Būvē savu nākotnes ceļu!

Kā trāpīt desmitniekā, izvēloties profesiju?

Kā trāpīt desmitniekā, izvēloties profesiju? Mūsu piedāvājums ir šāds: vajadzīgi aktīvi, radoši, uzņēmīgi cilvēki, kas spētu projektēt un būvēt Latvijas ceļus un tiltus! Satiksmes ministrijas un VAS "Latvijas Valsts ceļi" kopīgi rīkotās akcijas "Būvē savu nākotnes ceļu!" mērķis ir pievērst jauniešu uzmanību ceļu būves inženieru specialitātei un pārdomāt iespēju izvēlēties to par savu nākotnes profesiju.
Viktors Žilinskis, Ceļu un tiltu koledžprogrammas 2.kursa students: "Jautājumu par to, kur mācīties, sāku apsvērt 12.klasē. Atvērto durvju dienā aizgāju uz Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultāti un, noklausoties Būvniecības koledžas direktora Voldemāra Putnaērgļa teikto par ceļu un tiltu inženiera specialitātēm, sapratu - tas ir tieši tas, ko man vajag: laba izglītība, darba tirgū trūkst tādu inženieru, ir budžets, nav rotācijas. Uzsākot studijas, tiešām pārliecinājos par to, ka viss, ko viņš stāstīja, ir taisnība. Labi mācoties, jau pirmā kursa beigās atradu darbu savā specialitātē. Kopš šāgada rudens strādāju projektēšanas birojā AS "Ceļuprojekts", un darbs man patīk. Turklāt man radies iespaids, ka ceļiniekiem ir stipras nozares tradīcijas, šie cilvēki māk strādāt kopā, māk atpūsties, un neaizmirst, ka darbs nav vienīgais, kas dzīvē ir. Tikai vienu nebeidzu sev atkārtot: "Kāpēc es skolā nemācījos labāk?".
Runājot par nākotni, arī viss ir skaidrs - gan Latvijas ceļi, gan tilti diemžēl ir tādā kārtībā, ka, ja Latvijas iedzīvotāji neiemācīsies lidot, tad darbs inženieriem ir garantēts."
Šīs profesijas apguve paver plašas iespējas - beidzot salabot bedrainos Latvijas ceļus un tiltus, projektēt un būvēt jaunus, vadīt ceļu un tiltu būvdarbus, attīstīt savas pilsētas, rajona, valsts autoceļu tīklu, uzlabot satiksmes organizāciju un satiksmes drošību, izstrādāt jaunus materiālus un tehnoloģijas. Latvijā ir 26 ceļu uzturēšanas organizācijas - katrā rajonā, un vismaz 30 ceļu būvniecības uzņēmumi. Pašlaik Latvijā ir jūtams ceļu projektētāju un augsti kvalificētu būvdarbu vadītāju trūkums, kas tuvākajā nākotnē varētu nopietni kavēt Latvijas autoceļu attīstībai paredzētā Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma apguvi. To atzīst arī satiksmes ministrs Ainārs Šlesers. Latvijā pašlaik trūkst vismaz 160 būvinženieru dažādās valsts ceļu būves organizācijās un privātajos uzņēmumos. "Cilvēki bieži sūdzas par sliktiem ceļiem un nedrošiem tiltiem, taču nav, kas tos projektētu un celtu," uzsver satiksmes ministrs. Daudzas socioloģiskajās aptaujas liecina, ka par visprestižāko nodarbošanos pēc 10 gadiem tiek atzīta tieši inženierzinātņu specialitāte. Transporta nozare, kas ienes valstij milzīgus naudas līdzekļus, un ar to saistītā ceļu būvniecības nozare tiek prognozēta kā viena no nākotnes perspektīvākajās darba jomām. Apgūt ceļu būves inženieru profesiju var Rīgas Tehniskajā universitātē Transportbūvju studiju programmā, ja ir iegūta vispārējā vidējā izglītība un nokārtots valsts centralizētais matemātikas eksāmens. Studēt iespējams gan klātienē, gan neklātienē, maksas un budžeta studiju vietās. Turklāt Satiksmes ministrijai ir izdevies panākt papildus budžeta vietu piešķiršanu Transportbūvju programmai. Maksa par studijām ir 650 lati gadā. Mācības notiek pēc jaunas, modernas projektu metodes. Tas nozīmē, ka mācības ir radošs process, kura centrā ir students, kas strādā patstāvīgi un praktiski, no pasniedzējiem prasot to informāciju, kas vajadzīga konkrētā projekta izpildei. Ik gadu prakses laikā studentam ir iespēja reāli būvēt un projektēt ceļus un tiltus.
Akciju "Būvē savu nākotnes ceļu!" atbalsta arī Izglītības ministrijas Vispārējās izglītības departaments, uzsverot, ka šis ir pirmais gadījums Latvijā, kad valsts iestāde pasaka jauniešiem - ejiet studēt un jums būs darbs!
Noderīgas interneta adreses: "www.sam.gov.lv" (Satiksmes ministrija); "www.lad.lv" (Latvijas valsts ceļi); "www.csdd.lv" (Ceļu satiksmes drošības direkcija); "www.atd.lv" (Autotransporta direkcija); "www.rtu.lv" (Rīgas Tehniskā universitāte); "www.bf.rtu.lv" (Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultāte).

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...