Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ceļojumā gūst neaizmirstamas emocijas

Alūksniete Zane Ļuļe šobrīd studē Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē, apgūstot vidusskolas angļu valodas skolotājas specialitāti.

Alūksniete Zane Ļuļe šobrīd studē Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē, apgūstot vidusskolas angļu valodas skolotājas specialitāti. Lai gan līdz universitātes absolvēšanai vēl palikuši divi gadi, Zane jau strādā savā profesijā Ziemeļvalstu ģimnāzijā Rīgā.
Atvaļinājuma nedēļu no 13. līdz 19.jūlijam Zane pavadīja Anglijā, lai gūtu pieredzi un apskatītu ievērojamākās Londonas vietas. "Angļu valodas skolotājs, kurš nav bijis savā izpētes valstī, nav īsts skolotājs. Ar bērnu un jauniešu tūrisma centra palīdzību nokārtojām tā, ka pēcpusdienās varēju apmeklēt arī mācības Hemstedas angļu valodas skolā, bet rītos un vakaros varēju netraucēti pētīt Londonu. Hemsteda ir Londonas rajons," paskaidro Zane.
Zane bija iekārtota dzīvot ģimenē pie saimnieces Samantas un viņas četrus gadus vecās meitiņas Henriettas. Saimniece bija tikko pārdevusi māju, bet jaunu vēl nebija nopirkusi, tādēļ arī Zanes dzīve izvērtās samērā spraiga. Lai arī saimniece daudz laika pavadīja telefona sarunās, viņas paspēja iepazīties tuvāk. Mazā Henrietta ļoti pieķērās Zanei. Pati Zane saka, ka viņai tā esot bijusi laba pieredze. Zanei patika ģimenē pavadītais laiks.
"No rīta bija tipiskas angļu brokastis - visas nedēļas garumā mainījās tikai tostermaizīšu vidus saturs (džems, bekons, sviests). Saimniece vakariņās centās gatavot kaut ko līdzīgu itāļu ēdieniem," atceras Zane. Pārtikas veikalos lielākoties ir nopērkami tikai konservēti produkti.
Gūst pārliecību par nākamo vasaru
Mācības galvenokārt bija organizētas angļu valodas apgūšanai. Pirmajā dienā mācīties gribētājus pēc testēšanas sadalīja dažādos zināšanu līmeņos. Zane mācījās 11. un 12. apvienotajā līmenī. "Ja ņem vērā, ka uz 12 valodu zina visaugstākie spēki, uz 11 -skolotāji, bet studentu vērtēšana sākas no 10 uz leju, ar sevi biju pilnīgi apmierināta. Priekšmetu kārtība jeb tā saucamais stundu saraksts bija atkarīgs no paša prioritātēm," stāsta Zane.
Nedēļā notika trīs nodarbības. Zanei radās priekšstats, kā Anglijā angļu valodas skolotāji strādā, spēkus netaupot.
"Metožu ziņā neko jaunu neieguvu, bet pasniegšana un personības demonstrēšana katrā nodarbībā ir tas, kas man vēl jāmācās," atzīst jauniete.
Brīvajā laikā jaunā skolotāja devās pastaigās pa Londonu. Viņa gāja viena pati - meklēja, atrada, skatījās un fotografēja. Zane domā, ka tā ir interesantāk, nekā ceļot gida pavadībā, apstājoties noteiktās vietās uz noteiktu laiku. Lidojot ar lidmašīnu pāri Bekingemas pilij, tā izskatījās varena, bet apstaigājot tik iespaidīga vairs neizskatījās.
Gar Temzu pa velosipēdistu un pastaigu taciņu Zane staigāja divas stundas. Viņa priecājas, ka varēja to baudīt, jo tūristiem diez vai ir dota šāda iespēja. Zane centās ielūkoties katrā Londonas parkā. "Ieejot parkā, varēju aizmirst, ka esmu lielpilsētā, jo šeit ir kluss," stāsta Zane. Zane ātri esot pieradusi pie Londonas satiksmes.
"Pirmajā dienā vajadzēja piedomāt, uz kuru pusi jāskatās vispirms, bet palīdzēja uzraksti uz ielas - paskaties pa labi, paskaties pa kreisi vai paskaties pa labi un pa kreisi," atceras Zane. Jauniete centās apskatīt visas tūristu iecienītās un ievērojamās vietas Londonā.
Anglija parasti asociējas ar lietu un miglu, bet Zanes ceļojuma laikā Londonā lietus lijis tikai vienu dienu, pie tam ne pārāk ilgi. Arī miglu varēja redzēt tikai virs Londonas. Laiks bija saulains un karsts, bet Zanei šķita, ka šis karstums atšķiras no karstā laika Latvijā.
Zane atzīst, ka Anglijā ir pozitīva atmosfēra, salīdzinot ar mūsu spriedzi, noslogotību un stresu. "Tur, ejot pa ielu, visbiežāk dzirdētais vārds bija "sorry" ("atvaino"), pie tam to saka ar smaidu," precizē ceļotāja. "Braucienā esmu guvusi neaizmirstamas emocijas, jaunus paziņas, kā arī skaidrību par nākamo vasaru. Nākamajā vasarā noteikti došos uz kādu citu zemi," domā Zane.
Iepazīst sevi, rakstot dzeju
Zanei ir kāda aizraušanās, ko var saukt par talantu. Viņa raksta dzejoļus. "Sāku rakstīt jau bērnībā. Protams, šos dzejoļus nevarēja uztvert nopietni, bet tas bija veselīgs aizsākums," atceras jaunā dzejniece.
Rakstot dzejoļus, Zane izlādē emocijas, lai tās nekrātos. Reizēm, pārlasot dzejoļus, Zanei šķiet, ka sarakstītais ir pavisam svešs. "Dzejoļi ir filozofiski, vairāk dienasgrāmatas veidā. Pirms četriem gadiem veidoju Alūksnes ciklu - veltīju vienu dzejoli katrai no muzejā apskatāmajām Gunāra Ozoliņa gleznām," stāsta Z.Ļuļe.
"Dzejoļi rodas, kad ir brīvs laiks, vajadzīgā atmosfēra un nedēļām neizteikti vārdi. Reizēm pietiek ar filmu, kurā spēlē vijoles, reizēm vajag klausīties vienu dziesmu vairākas reizes. Man ir obligāti jābūt vismaz divus reiz divus metrus lielā telpā, turklāt vienai pašai," atklāj Zane.
Viņai ir gadījies dzejoļu vārdus arī nosapņot. Pēc tam, rakstot dzejoli, ir nojausma, ka šis vārdu savienojums ir zināms. Zanes dzejoļu pirmie vērtētāji ir tā brīža uzticības personas un literārie konsultanti. Dzejniece dzejoļus dod vērtēt arī citiem cilvēkiem, ja domā, ka cilvēks saprot, kā viņa šajā brīdī jūtas.
Patīk vientulība sabiedrībā
Zane atzīst, ka attiecības ar viņu veidot ir grūti. Viņai patīk uzturēties izmeklētā sabiedrībā. Šobrīd vislabāk viņa jūtas darba kolektīvā. "Skola, kurā es strādāju, ir sadalīta lielajā un mazajā - sākumskolā. Sākumskolas klašu kolektīvs - apmēram 20 cilvēki - ir tas, kurā šobrīd jūtos vislabāk," saka jaunā skolotāja.
Zane atzīst, ka ātri pieķeras cilvēkiem. Viņai ir daudz draugu kursabiedru vidū, arī skolas laiku draugi netiek aizmirsti, ik pa laiciņam viņi satiekas Alūksnē vai Rīgā. Pie dzīves Rīgā Zane jau ir pieradusi.
"Paiet laiks, kamēr pierodi dzīvot Rīgā. Bet vēl ilgāks laiks, kamēr spēj to iemīlēt. Ja nav kā būtiska, kam pieķerties, kā man - darbs, tad ir grūti," spriež jauniete.
Zanei šobrīd ir audzināmā - 2.klase, tāpēc vismaz trīs gadus viņa dzīvos Rīgā. Jaunajai skolotājai patīk vientulība sabiedrībā, viņai ir vajadzīgs kāds vientuļš stūrītis, kā arī, lai apkārt būtu sabiedrība.
Zanei interesē teātris, muzeji un opera. Viņai patīk garas pastaigas, reizēm aiziet uz kādu pūtēju orķestra koncertu, tomēr brīvā laika viņai ir maz. Zane ir noslogota, mācoties universitātē un strādājot skolā. Alūksnē Zane cenšas izbaudīt katru kultūras pasākumu. Esot Alūksnē, viņai patīk pastrādāt arī mazdārziņā. "Kad Rīgā ir nodzīvots ilgs laiks, tad velk pie zemes," smej Zane.
* * *
Maiguma nepietrūkst
Vējam,
Zemes nākotni
Zīlējot.
Skarbuma nepietrūkst
Glāstam,
Sildošu roku
Meklējot.
Burvība izplēn
Čaulā,
Noskrienot dienas
Ritmā.
Vizuļot vizuļo
Pārspēka
Tilts.

Citu datumu laikraksti

 • Lauku darbi

  12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes, īrisus.12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes,...

 • ES atbalsta «ābece» un «aritmētika»

  Latvijas lauku attīstības galvenais mērķis ir konkurētspējīgas lauksaimniecības, spēcīgi attīstītu lauku, daudzveidīgi bagātas un ilgtspējīgas lauku...

 • Jūlijā eiroatbalstītāju skaits samazinās

  Firmas «Latvijas fakti» nesen veiktās aptaujas dati liecina, ka pēc pēdējos mēnešos reģistrētā stabilā pilsoņu atbalsta paaugstinājuma Latvijas...

 • Tauriņam pa pēdām

  - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē. Fredi es labi pazīstu, tas bija cits, - Maigonis sasprindzināja atmiņu.9. - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē....

 • Dziedātāji izbauda karstu prieku un sirsnību

  Trešo gadu Alūksnes koris "Atzele" pieteicās starptautiskam koru konkursam Katalonijas pilsētā Cantonigros. Un beidzot saņēma uzaicinājumu tajā...

 • Saldais ēdiens - viegls un atsvaidzinošs

  Piedāvājam augļu un ogu laikam piemērotu saldo ēdienu. Tam garšu un izskatu papildinās pavisam neliels daudzums meža ogu. Atliek tikai apbruņoties ar...