti

 • Atcerēties, atgādināt, pieminēt

  1949.gada 25.marts ir viens no traģiskākajiem datumiem Latvijas valsts un tautas vēsturē, jo tika izpostītas tūkstošiem cilvēku dzīves, sagrautas...

 • 10 iemesli, kāpēc viņš nezvana

  Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi.Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi;...

 • Palīdz izvēlēties

  Žurnāls "Deko" martā: stāsta par priekšnamu - kas liecina par saimnieka kārtības un stila izjūtu, kā arī par tā finansiālajām iespējām.Žurnāls "Deko"...

 • Cepts lasis ar piedevām

  Lasi uzskata par vienu no vērtīgākajām zivīm. Un ne velti. Kālija daudzums laša gaļā pārsniedz jebkura cita pārtikā lietojama ūdens iemītnieka gaļā...

 • Kritizē Amerikas prezidentu

  Kanādas valdības ministrs apsūdzēja ASV prezidentu Džordžu Bušu starptautiskās sabiedrības pievilšanā, uzsākot militāro triecienu Irākas...

 • Ievēros militārpersonu brīvprātības principu

  Saeima naktī uz ceturtdienu ārkārtas plenārsēdē pieņēma lēmumu, kas definē Latvijas nostāju Irākas krīzes risināšanā, ļaujot Nacionālo bruņoto spēku...