Ceļojums uz smaidu zemi

Rakstnieks Onorē de Balzaks ir teicis, ka "atmiņas ir tā paradīze, no kuras mūs neviens nevar izdzīt".

Rakstnieks Onorē de Balzaks ir teicis, ka "atmiņas ir tā paradīze, no kuras mūs neviens nevar izdzīt". Ir ziema, bet atmiņās gribas kavēties eksotiskajā Taizemē, ko dēvē arī par smaidu zemi, jo cilvēki tur vienmēr smaida.
Taizemes daba, eksotiskie augi, senā kultūra un siltais klimats piesaista tūristus no visas pasaules. Gadā valsti apmeklē apmēram 10 miljonu tūristu. Lai tur nokļūtu, mūsu grupa lidoja no Rīgas uz Helsinkiem, tad uz Bangkoku - Taizemes galvaspilsētu. Desmit dienas ceļojām pa valsti ar autobusiem, vilcieniem, džipiem, laivām un ziloņu mugurās.
Valsti iecienījuši uzņēmēji
Bangkokā, kuru sauc arī par Eņģeļu pilsētu, dzīvo 10 miljoni iedzīvotāju. Šeit iepazināmies ar skaistajiem Zelta Budas, Wat Po un Smaragda Budas tempļiem, apskatījām 1782. gadā celto Grand Palace, kas tagad ir valdības māja, Ķīniešu kvartālu, peldošo tirgu, kas ir savdabīga atrakcija un vienlaikus arī tirdzniecības vieta. Bangkoka atrodas Čaopraijas upes krastos 25 kilometrus no tās ietekas Siāmas līcī. Sarežģīta kanālu sistēma savieno pilsētas kanālus ar upi, tādēļ to dēvē par Austrumu Venēciju, kur apmēram 200 000 cilvēku dzīvo laivās vai mājās uz pāļiem.
Bangkokā izveidotas daudzu ārzemju uzņēmumu filiāles, jo tas ir izdevīgi. Algas darbiniekiem Taizemē ir daudz zemākas nekā Eiropā vai ASV, bet saražotās produkcijas kvalitāte ļoti augsta. Taizeme citu valstu iedzīvotājiem tirgo lauksaimniecības produktus, apģērbus, apavus, mēbeles, medicīnas preparātus, elektroniskus priekšmetus un citas preces.
Apskatījuši Bangkoku, vakarā devāmies vērot Rožu dārzu - uzvedumu, kas ataino vietējo iedzīvotāju - tajiešu - sadzīves tradīcijas. Tajiešu dejas ir ļoti krāšņas, dejotāju krāsainos tērpus papildina sarežģītas galvassegas, kāju un roku sprādzes no zelta un dārgakmeņiem. Izrādi vērojām, sēžot uz grīdas pie zemiem galdiem un baudot tajiešu eksotiskos dzērienus.
Asus ēdienus lieto dezinfekcijai
Taizemes virtuvi pamatoti uzskata par vienu no izsmalcinātākajām pasaulē. Viņu ēdieni parasti ir ļoti asi, viegli un veselīgi. Var notiesāt daudz, nav pārēšanās sajūtas. Tūristiem viesnīcās brokastīs piedāvā apmēram 50 dažādus ēdienus. Kādēļ ēdiens Dienvidaustrumāzijas zemēs ir tik ass? Tādēļ, ka karstajā un mitrajā klimatā asi pipari un karijs veic savdabīgu dezinfekciju un pasargā ēdienu no bojāšanās. Arī tūristiem visdrošākais veids, kā izvairīties no "mīkstā vēdera" - ieteicams uzturā dažreiz lietot asākus ēdienus.
Ar nakts vilcienu braucām uz 700 kilometru attālo Ajutaiju - vienu no senajām Taizemes galvaspilsētām, kur tagad atrodas karaļa vasaras rezidence. Aplūkojām senos tempļus, ko birmieši nodedzināja 1767.gadā. Uguns tomēr nav spējusi akmeņus pilnībā iznīcināt. Tagad tempļi ir brūnā krāsā, bet viens no tiem palicis neskarts. Tajā dzīvo budistu mūki.
Daļa vīriešu dzīvi pavada klosterī
Ziemeļu kultūras centrā - Čiangmai - pa stāvām, garām kāpnēm uzkāpjam Doi Suthep templī. Šeit 1383.gadā karalis Keu Na pavēlēja apglabāt Budas relikvijas. Kopš tā laika Doi Suthep templis ir daudzu svētceļotāju galamērķis. Šeit no gida uzzinājām Budas biogrāfiju un varējām vērot viņa dzīves ainu attēlojumu sienu gleznojumos.
Tempļa teritorijā ir daudz budistu mūku oranžos apmetņos. Izrādās, ka katrs taju vīrietis klosterī pavada daļu mūža - viens dažas dienas, otrs trīs mēnešus, trešais - visu dzīvi. Pusaudži dažreiz aiziet uz klosteri vienu vai divas dienas gadā, vēlāk - nedēļas. 18 līdz 20 gadus veci jaunieši tur pavada gadu. Mūki ēdot divas reizes dienā - pulksten 8.00 un pulksten 12.00. Visu skaitliski lielo mūku "armiju" ar ziedojumiem uztur tauta. Mēs redzējām, kā mūki agri no rīta, "bruņojušies" ar katliņiem, staigāja pa klostera apkārtnes ieliņām, gaidot ēdienu. Vietējie iedzīvotāji, ejot uz darbu, viņu sagatavotajos katliņos ieliek ēdienu vai augļus. Sievietēm pieskarties mūkiem ir aizliegts. Daudzu klosteru svētnīcas burtiski "peld" zeltā. Klosteris ir sava veida skola un internāts, bet klostera sienas kalpo par kapsētām - tajās iemūrē stikla burkas ar kremēto cilvēku pelniem.
Tālāk ar džipiem braucām uz Taizemes augstāko kalnu virsotni Doi Inthanon, kas slejas 2590 metrus virs jūras līmeņa. Arī tur ir apskatāmi divi tempļi, kas uzcelti karalim un karalienei. Pēc tam vairākas stundas pavadījām, sēdot ziloņu mugurās un vērojot džungļu dabu. Lai ziloņi ietu uz priekšu, barojām viņus ar banāniem. Vērojām arī vietējo tajiešu sadzīvi - neapskaužamo nabadzību, viņu mājamatniecības darbnīciņas, kur gatavoja lietussargus, saulessargus, mēbeles, suvenīrus, apstrādāja kokosriekstus un vārīja cukuru. Valsts simbols ir zilonis
Noteikti jāpiemin dažādie dzīvnieku šovi: ziloņu, krokodilu un čūsku šovs. Eksotisko dzīvnieku audzēšanai Taizemē ir ierīkotas lielas un plašas fermas, kur baseinos sagrupēti pēc vecuma guļ krokodili. Šova laikā tajietis rausta rāpuļus aiz astes, bāž viņiem rīklē galvu, ieliek naudas zīmi un izņem to. Tā arī nesapratām, vai slinkuma vai narkotiku iespaidā krokodili knapi kustējās arī tad, kad viņu mutēs iesvieda gaļas gabalus. Čūsku šova laikā tajieši izveicīgi tās rausta, kaitina un mētā pa gaisu. Beigās skatītājiem demonstrē, kā no čūsku zobiem burciņā iepilina indi.
Savukārt ziloņu šovā par viņu izdarībām varējām smieties kā cirkā. Šova beigās zilonēni apstaigā skatītājus, lai maksā vēl. Ja saņem banānu, zilonis to apēd, ja naudaszīmi - izmanīgi ieliek to saimniekam kabatā. Interesenti var arī fotografēties kopā ar eksotiskajiem dzīvniekiem.
Zilonis ir Taizemes simbols. Pat valsts kontūra kartē atgādina ziloņa galvu ar snuķi. Senatnē tas bija neaizstājams palīgs grūtos darbos, bet kara laikā dzīvnieku izmantoja kā "kaujas mašīnu". Valsts svētkos, izrotāti ar dārgakmeņiem, ziedu vītnēm un dārgiem audumiem, dzīvnieki piedalījās svinīgās ceremonijās.
Kontrabandistu paradīzē
Ceļojuma programma pa Taizemi bija interesanta, daudzveidīga un piesātināta ar papildu izklaidēm. Piemēram, var apmeklēt arī Zelta Trijstūri (populāro kontrabandistu paradīzi) - opija muzeju, Koraļļu salu, kur sauļojāmies, peldējāmies un instruktoru pavadībā "pastaigājāmies" zem ūdens. Visiespaidīgākie bija Tropiskais dārzs un šova "Alkazar" priekšnesumi. Pasaulslavenajā kūrortā "Pataija" trīs dienas varējām pavadīt pēc saviem ieskatiem: peldēties siltā jūrā, kur ūdens temperatūra bija +28 grādi Celsija, izbaudīt tajiešu masāžu, iepirkties, kaulēties ar pārdevējiem, baudīt tajiešu ēdienus un daudz ko citu.
Jāpiebilst, ka Taizemē nav ziemas, kādu to pazīstam mēs. Ir divi gadalaiki, kad līst un kad nelīst. Valsts ziemeļos lietus periods ilgst trīs mēnešus, dienvidos - pusgadu. Tas tūristus nespēj aizbaidīt, jo jūrā ūdens ir silts vienmēr un saules arī ir gana. Ūdens temperatūra jūrā ir +28 grādi Celsija visos gadalaikos, kā arī simtiem kilometru garas, tīras pludmales.
Jāprot pateikt kategorisku "nē"
Tiem, kas kādreiz vēlēsies ceļot uz Taizemi, ir jāuzmanās no vietējiem fotogrāfiem. Izejot no lidostas uz autobusu, taju meitene katru latvieti piespieda fotografēties: uzliek orhideju vītni kaklā un… Kad piebraucām pie viesnīcas, fotokartiņas jau bija gatavas. Vienas fotogrāfijas cena bija 150 bāti jeb pieci dolāri. Tā tas ir visur. Vai esi ziloņa mugurā vai laivā, netālu ir vietējais fotogrāfs. Ir jāprot tam pateikt kategorisku "nē", tad viss ir kārtībā.
Arī bērni ir iemanījušies nopelnīt naudu no tūristiem. Viņiem ir raksturīgi izskriet autobusa priekšā, nodziedāt dziesmiņu un gaidīt naudiņu - bātus. Bieži uz ielām, ciematos un pilsētās tirgotāji piedāvā iegādāties dažādus sīkumus, tādēļ jāmācās kaulēties, pretējā gadījumā pārmaksāsiet desmitkārtīgi. Tādas nu ir austrumnieku tradīcijas. Un viss notiek ar smaidu, laipni, zemu paklanoties un rokas sakļaujot lūgšanā.
Budisms māca, ka šajā dzīvē nevajag pieķerties ne cilvēkiem, ne lietām, jāizvēlas tas, ko var vēlēties, nevajag alkt pēc tā, kas nav tev domāts, līdz ar to cilvēks iegūst iekšēju mieru un saskaņu. Taizemieši tic karmas likumiem: ja man klājas slikti, tātad esmu to nopelnījis iepriekšējā dzīvē, bet nākamā dzīve būs labāka. Varbūt tādēļ mēs neredzējām nevienu nomāktu seju.
***
Fakti
Taizeme atrodas Indoķīnas pussalas centrālajā daļā.
Taizemes galvaspilsēta ir Bangkoka.
Taizemē dzīvo 57 miljoni iedzīvotāju.
Naudas vienība - bāts.

Citu datumu laikraksti

 • Zog un uzvedas huligāniski

  Vīrietis no Alūksnes informēja Alūksnes rajona Policijas pārvaldi, ka naktī no 14. uz 15.februāri caur logu ir iekļūts SIA "Dions" telpās, kur...

 • Autovadītāji brauc pārdroši

  Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti brīdina automašīnu vadītājus nepārsniegt ātrumu.Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti...

 • Vairāk avāriju – ielu krustojumos

  No 1.līdz 18.februārim Alūksnes rajonā bijuši 20 ceļu satiksmes negadījumi. 12 avārijas izraisītas Alūksnes pilsētā, un puse no tām – ielu...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Turpinājums. 3) veic 1. un 2.punktā minētās produkcijas pirmās pakāpes apstrādi.Sākums 11.februāra laikrakstā 3) veic 1. un 2.punktā minētās...

 • Cik maksās malka?

  - Cik pēc iestāšanās Eiropas Savienībā maksās kubikmetrs malkas? Latvijas iestāšanās ES tiešā veidā neietekmēs malkas cenas tirgū.- Cik pēc...

 • Ūdeni no krāna varēs dzert droši

  - Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša dzeramā ūdens kvalitāte?- Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša...

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...