Ceļošana palīdz cilvēkam atgūt spēkus un rast jaunas idejas

Ceļošana ir dažāda - radu un draugu apciemojumi, atpūtas, izzinošie un darba ceļojumi. Arī nokļūšana galamērķī ir katrai gaumei piemērojama - kāds izvēlas izmantot ceļojumu aģentūru pakalpojumus, kādam ērtāki šķiet lidojumi ar lidmašīnu vai braucieni ar autobusu, bet kāds ir tik brīvs, ka gatavs mesties ekstrēmā piedzīvojumā un stopot. Katrā gadījumā ceļošana ir pasakains un neaizmirstams pārdzīvojums, kas paliek atmiņā uz mūžu. Galvenais nav galamērķis, svarīgākais ir, kādās noskaņās ceļš ir veikts.

Ceļošana nav lieka greznība
Vēlējāmies noskaidrot, cik aktīvi ceļotāji ir mūsu novadu iedzīvotāji. Ceļojumu aģentūras “Apkārt pasaulei” vadītāja Inese Grava atzīst - alūksnieši ceļo daudz. “Gandrīz jāsaka, ka nav tāda, kurš neceļotu! Ir, kas pērk biļetes, lai brauktu strādāt, lai kādu apciemotu, un ir tādi, kas strādā šeit, lai varētu baudīt atpūtu tālākās zemēs,” stāsta I.Grava. Mazāk ar aģentūras palīdzību izvēlas ceļot jaunieši, jo viņi ir gatavi izaicinājumam. Ceļotāji ar dzīves pieredzi, grib komfortu. Ir izveidojies stereotips, ka ceļošana ir lieka greznība. “Ceļošana ir normāla nepieciešamība - cilvēks restartējas, atgūst savu garīgo un fizisko veselību. Kad cilvēks ir atpūties, viņam ir labākas darbaspējas,” stāsta I.Grava un piebilst, ka ceļojot mēs kļūstam emocionāli bagātāki, tādējādi pieaugam un izglītojamies.

Bērniem - atlaižu akcijas
Protams, lai izvēlētos atpūtu ārpus Latvijas robežām, ir vajadzīgi līdzekļi. “Viss atkarīgs no ekonomikas valstī. Jo labāka vispārējā situācija, jo tālāk cilvēki brauc,” norāda alūksniete. Viena diena svešumā ir kā divas mājās nodzīvotas nedēļas. Bet kā cilvēki izvēlas atpūsties - kopā ar ģimeni vai  divvientulībā? “Ļoti aktīvas ir ģimenes, kad izlemj kaut kur doties kopā. Bērniem ir dažādas atlaides: līdz 2 gadu vecumam ceļo bez maksas, no 2 līdz 7 un no 7 līdz 14 gadiem arī ir lētāki piedāvājumi. Atliek tikai painteresēties un nobriest lielajai ekskursijai! Esmu novērojusi, ka tad, kad bērni pieaug, viņi ved ceļojumā savus vecākus - tas ir aizkustinoši un skaisti!” norāda I.Grava un piebilst, ka atlaides pieejamas arī senioriem un cilvēku grupām virs 10 cilvēkiem.
Pie mums tagad ir ziema un daudzi noteikti sapņo par vasaru. I.Grava uzsver - pārsvarā cilvēki apceļo pasauli neatkarīgi no gadalaika. “Pavasarī un rudenī ir nedaudz lielāka aktivitāte. Cilvēki sāk palikt apdomīgāki un organizē sev atvaļinājumu ziemā, lai varētu baudīt atpūtu siltajās zemēs. Vasarā braukt uz Spāniju vai Grieķiju ir apgrūtinoši pārāk lielā karstuma dēļ,” pieredzē dalās I.Grava. Viņa uzsver, ka cilvēkiem vairāk vajadzētu plānot savu dzīvi un veikt rezervāciju.

Aktuālākie galamērķi
Populāri ir tālāki ceļojumi, kas varētu būt saistīts ar D vitamīna trūkumu mūsu organismos. “Klasisks ir atvaļinājums, kad nedēļa tiek pavadīta Ēģiptē. Bieži ceļotāji izvēlas arī nedaudz dārgāku, bet ilgāku atpūtu Turcijā, Grieķijā vai Arābu Emirātos. Ir novērots, ka visvairāk alūksnieši par savu galamērķi izvēlas Spāniju, Itāliju un Horvātiju,” nelielu ieskatu ceļotāju paradumos sniedz I.Grava. Ceļojumu aģentūra piedāvā arī ko ekskluzīvāku - eksotiskos ceļojumus, piemēram, uz Japānu, Ķīnu un Kubu. “Šobrīd Gruzija ir viens no visvairāk iekārotajiem galamērķiem - viņi mūs, latviešus, vienmēr gaida un sirsnīgi uzņem ciemos. Pirms diviem gadiem šī valsts bija grūtāk sasniedzama un tas bija dārgāk. Tagad ir pieejami labi un izdevīgi piedāvājumi,” saka I.Grava.

Pietrūkst svešvalodu
zināšanu
Cilvēkiem bieži patīk atgriezties vietās, kur viņi jau bijuši. Braucienus uz Sanktpēterburgu ceļojumu aģentūra piedāvā katru gadu - tā ir alūksniešu iecienīta vieta. “Tie, kuri jaunības gados tur bijuši, tagad grib atkal šo vietu redzēt un salīdzināt. Sanktpēterburga ir burvīga, attīstīta un skaista. Dzīves līmenis tur ir ļoti augsts. Daudzi vēlas redzēt Neatkarīgo Valstu Sadraudzības (NVS) vietas, jo Eiropa jau ir apskatīta. Populāra ir Baltkrievija, Moldāvija un Karpati. Šīs valstis ir pietiekami tuvu, mums labāk saprotamas, un arī tur viss ir ļoti mainījies,” saka I.Grava.
Lai ceļotu, ir jāsaprot, ka ekskursijas ārpus valsts nenotiks latviešu valodā. “Esmu novērojusi, ka cilvēkiem ir diezgan sliktas svešvalodu zināšanas, izņemot jauniešus, kuriem nav problēmu ar angļu valodu. Tieši šī iemesla dēļ vidējās paaudzes cilvēki baidās ceļot, bet, braucot grupā, vienmēr tiek nodrošināts, ka cilvēks visu saprot - pārsvarā visas ekskursijas ir iespējams dzirdēt krievu valodā,” iedrošina I.Grava un priecājas, ka iedzīvotāji ir aktīvi un vēlas izzināt pasauli.

Riharda Lāča pieredzes stāsts
Pavisam cita ceļojumu pieredze ir Rīgas Komercskolas 12.klases tālmācības skolniekam Rihardam Lācim. Ilgākais laiks, ko alūksnietis pavadījis ceļojot, ir mēnesis. Pērn bijuši četri ceļojumi - katrā gadalaikā tika apskatīta kāda valsts.

Viss sācies 16 gadu vecumā
Stopošanas iespējas ir bezgalīgas - alūksnietis ir bijis Lietuvā, Polijā, Slovākijā, Ungārijā, Serbijā, Rumānijā, Bulgārijā, Grieķijā, Maķedonijā, Albānijā, Bosnijā Hercogovinā, Horvātijā, Melnkalnē, Lielbritānijā, Vācijā, Norvēģijā, Somijā, Igaunijā. Rihards šāda veida piedzīvojumus ir uzsācis salīdzinoši nesen - par savu hobiju viņš to var saukt apmēram divus gadus. “Par ceļošanas iespējām sāku interesēties, kad man bija 16 gadu. Pirmais ceļojums bija uz Norvēģiju, kur kopā ar draugu stopojām. Tad sapratu, kā tas ir, un man iepatikās. Tas bija vienkāršs ceļojums, kurš ilga nedēļu,” stāsta jaunietis.

Aizmirstā telts nesagādā problēmas
Stopošana ir finansiāli izdevīgs ceļošanas veids, kad ir iespēja daudz vairāk redzēt. Bet šādu pārvietošanos var ļoti veiksmīgi savienot arī ar lidošanu. “Iegādājos lētas aviobiļetes, aizlidoju līdz kādai vietai, lai tālāk pārvietotos ar stopiem. Lielākais bonuss - es ne tikai ietaupu naudu, bet arī satieku brīnišķīgus cilvēkus, no kuriem uzzinu ļoti daudz. Ar dažiem saglabājas kontakti, un tas taču ir jauki, ka parādās jauni pasaules draugi,” atzīst R.Lācis. Ekonomisks ceļojums bijis pirms gada Lielbritānijā. “Turp devāmies ar lidmašīnu, bet pa valsti pārvietojāmies ar autostopiem. Lai ietaupītu naudu, lidojām uz Poliju un tad ar stopiem uz mājām,” stāsta ceļotājs un piebilst, ka parasti ceļo ar kādu kopā, jo tā ir jautrāk. “Visbiežāk esam divatā, ceļabiedri mainās - man nav vienas personas, ar kuru vienmēr kaut kur doties. Esmu ceļojis arī vienatnē, un tad ir laiks pabūt ar sevi un vairāk visu pārdomāt,” atzīst R.Lācis. Šāda veida ceļošana parasti ir piedzīvojumiem bagāta un neparedzama. “Ir bijis tā, ka mājās tiek aizmirsta telts. Kā izrādās - arī bez tās var iztikt. Stājāmies retāk un beigās jau pieradām gulēt ar somu zem galvas. Ļoti svarīgi šādās situācijās ir nebaidīties un nesākt nervozēt, jo tas neko neatrisinās,” iesaka Rihards un atklāj, ka arī pats līdz pat šim brīdim tikai mācās kārtot ceļasomu.

Vēstures stunda Serbijā
Tas ir pasakaini, ja cilvēks var atrast laiku, lai katru gadu uz ilgāku laiku pazustu un baudītu tādu dabas varenību, kas nav mūsu ikdienā. “Visspilgtāk atmiņā palikuši Rumānijas kalni. Uz turieni es gribētu aizbraukt vēlreiz. Ļoti patika Balkāni - interesanti ir tas, ka tur dzīvo daudz romu, musulmaņu un kristiešu - kopā neliels sajukums, bet viņi visi tur sadzīvo! Tas man bija patīkams kultūršoks,” par austrumu puses zemēm saka ceļotājs un piebilst, ka vēl vēlētos atgriezties Norvēģijā un Somijā.
Uzturoties ilgāk kādā vietā, daudz ko var uzzināt. “Piemēram, Serbijā mums bija vesela vēstures stunda, jo šoferis, kurš apturēja auto, stāstīja par senākiem notikumiem, un tas bija ļoti aizraujoši - izklaidi savienot ar izglītojošo,” stāsta R.Lācis.
Citādāks nakšņošanas veids
Alūksnietis iesaka piereģistrēties vietnē „couchsurfing.com” - tā ir iespēja rezervēt dzīvesvietu no privātpersonām. “Var satikt ļoti daudz interesantu cilvēku. Arī pie manis jau četras reizes ir palikuši ceļotāji ar šīs interneta vietnes starpniecību. Un tas vienmēr ir kaut kāda veida piedzīvojums, jo iepazīstas cilvēki no dažādām pasaules valstīm. Tas ir vienkārši - esmu tur pieteicies, un cilvēks, kurš vēlas palikt, apskatās internetā manu profilu, citu ceļotāju atsauksmes un, ja viņam viss patīk, tad nakšņo pie manis,” pieredzē dalās Rihards.

Vajadzīga vēlme
Ceļotājs nedomā apstāties un jau šonedēļ dodas uz Nīderlandē. ”Šis būs atpūtas brīdis - pavadīsim tur nedēļu un lidosim atpakaļ. Izmantoju „couchsurfing.com” pakalpojumus un palikšu pie kāda sīrieša. Ir daudz vietu, ko gribu redzēt. Izvērtēju, kur tajā mirklī ir izdevīgāk, tur arī dodos,” norāda Rihards. Protams, ceļotājam ir arī sapņi, kuru realizācijai vajadzīga sagatavošanās un laiks. “Es vēlētos stopot pa Ķīnu - tā ir pilnīgi cita kultūra. Gribētu redzēt Krievijas dabu, Sibīriju, satikt cilvēkus, kuri dzīvo saskaņā ar dabas likumiem. Man nepatīk, ka tiek iejaukta politika, jo es redzu cilvēkus, konkrēto nāciju, nevis to, kas notiek ar atsevišķiem indivīdiem,” stāsta ceļotājs. Galvenais ir neapstāties un turpināt sapņot, jo vēlēšanās mēdz piepildīties. “Stopošana ir veiksme! Pēc ceļojuma apsēžos un pārvērtēju - ko es redzēju, kādus cilvēkus satiku... Galvenais, lai ceļotu, ir vajadzīga vēlme to darīt,“ atzīst R.Lācis.

Riharda Lāča ieteikumi ceļotājiem:
Mājaslapā “skyscanner.net” ir vilinoši un izdevīgi piedāvājumi tiem, kuri vēlas ceļot ar aviokompānijām. Pirms ceļojuma noskaidrojiet, kas konkrētajā vietā ir tik vērtīgs, lai to apskatītu. Mazāk klausieties citu negatīvajā pieredzē par kādu konkrētu nāciju, jo, esot tur, viss ir pavisam citādāk. Lielākajās pilsētās pārvietojieties tā, kā to dara lielākā daļa iedzīvotāju - arī to pirms ceļojuma ļoti viegli noskaidrot internetā. Lietderīgi ir kontaktēties ar vietējiem un biļetes pirkt kopā ar viņiem, jo cenas var atšķirties, un tūristiem bieži vien nākas samaksāt dārgāk. Galvenais ir nebaidīties komunicēt. Ir bijušas valstis, kurās angļu valodā gandrīz neviens nerunā, tad ir jārunā visās valodās, kādās vien proti. Protams, vērtīgi pirms ceļojuma ir iemācīties kaut pāris svarīgākās frāzes konkrētajā valodā.
Stopojot izmantojiet telefonu, nevis papīra karti, lai gan tāda arī ļoti noderēs. Kārtojot ceļasomu, kārtīgi apdomājiet līdzi ņemamo lietu lietderīgumu. Parasti cilvēki paņem par daudz.
Maršruts var būt mainīgs - īsti nevar paredzēt, kad un kur nokļūsiet.
Starp lielajām pilsētām ieteicams izmantot autobusus, jo var rasties situācija, ka uz attiecīgā lielceļa nedrīkst stopot, un tad ir izskaidrošanās ar policiju.

Alūksnietes Initas Čerbikovas pieredzes stāsts
Alūksnes mūzikas skolas klavieru skolotāja Inita Čerbikova atzīst, ka visbiežāk viņa ceļo ar lidmašīnu, jo tā var sasniegt tālākus galamērķus, bet patīk ceļot arī ar privāto auto.

Sajūsmina Īrijas daba
“Tad gan jārēķinās ar to, ka šoferim brauciens būs sarežģītāks un atbildīgāks. Izveidojies stereotips, ka ceļojums ar autobusu ir neērts. Man tā nešķiet, jo tagad tie ir aprīkoti ar kondicionieri, pieejama tēja un kafija, un vislabākais ir tas, ka pa ceļam var daudz vairāk apskatīt un gūt iespaidus,” stāsta I.Čerbikova. Viņasprāt, cilvēks ir dabas bērns, lai arī daudzi to noliedz - vajag vienreiz pamēģināt, lai saprastu, cik daba ir spēcīga. “Visērtāk es jūtos mērenā klimata vietās - Īrijā, Anglijā, Vācijā, Skandināvijā. Tieši dabas varenība mani sajūsmina Īrijas dienvidu daļā. Protams, man ļoti patīk aizceļot uz siltajām zemēm, bet dzīvot es tur noteikti nevarētu,” atzīst ceļotāja un piebilst, ka neaizmirstama ir arī Horvātijas apkārtne.

Galvenais - īstais
noskaņojums
Mēs ļoti ilgojamies pēc siltuma. Visvairāk kaut kur doties gribas tieši pavasarī, kad pie mums vēl ir auksts, bet citur saule spīd visu laiku. “Atceros, pirms pāris gadiem martā tik ļoti gribējās siltumu, ka abas ar draudzeni nopirkām biļetes un aizlidojām nedēļas nogalē uz Barselonu, lai pasauļotos pie Vidusjūras. Kas var būt labāks, kā dzert svaigi spiestu augļu sulu Ramblas tirdziņā un baudīt pavasara saulīti!“ saka I.Čerbikova. Viņa ar dažādām aviokompānijām ir apceļojusi gan tuvākas, gan tālākas valstis. “Esmu ceļojusi dažādos sastāvos - tūrisma grupā, nelielā draugu kompānijā, ar ģimeni, divatā un arī vienatnē. Katrā variantā ir savi plusi un mīnusi, bet man vienmēr ir bijis interesanti, viss ir atkarīgs no paša attieksmes,” stāsta aktīvā ceļotāja un piebilst, ka visur ir skaisti - galvenais ir īstais noskaņojums.

Vasara Amerikā
 I.Čerbikovai ir palaimējies pabūt arī Amerikas Savienotajās Valstīs. “Tālākais galamērķis ir Amerika ar pieturas vietu Vašingtonā, kur nodzīvoju visu vasaru, brīvajā laikā klaiņodama pa centru un barodama vāveres,” atceras skolotāja. Tā bijusi iespaidiem bagāta vasara, un, ja cilvēks bijis Amerikā, tad nevar nepieminēt Ņujorku. “Tā ir ļoti atšķirīga, izteikti multikulturāla debesskrāpju pilsēta, kas nekad neguļ. Pastaiga Centrālparkā, Bruklinas tilts, Taimskvērs naktī, skats uz pilsētu no Rokfellera debesskrāpja jumta - to jau nav iespējams aizmirst! Te man jāpiebilst, ka metro Ņujorkā bija grūti saprotams atšķirībā no Barselonas, Romas, Londonas vai Berlīnes,” uzsver I.Čerbikova.

Sapņo par ekstrēmu pastaigu Skotijā
Ceļošana ir kā sava veida atkarība - kad sāc, tad nevar apstāties. “Lieldienās došos uz Sanktpēterburgu. Šai pilsētai ir savs īpašais un aristokrātiskais šarms. Pēdējo reizi tur biju pirms desmit gadiem, tāpēc gribu redzēt, kas mainījies,” par nākotnes plāniem stāsta I.Čerbikova un padalās ar ilgi lolotu sapni. “Jau ilgāku laiku vēlos aizlidot uz Skotiju un iziet Vesthailendas ceļu, kas ir populāra marķēta daudzdienu taka 154 km garumā. Tā ir virzienā no dienvidiem uz ziemeļiem, sākas netālu no Glāzgovas un ved pretim Skotijas augstkalniem, noslēdzoties Fortviljamsā,” stāsta alūksniete. Tas nemaz nav nereāli, jo maršruta karte jau esot pasūtīta. Šajā ceļojumā gan ļoti rūpīgi jāpārdomā ceļasomas saturs, jo līdzi jāņem telts, kā arī viss nepieciešamais ēdiena pagatavošanai.


Initas Čerbikovas ieteikumi ceļotājiem:

Lētāk ir ceļot pašam, nevis izvēlēties tūrisma firmu. Aviobiļetes var atrast par ļoti izdevīgu cenu. Rēķinieties ar to, ka pašam būs jārezervē dzīvesvieta un jāsastāda plāns, ko apskatīt un kur doties. Tādā veidā pirms ceļojuma var iepazīties ar attiecīgās vietas svarīgākajiem apskates objektiem - kā tur nokļūt, cik tas maksā, kas šajā valstī patīk cilvēkiem, kādi ir tradicionālie ēdieni, kādus svētkus viņi tajā laikā svin.
Lētākās aviobiļetes noteikti ir novembrī un februārī. Visizdevīgāk biļetes ir iegādāties divus mēnešus pirms ceļojuma, nevis gadu vai pusgadu iepriekš.
Biļetes pērciet izvēlētās aviokompānijas mājaslapā, jo tur tās iespējams iegādāties bez starpniekiem.
Visu nepieciešamo viegli var atrast sociālajos tīklos, ievadot atslēgas vārdus, ir vērts palasīt citu cilvēku pieredzi.
Naktsmāju rezervācija ir ērta „booking.com”, tur ir pietiekami plaša izvēle katrai gaumei un finansiālajām iespējām. Naktsmītni skatieties pēc iespējas centrā, lai var maksimāli izbaudīt pilsētas iespējas - iziet naksnīgā pastaigā, pasēdēt kādā krodziņā un sajust pilsētas elpu, nedomājot par to, kā tikt atpakaļ uz viesnīcu.
Izveidojiet sarakstu ar līdzi ņemamajām lietām, tas atvieglos gatavošanos ceļojumam.
Ja ceļojuma laikā paredzēta iepirkšanās, tad neko lieku līdzi neņemiet, lai pēc tam ir vieta somā.
Izdevīgi ir ēst bufetes tipa kafejnīcās - par konkrētu summu iespējams baudīt visu piedāvājumu.
Neaizraujieties ar suvenīru iegādi. To saprot ar laiku - šādu mazo lietiņu iegāde nav vairs tik aktuāla.
Lielajās pilsētās pārvietojieties ar metro - tas ir viegli saprotams un finansiāli izdevīgs. Tiek piedāvātas vienas vai vairāku dienu biļetes, un ir gadījies, ka braucienu var izmantot gan pats, gan otrs cilvēks - jāprot saprast un iedziļināties piedāvājumos.
Pats galvenais ieteikums - mācieties valodu! Ja nav angļu valodas zināšanu, tad ir grūti ceļot individuāli, un tas ir dzīvesstila ierobežojums.

Citu datumu laikraksti

 • Lieto enerģiju gudri

  Lieto enerģiju gudri

  Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā vakar...

 • Dzintars Čīča aicina uz koncertu

  Dzintars Čīča aicina uz koncertu

  Janvārī čigānu izcelsmes latviešu dziedātājam Dzintaram Čīčam apritēja 25 gadi, un savu jubileju dziedātājs atzīmēs ar koncertprogrammu “Bučas...

 • Rīt - “Ilgāja zivtiņa”

  Veclaicenes pagastā, Latvijas – Igaunijas pierobežā, 3.februārī ikviens aicināts uz zemledus makšķerēšanas sacensībām „Ilgāja zivtiņa”. Sacensības...

 • Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu...

 • Ates muzejs aicina ciemos

  Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs līdz 9.februārim aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus piedalīties izglītojošā programmā...

 • Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks 3

  Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks

  Alūksni trešdien apmeklēja Kanādas vēstnieks Alēns Osērs, lai iepazītu novadu un tiktos ar pašvaldības pārstāvjiem. Vēstnieks apmeklēja Alūksnes...