Cerību vārti ir atvērti

Dzejniece Kornēlija Apškrūma ir apmierināta ar aizvadīto gadu, jo tas bijis darbīgs. Decembrī iznāca dzejoļu krājums "Cerību vārti", ko sagatavoja un iespieda neparasti īsā laikā. Viņa atzīst, ka tas ir gada lielākais kuriozs un laime nelaimē.

Dzejniece Kornēlija Apškrūma ir apmierināta ar aizvadīto gadu, jo tas bijis darbīgs. Decembrī iznāca dzejoļu krājums "Cerību vārti", ko sagatavoja un iespieda neparasti īsā laikā. Viņa atzīst, ka tas ir gada lielākais kuriozs un laime nelaimē.
"Līdz oktobra vidum domāju, ka dzejas krājumu nevajag izdot. Neciešu, ja grāmatas cep kā pankūkas. Bet dzejoļu bija daudz, un vajadzēja arī domāt, no kā dzīvošu. Valmieras tipogrāfijā teica, ka līdz 12.novembrim visi materiāli ir jāiesniedz, bet man nebija ne ilustratora, ne redaktora, ne korektora, ne dzejoļi bija pārrakstīti," atceras K.Apškrūma.
Viņa gribēja "izkāpt" no "Mīļumvārdu" formāta, bet rēķināja, ka krājumā vajadzētu vismaz 250 lappuses. Tas nozīmē, ka dzejoļu skaitam vajadzētu būt uz pusi mazākam, bet Kornēlija nezin kāpēc atzina, ka ir vajadzīgs 500 dzejoļu, kas visi uzrakstīti 2001.gadā.
"Reizē smējos un raudāju, jo tas nozīmēja, ka patiesībā ir sagatavots vēl otrs krājums. Papildināšu ar dažiem dzejoļiem un mēģināšu izdot pavasarī, kad man ir dzimšanas diena," viņa prognozē.
Priecājas par katru dienu
Dzejniece dzīvo ar cerībām. Reizēm ir bijis tā, ka ne soli paspert. Bet viņa saņemas un piespiež sevi atkal iet un cīnīties ar nespēku vai sāpēm. Tiesa, viņa nelolo lielas cerības, jo "nav vairs tie gadi", bet toties ir atradusi maģiskos Bībelē rakstītos vārdus: priecājies par katru dienu, ko Dievs tev ir dāvājis. Dzejniece prot visur ieraudzīt skaisto. Vasaras rītā iziet dārzā un gaida, kad uzziedēs puķe. Arī putns vai kaut kas neparasts rada prieku. Tas dod spēku.
"Cenšos cilvēkiem izdarīt kaut ko labu. Un arī šī grāmata ir rakstīta ar tādu domu. Jūtu gandarījumu, ja esmu varējusi pateikt vārdus, kas paceļ un rosina. Ar maniem vārdiem ir komponētas apmēram 100 dziesmas. Ir doma rīkot festivālu, kur tās skanētu," stāsta K.Apškrūma.
Viņa uzskata, ka melodija dzejai piešķir jaunu jēgu un nozīmi. "Cerību vārtos" bija paredzēts ietvert daudz "melnās dzejas", bet dzejniece atcerējās, ka lasītāji no viņas gaida kaut ko gaišu.
"Lai man sāp, es to nedrīkstu parādīt! Taču, ja nesāpētu, tad nebūtu arī labās dzejas, jo dzīve nav nekāds rožu dārzs," secina Kornēlija. Uzrakstīt labu, izdarīt labu - tie ir viņas cerību vārti.
"Labs vārds neko nemaksā, bet tik maz tos sakām. Mani visvairāk biedē melna skaudība, ko jūtu ap sevi. Esmu cilvēks, kas spēj priecāties par citu veiksmi vai panākumiem," akcentē K.Apškrūma. Viņa nevar samierināties ar to, kas ir virspusē, bet meklē dziļumā paslēpto. Ja tā nav, tad jūtas nesaprasta un vientuļa. Un ir skumji, kad jāredz cilvēku jūtu un attiecību seklums.
Cilvēkiem vajag mīļuma
Kornēlija pārliecinājusies, kā dažādās auditorijās reaģē uz viņas "Mīļumvārdiem". Cilvēki pārvēršas un it kā atplaukst.
"Tie ir vajadzīgi. Tāpēc nedrīkstu palikt slinka. Labi, ka mans vaļasprieks ir rakstīt un zīmēt apsveikumus. Tā rodas arvien jauni mīļumvārdi," skaidro dzejniece. Šajos Ziemassvētkos viņa uzrakstīja apmēram 100 apsveikumu, ko gatavot sāka jau novembra beigās. Protams, visiem nebija "pilnīgi jauni apsveikumu dzejoļi, bet bija arī karsti panti". Un apmēram tikpat mīļu vārdu viņa saņēma.
"Trīs četri cilvēki man ir īsti draugi, bet ļoti daudz ir labu cilvēku, ar ko esmu pazīstama. Pie viņiem varu braukt kaut naktī,": norāda K.Apškrūma. Kādā apsveikumā teikts, ka "vientulību apzinās, kad mūža galā saprast nākas – vien klēpis sāpju ērkšķu saņemts par to, kas mīlot projām dots". Tajā atzīts, ka cilvēkus var dalīt nesavtīgos devējos un negausīgos ņēmējos.
Gada nogalē Kornēlija jutās nogurusi un nolēma, ka negrib vairs dzeju ne redzēt, ne dzirdēt. Bet izrādījās, ka tas nav iespējams.
"Esmu uzrakstījusi atkal jaunus dzejoļus. Arī šodien vienu pabeidzu," Kornēlija atzīst. Dzejniece piekrīt Annas Dagdas vārdiem, ka "tas, kurš raksta, ir bez nozīmes. Tam jābūt anonīmam kā Bībeles autoram. Nozīme ir vienīgi dzejai pašai". Tādu dzeju raksta ar sirdi.
Ir jātic brīnumam
"Domāju, ka skolās ir nepieciešama patriotiskā jeb dzimtenes mīlestības audzināšana. Ir daudz cilvēku, kas neko nezina par mūsu valsti. Tāpat vismaz viena stunda ir vajadzīga ticības mācībai, lai apgūtu kristīgās reliģijas principus. Ja mēs ievērotu 10 baušļus, tad nebūtu tik daudz naida un ļaunuma," akcentē K.Apškrūma.
Viņa mācītu mīlēt dabu, dzīvniekus un būt labestīgiem pret puķi un zāli. Ja ģimene kopā dodas uz pļavu un mežu, tad bērni apgūst Dieva brīnumu ābeci. Dzejniece Ziemassvētkos jutās laimīga, jo baznīcā bija kopā ar mazbērniem.
"Man uz rakstāmgalda ir trīs eņģeļi, kas palīdz rakstīt. Dieva brīnums bija tas, kā no nāves izdevās glābt mazdēlu. Arī mani ir dziedinājis brīnums, jo es lūdzu," apgalvo Kornēlija.
Horoskopiem viņa netic. Bet tomēr kaut kāda daļa patiesības tajos ir. Dzejniece ir dzimusi Auna zvaigznājā un secina, ka ir pacietīga un neatlaidīga.
"Nedaru neko un skatos zvaigznēs vai arī daru kārtīgi un pamatīgi. Reizēm esmu strauja, bet dusmas sevī ilgi neturu. Dzimšanas gada nozīmi neesmu pētījusi," secina K.Apškrūma.
Cilvēces vēsture ir uzkrājusi faktus, kas apliecina likumsakarības. Tomēr bieži vien vēlamo uzdod par esošo.
Nepalikt "maizes vergiem"
Šis ir Saeimas vēlēšanu gads. "Daudzi droši vien balsos par Repši, ja vien viņš nav slēpts "Latvijas ceļa" variants. Viņa runa baznīcā man likās patiesa, bet līdz tam uz viņu raudzījos skeptiski," viņa atzīst.
Lielākā nelaime ir tā, ka politiķi domā, ka viņi zina, kā dzīvo vairums cilvēku. Bet patiesībā viņi neapzinās, ka daudzi ir padarīti par "maizes vergiem". Algas un pensijas ir tik mazas, ka nav iespēju iegādāties grāmatas, apmeklēt teātrus un koncertus. K.Apškrūma domā, ka vajadzētu mažoritārās vēlēšanas.
"Ir jācer un jātic, ka būs labāk. Ticība rada auru, lai vēlmes piepildītos. Ja uzskatīsim, ka nekas nemainīsies, tad tā arī būs. Ir jādomā gaišas domas par nākotni un saviem bērniem. Mums ir daudz erudītu un labu cilvēku, bet viņus cenšas pavirzīt malā, jo vieglāk ir manipulēt ar tiem, kas nedomā," uzsver K.Apškrūma.
Pirmpublicējums
Mīlestība
Dzīvo viss, kas
Mīlestībā dots,
Un pat tam,
Kas kādreiz sāpinājis,
Mīlestība vienmēr
Piedot prot,
Uzceļot no maiguma
Sev mājas.
Dzīvo viss, kas
Mīlestībā dots,
Arī tad, kad
Atnāk aiziešana,
Viņa sāpes gaismā
Pārvērst prot,
Mūžīgi lai mīļuma
Mums gana.

Citu datumu laikraksti

 • Latviešu Ziemassvētki Vācijā

  Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas televīzija arī rāda šejienes sniega haosu.Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas...

 • Vecgada brīnums lauku pirtiņā

  Lai arī kādi laika, ekonomiskie vai politiskie apstākļi nav bijuši, mēs - četras draudzenes, klasesbiedrenes - vienmēr jauno gadu esam sagaidījušas...

 • Ugunspuķu bīstamais vilinājums

  Gadumijā melnajās nakts debesīs starp zvaigznēm krāšņi uzziedēs ugunspuķes — cilvēku radītie pirotehnikas brīnumi.Gadumijā melnajās nakts debesīs...

 • Tāpat kā bērniem garšo piparkūkas

  Laikraksta "Alūksnes Ziņas" akcijas laikā ziedotās grāmatas, žurnālus un redakcijas saldumu paciņas pansionāta vecie cilvēki saņēma ar...

 • Sadedzina visus šā gada grēkus

  Dziedot tautas dziesmu "Ķekatā, ļekatā, lēksim kāļu dārziņā! Lai aug kāļi, kāpostiņi apaļām galviņām", Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības...

 • Aicina apmeklēt pasākumus nedēļas nogalē

  Dievkalpojumi. 24.decembrī pulksten 18.00 Alūksnē, Pils ielā 15 (Glika zālē), Alūksnes baptistu draudzes Ziemassvētku vakara dievkalpojums.Dievkalpoju...

 • Ziemassvētki bez pases

  Kā noreibis Mariss izsprāga ārā no dzimtsarakstu nodaļas.Kā noreibis Mariss izsprāga ārā no dzimtsarakstu nodaļas. Lana palika gaidīt. Viņš bija tā...

 • Auksts ūdens stiprina organismu

  Ārstē ne tikai zāles. Atziņu, ka cilvēkam ir jādod makšķere, nevis zivs, ģimenes ārste Ausma Mininga attiecina uz slimniekiem.Ārstē ne tikai zāles....

 • Devums, ko novērtē tikai sirds

  Lēni dejā griežas sniega pārslas. Eglītē spoži deg svecītes, kas izstaro mieru.Lēni dejā griežas sniega pārslas. Eglītē spoži deg svecītes, kas...