Ceļ saulītē atkušņa laika māksliniekus

Likās, ka saule ripo ne tikai debess jumā, bet arī pa zemes virsu. Tā bija kā balva projekta “Leo Kokles mantinieki” īstenotājiem, kas pulcējās noslēguma pasākumā “Alūksnes rudens”.

Likās, ka saule ripo ne tikai debess jumā, bet arī pa zemes virsu. Tā bija kā balva projekta "Leo Kokles mantinieki" īstenotājiem, kas pulcējās noslēguma pasākumā "Alūksnes rudens".
Divi iepriekšējie pasākumi bija pavasarī, kad svinēja mākslinieka dzimšanas dienu un tikās Eiropas muzeju pavasarī. "Šis gads ir saistīts ar novadnieku Leo Kokli, jo viņam apritētu 80. jubileja. Iznāca, ka viņš ap sevi sapulcēja cilvēkus, ar kuriem savulaik strādāja un dzīvoja līdzās. Atkušņa gados viņi visi bija jauni un enerģijas pārpilni. Tagad - pēc 40 gadiem - viņi atkal ir kopā. Tiesa, ne vairs Rīgā, bet Alūksnē. Leo viņus ir ataicinājis ciemos, kur ir viņa dzimtās mājas," stāsta Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Aija Grīnvalde.
Tikšanās iecerēta zīmīgā laikā, kad Alūksnē svin svecīšu vakaru. Tā ir diena, kad visi aizgājušie atgriežas savās mājās, lai būtu kopā ar mīļajiem un tuvajiem cilvēkiem. Leo Kokles novadnieki un ciemiņi vispirms devās pie piemiņas akmens mākslinieka dzimto māju vietā Jaunalūksnes pagastā. Bejas pamatskolas skolotāja Jolanta Baldiņa ar audzēkņiem bija sagatavojusi literāri muzikālu sveicienu un cienāja ar siltu tēju, pīrāgiem un āboliem. "Tādā atceres pasākumā kopā ar māksliniekiem var uzņemt enerģiju darbam. Konferencē guvu arī daudz jaunas informācijas," secina J.Baldiņa.
Valsts galvenā kultūras inspektore Alūksnes rajonā Astrīda Bētere atgādina, ka iepriekšējais bija Ojāra Vācieša gads. Tēlnieces Lilijas Līces atstātais mantojums arvien uzrunā alūksniešus un pilsētas viesus. Par viņas daiļradi konferencē stāstīja Valsts mākslas muzeja krājumu glabātāja Vineta Skalberga. Viņa fotogrāfijās rādīja darbus, ko alūksnieši nav redzējuši.
"Alsviķos dzimušajai tēlniecei zirgi ir bijuši vismīļākie, tāpēc to atveidojums un arī mātes tēls ir galvenās tēmas viņas darbos. Lilija Līce saņēma otro prēmiju par Mātes tēlu "Ilgas", kas ir Alūksnes Brāļu kapu kompleksā. Acīmredzot tas nebija idejiski pareizs. Māksliniece pārdzīvoja, ka nevar dot ieguldījumu dzimtajai pilsētai, bet tomēr viņas veidoto pieminekli izlēma uzstādīt," atgādina A.Grīnvalde. Viņa atzīst, ka L.Līce ir pelnījusi tādu pašu ievērību kā Leo Kokle un citi novadnieki.
"Priecājos, ka attālā vietā var veidoties cilvēki, kuru vārdi neprasa komentārus. Mēs par viņiem runāsim vēl un vēlreiz. Nākamā gada muzeja darba plānā atkal ir "Alūksnes rudens", tad tiksimies ar citiem māksliniekiem un viņu darbiem. Mēs esam lieli ar to, ka šie cilvēki ir mūsējie," akcentē A.Bētere. Alūksnes domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš secina, ka visam ir sākums. Alūksne izsenais bijusi slavena ar to, ka te ir sākums Bībelei latviešu valodā un bērnu izglītībai skolās. Te dzimuši, auguši un pilnveidojušies daudzi ievērojami cilvēki.
"Viss sākas ar idejām. Šīs ieceres - atkušņa laika mākslinieku izstādes - veidotāja ir Ilze Konstante," akcentē G.Bērziņš. Viņa pasniegto ziedu pušķi mākslas zinātniece nolika pie Leo Kokles portreta.
Vēsma Kokle - Līviņa domā, ka katrs gribētu kļūt par krāsainā rudens mākslinieku. Ik mirklis var būt mūža vērts, ja tajā radītais darbs kļūst piemineklis dzīvei.
"Periodu pēc Staļina nāves 1953.gada 5.martā pieņemts saukt par atkusni, tad radās cerība, ka pēc pārciestajiem spaidiem un represijām beidzot pavērsies ceļš brīvībai un atklātībai. Izstāde Alūksnes muzejā parāda nelielu daļu šā perioda jauno gleznotāju darbu. Lai ļautu skatītājiem saprast tā laika notikumus un iepazīstinātu ar autoriem, pievienota īsa mākslinieku biogrāfija un daiļrades raksturojums, kā arī fotogrāfijas un kopijas no arhīva materiāliem," informē izstādes kuratore I.Konstante. Izstādē ir mākslinieku Ojāra Ābola, Birutas Baumanes, Borisa Bērziņa, Gunāra Cilīša, Līvijas Endzelīnas, Edgara Iltnera, Leo Kokles, Laimdota Mūrnieka, Jāņa Oša, Viļa Ozola, Ritas Valneres, Harija Veldres, Induļa Zariņa un Ulda Zemzara darbi. Tajos atspoguļojas tolaik jaunu formālo paņēmienu tendences, kā arī tēmu loks, kam pievērsās jaunie mākslinieki. Atkušņa laika mākslinieku darbu izstāde ir apskatāma līdz decembrim.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne - pilsēta, kuru mēs mīlam

  Cik daudz tu zini par savu novadu, pilsētu, ciematu? Vai esi izpētījis visu savā apkārtnē tikpat rūpīgi, kā to esam izdarījuši mēs - “Latvijas...

 • Balsosim par alūksnietēm bērnu “Eirovīzijā”!

  Kristīne zaharova: dziesmā izdziedās visas emocijas. Šovakar alūksniete Kristīne Zaharova kopā ar Līvu Zariņu un Ievu Bistrovu uzstāsies 2....

 • Precizē sadarbību

  Tikšanās ar Alūksnes rajona padomes priekšsēdētāju Jāni Ceļmilleru deva iespēju Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgajai no...

 • Kļūdu labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.septembra numura īsziņā “Uzņēmumam nedzēš nodokļu parādu” ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 25.septembra...

 • Iespējams, slēpj nelaimes gadījumus darbā

  Mālupes pagastā SIA “Sildgunda” kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.Mālupes pagastā...

 • Pirmo reizi iegūst “zaļo” sertifikātu

  Pededzes pagasta zemnieku saimniecība “Slobodka” nesen saņēma bioloģiskās saimniekošanas sertifikātu. Saimnieki Ņina un Guntis Koki cer, ka tas...