Četras suņu meitenes gaida “preciniekus”

Jaunalūksnes pagastā izveidota pirmā vācu aitu suņu audzētava Alūksnes rajonā. Kinoloģe Inese Mazika var lepoties, ka kucei Andorai ir četras dižciltīgas meitas ar ciltsrakstiem.

Jaunalūksnes pagastā izveidota pirmā vācu aitu suņu audzētava Alūksnes rajonā. Kinoloģe Inese Mazika var lepoties, ka kucei Andorai ir četras dižciltīgas meitas ar ciltsrakstiem. Tām paliek divi mēneši, tātad laiks iziet tautās jeb atrast citus saimniekus.
"Iespējams, ka daudzi to uzskata par labu biznesu. Tomēr suņu audzēšana vairāk ir vaļasprieks. Kļūdās tie, kas cer ar to pelnīt lielu naudu. Suņu audzēšanā un apmācībā ir daudz jāiegulda, toties ir prieks par mazajiem draiskuļiem. Viņi ir tik smukiņi!" uzskata Inese.
Jau redzams, ka katra suņu meitene ir citāda. Augumā prāvākā - Akira - ir mierīga un nosvērta. Mazākā - Arika - pirmā sāka staigāt, ir kustīga un ziņkārīga. Saimniece atzīst, ka viņai ir vislabākais raksturs. Ineses mīlulei Altinai nepatīk viena māsa, tāpēc nereti ķildojas ar to. Viņa pirmā sāka riet. Tumšgalvainajai Areksai patīk sēdēt klēpī, tāpēc kā bērns prasa paņemt viņu.
Meklē un atrod skaistuli Andoru
Pirms septiņiem gadiem Inese vēroja suņu sacensības Alūksnē. Ar vācu aitu sugas suni Džeri viņa iesaistījās apmācībā, bet secināja, ka suns ir par vecu. Vēlēšanās startēt bija radusies, tāpēc meklēja piemērotu suni. "Man bija jāuzvar! Braucu uz Rīgu un iegādājos Nordu. Pati viņu apmācīju. Suns skatījās man acīs un visu ātri uztvēra. Pirmajās sacensībās neveicās, bet jau otrajās ieguvām godalgotas vietas," stāsta kinoloģe. Tomēr tas nav tik vienkārši! Četrus gadus diendienā bijuši treniņi, ik pa laikam sacensības, līdz saimniece secināja, ka Nordam vajadzīga maiņa.
I.Mazika vēlējās suni, ar ko varētu piedalīties ne tikai sacensībās, bet arī izstādēs. Pagāja pusgads, kamēr atrada īsto - Andoru. Bija redzēts diezgan daudz kucēnu, vienam nebija "īstā" krāsa, citam kaut kas nebija kārtībā ar eksterjeru...
"Kad aizbraucu lūkoties Andoru, skatījos: māte - īsta skaistule. Sapratu, ka deviņu kucēnu metienā atradīšu savējo, bet viena mēneša vecumā vēl ir grūti izvēlēties. Nākamajā dienā pēc tetovēšanas ierados, lai aizvestu savu kucēnu," atceras Inese. Bija grūti izšķirties starp divām suņu meitenēm - Andoru un Anoru, abas bija ļoti līdzīgas, tikai viena māsa bija nedaudz lielāka. Sniegā kucēni spēlējās, Andora izrādīja lielāku interesi par Inesi. Tas visu izšķīra, bet tagad kinoloģe domā, ka varēja pirkt abas. "Esmu redzējusi, kādi suņi ir izauguši no citiem kucēniem. Vienīgi Anora vēl jāapciemo Ludzas rajonā," spriež sieviete.
Ir attāla komisāra Rekša radiniece
Apmācībā Andora izrādījusies pat pārāk laba, tātad trāpīts desmitniekā. Tiesa, sākumā kuce parādīja spītību. "Redzēju, ka viņa saprot komandu "sēdēt", bet neklausa. Vajadzēja noskaidrot, kas gūs virsroku - es vai viņa. Nekad nevajag pieļaut, ka suns neklausa," akcentē Inese. Andoras apmācību vēroja Fidži, skatoties tā bija daudz apguvusi. Lai gan katru dienu saņem pilnvērtīgu sauso barību, kucei ir niķis kaut ko noslēpt "nebaltām dienām". Andora tur barību mutē tik ilgi (pat divas stundas), kamēr izdodas norakt zemē tā, ka saimniece nemana. Viņa rūpējas par bērniem, gaļas gabalu aiznes tiem.
Ir lietas, ko suns pats aptver un rīkojas. Nords Inesei "ziņo", kad zvana mobilais telefons, kas atstāts mašīnā. "Viņš it kā sauc, bet to ir pats izdomājis," secina I.Mazika. Viņa uzsver, ka filmā "Komisārs Reksis" suņa prāta spējas ir pārspīlētas. Turklāt Reksi tēlo vairāki suņi. Andora ir attāla Rekša radiniece, viņas senči dzīvoja Vācijā. Kucei atbilstošu vīru atrada Ogrē. Tomēr nevajadzētu domāt, ka no katra kucēna izaugs komisārs Reksis. No metiena viens vai divi ir izcili, bet tādu var arī nebūt.
Suns neapzinās savu skaistumu
Piecu mēnešu vecumā Andora piedalījās pirmajā izstādē. Viņa savā grupā bija labākā Latvijā. Veiksmīga bija dalība arī citās izstādēs, tāpēc Inese secināja, ka sacensības vairs neinteresē.
"Man ir skaists suns: izteikts krāsu pigments - melns un rūsgans, skaista galvas forma. Tam nedrīkst likt lēkt pār augstām barjerām, lai nesabojātu locītavas. Mazo brāļu hospitālī Rīgā atzina, ka Andorai viss ir kārtībā, tāpēc iemācīju lēkt arī pār barjerām. Tomēr sacensībās nepiedalāmies, lai gan kuce ir nokārtojusi divus eksāmenus," atzīst Inese. Arī Nordam tās ir noiets etaps, jo bijušajam čempionam ir jau septiņi gadi.
Pēdējā izstādē Andora bija otrā aiz ciltsbrāļa no Igaunijas. I.Mazika secinājusi, ka vērtējumā ir svarīgi, kā suni izved izstādē. Līdz šim viņa to darījusi pati, bet var arī dot hendleram. Tad suni ik pa laikam var pasaukt, tam visu laiku ir stāvas ausis, tātad tas labāk izskatās. Inese suņiem iemāca nebaidīties no automašīnām, šāvieniem, neuzbrukt citiem suņiem un cilvēkiem, atnest dažādas lietas, atrast tās, gulēt vai sēdēt vietā, kamēr saimnieks aiziet.
"Jo labāk ir apmācīti vecāki, jo vieglāk to visu apgūst bērni. Tomēr kucēna izvēle lielā mērā ir laimes spēle," atzīst I.Mazika. Lai gan izskatā stipri līdzīgi, suņi nav vienādi.
Ne vienmēr pirmie kucēni slīcināmi
Andora ir izturējusi vaislas atlases pārbaudi, Fidži tā būs pavasarī. Par pirmo kucēnu metienu jau interesējas, bet arī Inese vērtēs jaunos saimniekus. Ja cilvēkam vajag suni un viņu nekas daudz neinteresē, tad diezgan droši var teikt, ka tam būs jādzīvo pie ķēdes piesietam un pie vārtiem būs uzraksts "Nikns suns!".
"Trīs mēnešu laikā varu paņemt kucēnu atpakaļ, ja tas tiek turēts neatbilstošos apstākļos. Turpretim mīlestību pret kucēniem neviens nevar noslēpt," ir pārliecināta I.Mazika. Daži vēlas suni, nevis kuci, tomēr lauku rajonos tam var būt būtiska nozīme. Inesei labāk patīk kuces, jo tās ir mīlīgākas. Tiesa, arī suņi nekautrējas izrādīt savu pieķeršanos un ir uzticīgi. Mīlestība ir vislabākais, ko cilvēks un suns var viens otram dot.
***
Vācu aitu suns
- Izcelsme: Vācija.
- Izskats: vairāk nekā jebkurš cits ganusuņu pārstāvis atgādina suņu pirmtēvu - vilku.
- Raksturs: pēc dabas ir temperamentīgs, straujš, tomēr vienlaikus ir absolūti paklausīgs, noturīgs, spēcīgs, izturīgs, kvēli mīl saimnieku.
- Izmantojams: visdažādākajos dienestos - apsardzē, policijā, robežsardzē, pēdu dzīšanā, sakaru dienestā, ugunsdzēsībā.

Citu datumu laikraksti

  • Par studentu zinātnisko darbu konkursu

    Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu studentu zinātnisko darbu konkursu.Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu...

  • Specializēs zemessardzes bataljonu

    Uz Zemessardzes 31. bataljona bāzes veidos Zemessardzes 31. bataljonu aizsardzībai pret masu iznīcināšanas ieročiem.Uz Zemessardzes 31. (Balvu)...

  • Lems par divu miljonu latu kompensāciju

    Šodien, 25.janvārī, valdība lems par divu miljonu latu piešķiršanu pašvaldībām, lai kompensētu vētras radīto postījumu novēršanā iztērētos...