Būt vai nebūt?

Premjers Aigars Kalvītis presei nesen minēja “Eurostat” pētījumu, saskaņā ar kuru Latvijas iedzīvotāju skaits tuvāko desmit gadu laikā samazināšoties par pusmiljonu, tas nozīmējot, ka sabiedrība nespējot sevi atražot.

Premjers Aigars Kalvītis presei nesen minēja "Eurostat" pētījumu, saskaņā ar kuru Latvijas iedzīvotāju skaits tuvāko desmit gadu laikā samazināšoties par pusmiljonu, tas nozīmējot, ka sabiedrība nespējot sevi atražot.
Pēc viņa vārdiem, palielinot bērna piedzimšanas pabalstus, valdība veicinātu trīs un vairāk bērnu piedzimšanu ģimenēs. Premjeram ir taisnība, ka Latvijā ir nepieciešami trīs un vairāk bērni ģimenēs. Demogrāfiem ir formula, ar kuras palīdzību var izrēķināt, ka latviešu skaits dubultotos 50 gadu laikā, ja katrai latvietei piedzimtu 3,5 bērni. Ir taisnība arī, ka bērniem ir jādzimst ģimenēs, jo katram bērnam ir vajadzīgs tēvs, kas ir spējīgs uzņemties atbildību par bērna radīšanu un audzināšanu. Diemžēl maz cerams, jo valstīs, kur dzimstības uzlabošanai ar naudas pabalstiem ir izdotas milzīgas summas, gaidīto rezultātu nav. Iemesls tam ir, ka cilvēki vienkārši izvēlējušies neradīt bērnus!
Pārsvarā katra sieviete grib radīt vismaz vienu bērnu, lai sev pierādītu, ka viņa to var. Vīrieši, kas ir varējuši pierādīt, ka viņi to var, nereti atbild: "A, pierādi tiesā, ka tas ir no manis!" Tāds vīrietis saka, ka bērns ir klapata, un aizbrauc uz Somiju līdakas maksķerēt. Tātad vīriešu nevēlēšanās uzņemties atbildību varbūt nodara lielāku postu nekā moderno sieviešu tiekšanās pēc karjeras.
Kas tad būtu darāms? Ja paskatās uz solītajiem pabalstiem, tad redzams, ka tie visi ir paredzēti laikam, kad bērniņš jau ir piedzimis. Bet ir arī pirmsdzemdību laiks! Tas ir laiks, kad prespektīvie vecāki izšķiras par to, vai viņiem būs bērni un cik. Viņu izšķiršanās varētu būt bāzēta uz viņu novērojumiem, vai valstī valda bērnu radīšanai vēlami apstākļi? Vai bērnu radītāji tiek cienīti, atbalstīti un godāti?
Ministra Baštika aicinājumam "Delfi" portālā nebaidīties no ģimenes dibināšanas bija daudz interesantu komentāru. Ļoti daudzos izteikts viedoklis, ka valstī nevalda bērnu radīšanai vēlama nostāja - drīzāk pretēja. Zīmīgākais komentārs būtu: "Nauda nepalīdzēs. Kamēr paši nemainīsim domāšanu, nekas nemainīsies." Nekas jau netiek darīts, lai pirmsdzemdību laikā pārliecinātu topošos vecākus, ka bērni ir labi viņu pašu dzīvei un absolūti nepieciešami tautai un valstij. Tā ir garām palaista izdevība. Pieredze rāda, ka valsts iestādēm ir tendence enerģiju tērēt birokrātisku lietu kārtošanā. Ir vajadzīgi cilvēki, kas iet pie tautas un runā ar to tieši. Šī darba koordinēšanai ir nepieciešama privāta bezpeļņas organizācija ar vienīgo uzdevumu - risināt dzimstības veicināšanas problēmas. Organizācijai ir jābūt privātai, lai garantētu tās neatkarību no valdību nestabilitātes. Finansējumam ir jānāk no valsts, jo sabiedrības pašatražošanās spēju paaugstināšana ir šīs valdības prioritāte. Tā to publiski deklarēja premjers Aigars Kalvītis, un to, visiem dzirdot, apstiprināja ministri - Dagnija Staķe un Ainārs Baštiks. Vīrs un vārds?

Citu datumu laikraksti

  • Zālienam uzbrūk sūnas

    Cītīgi vismaz reizi nedēļā pļauju zālienu un pārliecinos, ka to arvien vairāk pārņem sūnas, tāpēc devos noskaidrot, kas to veicina. Izrādās, ka sūnas...

  • Nē! - mākslīgajiem rūķiem daiļdārzos

    Individuālo māju pagalmos dižojas lielāki un mazāki mākslīgi rūķi, stārķi, pūces, suņi, eži, vardes un citi dzīvnieki.Individuālo māju pagalmos...

  • Dzīvžogs pasargā un norobežo

    Dzīvžogam ir ne tikai dekoratīva, bet arī norobežojoša, aizsedzoša un sargājoša nozīme.Dzīvžogam ir ne tikai dekoratīva, bet arī norobežojoša,...