Blaumaņa iela

“Šī nelielā Alūksnes ieliņa, kas Pirmās brīvvalsts laikā dēvēta par Marijas ielu, bet pirmsākumos par Pasta ielu, Alūksnes miesta plānos iezīmēta jau 19. gadsimta beigās. Neskatoties uz savu ilggadību, pirmās brīvvalsts laika fotogrāfu acīs tā nav izpelnījusies īpašu ievērību, acīmredzot tādēļ, ka turpat blakus, uz pilsētas galvenās ielas, virmojusi lielāka rosība.
Tādējādi Alūksnes muzeja digitālajā krājumā glabājas tikai dažas fotokopijas, kurās redzami fotogrāfu Kr. Lapiņa (1929. gadā) un A. Vosvenieka (20. gadsimta 20. gadu sākumā) iemūžinātie ielas skati, kā arī fotogrāfijas, kurās redzami lielā ugunsgrēka postījumi,” stāsta Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova.
Viņa atklāj, ka par ielas apbūvi, namīpašniekiem un īrniekiem atliek spriest pēc periodikas sludinājumiem un apbūves plāniem. Piemēram, 1927. gada “Valdības Vēstnesī” norādīts, ka uz Marijas ielas jaunā numerācija piešķirta sešiem namiem, un to īpašnieki bijuši J. Perenež mantinieki,  A. Strautman, O. Sīls, S. Kravec, K. Kalējs un P. Jaunslaviet. Atsevišķas ēkas vai dzīvokļi arī izīrēti, piemēram, 1925. gadā Marijas ielā 2 atklāta dzimtsarakstu nodaļa, 1931. gadā Marijas ielā 4 izīrēts izremontēts astoņu istabu dzīvoklis un virtuve, 1934. gadā  Marijas ielā 6 meklēts drēbnieka palīgs.
Informāciju par ēkām papildina muzeja krājumā glabātie ēku būvprojekti. 1940. gada būvprojektā par ēku Marijas ielā 3 norādīts - B. Bērziņas veļas mazgātava, bet Marijas ielā 6 - K. Kalēja darbnīca ar virtuvi un vienu istabu.
“Kas zina, kāda būtu veidojusies šīs ielas vēsture, ja to nebūtu postījuši ugunsgrēki. Par mazāk traģisko vēsta laikraksta “Rīts” 326. numurs. “1935. gadā  Marijas ielas 4 namā no krāsns dūmu vada izcēlies ugunsgrēks Smuļa Kraveca namā, kur nodegusi vienstāva dzīvojamā ēka ar labības noliktavām un piebūvēm. Stiprā vēja dēļ uguns draudējusi pāriet uz apdzīvotām blakus ēkām, tāpēc ugunsgrēka ierobežošanai bez ugunsdzēsējiem izsaukts vietējā garnizona karaspēks, ar kura palīdzību uguns  nodzēsta. Zaudējumi sniedzas pie 4000 Ls.”” ar tā laika presē rakstīto iepazīstina Z. Pavlova.
Savukārt 1940. gada lielais ugunsgrēks saudzējis tikai Marijas ielas 3. namu - kā redzams fotogrāfijās, visas pārējās nopostītas. Tādējādi padomju periodā Marijas iela veidojusies gluži no jauna. Z. Pavlova min vēl kādu faktu, kas atrodams padomju periodikas slejās: “Pamatojoties uz Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija 1959. gada 29. aprīļa dekrētu (..) un sakarā ar ielu nosaukumu izmainīšanu, pilsētas izpildu komiteja nolēmusi līdzšinējo Marijas ielu saukt par Blaumaņa ielu.”


Citu datumu laikraksti

 • Pie ārsta – ar naudas maku

  Kas ir pacientu līdzmaksājumi un cik lieli par dažādiem pakalpojumiem tie ir?Atbild Nacionālais veselības dienests (NVD).Līdzmaksājumu pacients veic,...

 • Atkal “spridzinās” pārsteidzot

  Vasara šarmē un iepriecina ne tikai ar savu skaisto, silto laiku, garajiem vakariem, ziediem, tikai vasarai raksturīgo smaržu, sauli, peldēm, ogu...

 • Pilsētas centrā par maz soliņu

  Laikraksta lasītājs redakcijai jautā, kādēļ Alūksnes parkā pie strūklakām astoņu soliņu vietā nu palikuši vairs tikai trīs? “Atbrauc radi, vēlamies...

 • Apliecinās mīlestību Alūksnei

  No 2. līdz 4. augustam norisināsies Alūksnes pilsētas svētki ar moto: “Alūksne ir visskaistākā!”. Kādi būs to akcenti, atklāj Alūksnes novada...