Būt saskaņā ar sevi un Latviju

Bieži dzirdēts, ka mūsdienu jaunatne ir pārņemta vien ar internetu, taču ne visi jaunieši ir tādi. Lielisks piemērs ir alūksnietis Roberts Briediņš, kurš nupat absolvējis Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāziju un iestājies Valmieras Viestura vidusskolā teātra klasē, jo savu nākotni vēlas saistīt ar aktiermākslu vai režiju. Viņam ir arī visai ekstrēms dzīvesveids - savas iniciatīvas vadīts, viņš dodas pārgājienos apkārt Latvijai, metot pie malas visas 21. gadsimta iespējas brīvo laiku pavadīt virtuālajā vidē.

Latvija ir apmīļota
Par godu Latvijas simtgadei fonds "1836" veidoja tūrisma maršrutu apkārt Latvijai, kas kopumā bija aptuveni 1836 kilometrus garš un vijās pa sauszemes robežu. Tūrisma ceļš "Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!" ir kā dāvana Latvijai un tās iedzīvotājiem valsts simtgadē. Tas tika sadalīts četros simboliskos posmos: Piejūras ceļš – no Nidas līdz Ainažiem, Ziemeļmeitas ceļš (Vidzeme) – no Ainažiem līdz Mārkalnei, Māras ceļš – no Mārkalnes līdz Demenei un Leišmalīte – no Demenes līdz Nidai, kuru savulaik nogājis arī pats Imants Ziedonis ar savu dēlu.
“Tā ir Imanta Ziedoņa ideja, ka apkārt Latvijai kādreiz vīsies ceļš. Pirms četriem gadiem bijusī kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende un mūziķis Enriko Podnieks radīja ideju, ka jāveido ceļš apkārt Latvijai. Sākotnēji projektā iesaistījās tikai 16 cilvēki, bet tagad vislielākais gājēju skaits ir bijis 145 cilvēki. Jau četrus gadus bijuši izpētes gājieni, un šogad 21. jūnijā tika noslēgts šis gājienu posms, tika apieta visa Latvijas robeža un nodots tūrisma maršruts Latvijai. Tāpēc katrā novadā varēja iziet savu sirds kilometru un izgaismot Latviju par godu tam. Pie mums tas bija Veclaicenē, kur iesaistījās 100 apmeklētāji. Pats piedalījos septiņos pārgājienos, secinot, ka man tā ir sirdslieta,” stāsta “1836” entuziasts R.Briediņš. Turklāt uz katru vietu Roberts dodas stopojot, iepazīstot cilvēkus, tādēļ viņa ceļojums sākas jau kopš mirkļa, kad jaunietis dodas ceļā uz pārgājiena vietu.

Liela kopības izjūta
Roberts stāsta, ka savas pārgājiena gaitas uzsācis pagājušajā gadā, kad, klasesbiedra uzrunāts, nogājis pirmo posmu. “Es sapratu, ka tas ir mans un gribu to darīt. Man iepatikās tā būtība - satikt cilvēkus, iepazīties. Auces posmā 20 kilometrus nogāju ar basām kājām. Gribēju izjust katru akmeni, katru Latvijas dabas brīnumu. Ejot un satiekot cilvēkus, saproti, ka katrs par katru ir trakāks. Ir kāda sieviete, kurai ir 80 gadi un kura ir gājusi ļoti daudzus “1836” posmus. Viņa saka, ka tas viņai dod spēku. Un vīrs vienmēr viņu atbalsta, braucot ar auto, jo esot par slinku, lai ietu, bet sievu atbalsta. Parasti ejot nepamani, kā paiet laiks, jo tu izbaudi Latvijas dabu, cilvēkus un projekta būtību. Cilvēki ir teikuši, ka esam kā sekta, jo mūsu dziesmas un kopības sajūta ir tik liela, ka esam kā viena liela ģimene. Nav svarīgi kilometri, bet gan ģimeniskā sajūta, kas vieno. Reizēm pat svešam ir vieglāk kaut ko izstāstīt nekā tuvākajam. Imants Ziedonis būtu teicis, ka tas ir gandrīz neticami, ka esam to paveikuši. Viņš zināja, ka latvieši var to izdarīt, beidzot tas ir izdarīts. Tā noteikti būs lieta, ko varēšu stāstīt saviem bērniem,” gandarīti saka jaunietis.
Projekta “1836” entuziasti četrus gadus katru sestdienu un svētdienu devās pārgājienos apkārt Latvijai. Katru reizi tika veikti rituāli, tādi kā saskaitīšanās, rīta aplis, dziesmu dziedāšana un došanās ceļā, vienā dienā pieveicot 20 līdz 30 kilometrus. Bija vakarēšanas, nakšņošana un atkal došanās ceļā. Katru reizi, noslēdzoties gājienam pulksten 18.36, tika organizēts koncerts ar fonda “Viegli” mūziķiem, piemēram, Renāru Kauperu, Lauri Valteru un citiem.

Latvietis slēpj savu labestību
Projekts beidzās 21. jūnijā ar pasākumu Veclaicenē, bet tas ir jauns sākums atkal kam citam. 21. jūlijā sākās jauns posms – Miķeļbāka-Kolkas rags, kad atkal četrus gadus entuziasti varēs doties apkārt Latvijas robežai, tikai šoreiz reizi mēnesī. “Šī nebūs vairs “1836” būtība, bet tie būs “Jēkaba ceļojumi” ar ko jaunu un piedzīvojumiem bagātu. Es varu teikt, ka esmu patriots. Arī šis bija patriotisks gājiens, lai apietu un iepazītu Latviju. Vēl neesmu to visu iepazinis, bet, manuprāt, to var darīt visu mūžu. Latvijā ir ļoti daudz skaistu vietu, daba, bet arī cilvēki. Katrā pusē ir sava burvība. Zilupes posmā iepazinos ar entuziastu, kurš ir nogājis visus posmus, viņš katru reizi brauc no Zilupes. Pie viņa pārgājienam bija jānotiek divas dienas, bet mēs tur palikām četras dienas, jo Latgale sevī ierāva. Kad gājām mājās palūgt ūdeni, cilvēki iznes gandrīz visu, kas mājās ir. Nekā viņiem nebija žēl, ļoti atvērti un sirsnīgi cilvēki. Laikam tas, ko runā par Latgali, tā arī ir. Bet tas nav tikai Latgalē, man šķiet, latvietis vienkārši cenšas to apslēpt. Arī kurzemnieki ir labi, šķiet, ka viņi varētu būt mazliet augstprātīgāki, bet tā nav. Vispār visi latvieši ir ļoti sirsnīgi un draudzīgi!” novērojis Roberts.

Nav cita laika, lai sāktu
“21. gadsimta cilvēkiem tehnoloģijas ir ļoti svarīgas, bet vajag atrast brīvu brīdi, lai izietu pie dabas. Latvija ir skaista, to vajag iepazīt. Jā, internets tagad mums ļauj iepazīt Latviju virtuāli, bet kāpēc gan to nedarīt pašam, esot pie dabas? To sirsnību un baudu, ko gūsti, ejot, iepazīstot Latviju, nekad neiegūsi, sēžot pie datora. Tagad ir simtgades gads - nav cita laika, lai sāktu to darīt. Nevajag žēloties, ka tas ir neiespējami. Protams, būs pārkarsusi galva, noberztas kājas, slapja mugura, bet tas viss pieder pie lietas un ātri aizmirstas, kad gūsti gandarījumu par noieto un redzēto. Ja esi pieveicis vienu posmu, tad zini, ka vari vēl un vēl. Var jau būt, ka tā tagad ir tāda modes lieta, bet katram gājienam ir sava būtība. Tāpat katram cilvēkam ir savs iemesls, kāpēc tas tiek darīts. Tā ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas, atbrīvoties no ikdienas rūpēm un sakārtot prātu,” uzskata Roberts.
Viņš zina, ka ar projekta “1836” noslēgšanos pārgājiena posmi nebeigsies, jo plānoti vēl daudz un dažādi pārgājieni, kas jaunajam puisim sniedz enerģijas lādiņu. Gaidāms Kolka-Dubulti izturības pārgājiens, kad 55 stundās būs jāpieveic 162 kilometri – tajā jaunietis plāno piedalīties jau nākamgad. Lai pārbaudītu spēkus ejot, ir ļoti daudz dažādu pārgājienu maršrutu. Ļoti daudziem ir patriotisms sirdī, un kādēļ neapvienot patīkamo ar lietderīgo, apmīļojot mūsu dārgo Latviju tieši šādā veidā?

— Teksts un foto: Linda Līdaka

Citu datumu laikraksti