Cenu ietekmē gan zīmoli, gan pirmatklājēja gods

Medicīna pati par sevi ir izglītotu cilvēku joma, un gribot negribot katram jāapgūst sava tiesa gudrību, ja liktens lēmis kādu brīdi slimot. Mediķi uzsver – ja ārsts un slimība ir viens pret vienu. Ja slimnieks nostājas ārsta pusē, divi jau ir pārspēks. Ja sava slinkuma vai nezināšanas dēļ iet slimības pavadā, ārsta centieni biežāk nolemti neveiksmei. Liela nozīme šajā cīniņā ir pacienta finanšu resursiem, tāpēc svarīgi efektu panākt, lieki nemaksājot.


Grib atgūt peļņu
Divas reizes jau aizvadīta Nacionālā veselības dienesta kampaņa “Ārstējies nepārmaksājot”, bet reiz viens lasītājs atzinās – ideja jau laba, bet tos lietotos svešvārdus nemaz nesaprotu, piemēram, kas ir ģenēriskie medikamenti un vai tiem ir kāda saistība ar ģenētiku.
Ģenēriskie medikamenti ierasti tiek pretstatīti oriģinālajiem jeb zīmolu medikamentiem. Par oriģināliem dēvē jebkurus medikamentus, kas radīti kā pirmie kādai konkrētai diagnozei, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes farmakoloģe, asociētā profesore Santa Purviņa. Sākotnēji šie medikamenti atrodas patentaizsardzībā un to izplatīšanas tiesības ir tikai to ražotājfirmai.
Kad patentaizsardzības laiks ir beidzies, atļauju piekļūt zāļu tirgum iegūst zīmolu medikamentu analogi jeb ģenēriskās zāles. Tās šajā pašā daudzumā satur to aktīvo vielu, kas veido oriģinālos medikamentus, un radītas, lai sniegtu to pašu efektu ārstēšanās laikā. Kā norāda S. Purviņa, abu medikamentu tipu kraso cenu atšķirību iemesli esot viegli saprotami – uzņēmumi, kas zāles radījuši, investējuši lielus laika un naudas resursus, ko vēlas atgūt. Profesore lēš, ka jauna medikamenta izgatavošanā tiek ieguldīti aptuveni 700 miljoni eiro. Vidējais laiks no idejas rašanās līdz zāļu nonākšanai tirgū ir aptuveni 20 gadu. Lielās izmaksas veidojot zāļu formulas radīšanas process, farmakoloģiskā izpēte, klīniskie pētījumi un zāļu apstiprināšana lietošanai.
“Lai jebkurš medikaments saņemtu nepieciešamos apstiprinājumus nokļūšanai zāļu tirgū, tam jāsaskaras ar prasībām veikt daudzus precīzus un stingri noteiktus testus un procedūras, kas apliecina, ka ģenēriskās zāles pilnībā var tikt lietotas oriģinālo medikamentu vietā,” S. Purviņa noraida aizdomas, ka lētākās ģenēriskās zāles var nebūt tikpat efektīvas. Atšķirības starp oriģinālo produktu un tā ģenērisko versiju nav nozīmīgas, un no abiem medikamentu tipiem sagaidāms viens un tas pats ārstniecības efekts. Protams, iespējamas dažādas individuālas nianses, taču tās noskaidro, izmēģinot variantus.
Cita lieta, ka sava veida placebo efekts ir firmas nosaukumam, zīmolam un citiem psiholoģiskajiem aspektiem. Savulaik psihoanalīzes aizsācējs Zigmunds Freids izvirzīja principu, ka pacientam jāliek maksāt tik daudz, lai viņš justu līdzatbildību un iesaistītos pietiekami efektīvi savu problēmu risināšanā.

Pienākums paslīd garām
Lai arī Ministru kabineta noteikumi uzliek ārstam pienākumu informēt pacientus, ka pastāv lētāks kompensējamo medikamentu piedāvājums, tas notiek ne vienmēr. Tāpat ne vienmēr tiek izvērtētas iespējas veselībai palīdzēt ar režīma, uztura un paradumu maiņu, jo vienkāršāk ir ķerties pie medikamentiem. Tāpat tikai no aptiekāru labās gribas atkarīgs, vai viņi piedāvās lētākās atbilstošās zāles, ja ārsts receptē norādījis, ka zāles drīkst aizvietot.
Dažkārt ārsti mēdz būt noslogoti vai vienkārši neiedomājas pavaicāt pacientam, vai viņš zāles var atļauties, tāpēc labi, ja pacients pats ir aktīvs un jautā ārstam, vai ir iespēja zāles iegādāties lētāk, iedrošina Nacionālais veselības dienests kompensējamo zāļu speciāliste farmaceite Inese Kaupere.
“Piemēram, iegādājoties valsts kompensētos psihiatrijas medikamentus, pacienta piemaksa var nebūt nekāda, ja tiek pirkti lētākie medikamenti, bet, pērkot dārgākos, var nākties piemaksāt pat 17 latus. Kardioloģijā par vienādas iedarbības medikamentu pacients var piemaksāt 94 santīmus vai 10 latus. Līdzīgi arī glaukomas pacientiem – par vienām zālēm nebūs jāpiemaksā nekas, bet par citām ar tādu pašu iedarbību četrus latus. Jautājums – vai tas ir nepieciešams?” norāda I. Kaupere.

Līdzestība atmaksājas
“Pacientiem daudz vairāk jāskaidro, kāpēc viņiem vispār ir jālieto zāles un kāpēc ir svarīgi tās lietot pareizi, kāpēc nedrīkst melot par to, vai un kā zāles ir lietotas. Ja iztrūkst līdzestības zāļu lietošanā, efekts var būt dubultā negatīvs. Piemēram, dažādu medikamentu mijiedarbības neievērošana, kas rodas, ja pacients neinformē ārstu par citām saslimšanām un lietotajiem medikamentiem vai pacienti baidās atklāti atzīt savam ārstam, ka visus medikamentus nevar atļauties,” secina Pacientu ombuda priekšsēdētāja Liene Šulce-Rēvele. Rezultātā vai nu pacients pats “uz savu roku” izvēlas, kādus medikamentus un kā lietot, ejot varbūt pilnīgi pretēji ārsta iecerētajam ārstēšanas kursam. No otras puses – zinošs pacients ir atbalsts arī ārstam. Kad mana mamma apjautājās savam ārstam par zālēm, ko es paslavēju kā lētas un efektīvas mūsu kopīgām vainām, tas izsaucies: “Vai, tiešām! Biju par tādām aizmirsis.”

Pēdējā cerība
Aktīvi interesējoties par ārstniecības iespējām, jāpatur prātā, ka Zāļu valsts aģentūra katru gadu izsniedz vairākas atļaujas Latvijas slimnīcām, lai nodrošinātu pacientiem ārstēšanu ar vēl nereģistrētām zālēm, tādējādi sniedzot jaunas iespējas, ja līdzšinējā ārstēšana ar reģistrētām zālēm bijusi nesekmīga. Šādu programmu, kur zāles vēl nav reģistrētas, sauc par zāļu lietošanu līdzjūtības dēļ un pacientam tas ir par brīvu. Lielākoties šādas zāles saņem pacienti ar dzīvību apdraudošām, ilgstošām slimībām, kā arī smagu invaliditāti.
Latvijā ar zāļu lietošanas līdzjūtības dēļ programmas palīdzību pacientiem tiek nodrošināta ārstēšana ar jaunām, klīniskajā izpētē esošām efektīvām zālēm pret C vīrushepatītu, tuberkulozi un onkoloģiskām saslimšanām.
“Jāņem vērā, ka informācija par šīm zālēm ir ierobežota – ir zināms, kā organismā tās uzsūcas, veikti toksikoloģijas pētījumi, savukārt nezināma varētu būt nepieciešamā zāļu deva, kā arī iespējamās blaknes varētu būt pilnībā neatklātas,” pabrīdina Zāļu valsts aģentūras pārstāve Sanita Skaidrā. Tādēļ pacientiem pirms zāļu lietošanas nepieciešams parakstīt informētas piekrišanas dokumentu. Eiropas valstīs, tajā skaitā Latvijā, šāda programma pastāv kopš 2004. gada.

Citu datumu laikraksti

 • Spēkiem mērojas Eiropā

  Eiropas Jaunatnes vasaras olimpiādē Nīderlandes studentu pilsētā Utrehtā Latvijas izlases sastāvā startēja divi Alūksnes džudo sportisti – Rolands...

 • Būs pludmales volejbola sacensības

  Svētdien, 28.jūlijā, Gaujienā norisināsies pludmales volejbola sacensības “Gaujienas kauss 2013”.  Tajās varēs piedalīties vīriešu komandas divu...

 • Karro Igaunijā iegūst galveno balvu

  Pagājušajās brīvdienās Igaunijas pilsētā Tartu aizritēja sezonas ceturtais “Monster Energy” superkausa posms, kurā prestižajā “MX1” klasē uzvarēja...

 • Izstājas vai izslēdz?

  Pretēji viedokļi ir deputātam Jānim Sadovņikovam, kurš domē vienīgais tika ievēlēts no “Saskaņas centra” saraksta un šīs partiju apvienības Alūksnes...