Cilvēka āda dara milzu darbu

Aiz loga ir ziema. Rītos pamostoties, vispirms steidzamies pie loga, lai pārliecinātos, cik augstu pakāpies termometra dzīvsudraba stabiņš.

Aiz loga ir ziema. Rītos pamostoties, vispirms steidzamies pie loga, lai pārliecinātos, cik augstu pakāpies termometra dzīvsudraba stabiņš. Esam sarūgtināti, ja laukā ir pārāk auksts, jo zinām, ka tad būs sarkans degungals, kļūs raupja roku āda, ziemeļvējā sāks asarot acis un galvā būs jāliek silta cepure, kas sabojās matu sakārtojumu.
Kosmetologi stāsta, ka ziemas gaiss uz ādu iedarbojas kā skaistuma bremzes, jo tauku dziedzeri ražo mazāk tauku. Ādas dabiskā aizsargkārtiņa kļūst poraina un iztvaiko pārāk daudz mitruma. Viss kopā tas veicina grumbiņu un sausas ādas pleķīšu veidošanos, kā arī rada ar aci nesaskatāmas plaisiņas sejas ādā.
"Ja ārā ir zema gaisa temperatūra un sniegputenis, sejai vajadzīgs silts aizsargslānis. To vislabāk veidot, izmantojot krēmus, kuru sastāvā ir dabiskās taukvielas, piemēram, bišu vaska ekstrakti, kas veido neredzamu aizsargkārtiņu. Obligāts kopšanas līdzeklis ziemas sporta cienītājiem ir krēmi ar UV staru aizsargfiltru," iesaka kosmetologi.
Ja aukstums lien cekulā
Aukstums mūs nežēlo, īpaši matus, ja arī ziemā iztiekam bez galvassegas. Izrādās, lai ziemā mati nekļūtu trausli un nespodri, tiem nepieciešams sniegt papildporciju mitruma. Piemēram, mitrinošas matu lakas ar augļu aromātu palīdz ieveidot matus, saglabājot tos skaistus un mīkstus. Savukārt eksotisko ziedu un garšvielu aromāts aizgaiņā nomāktu noskaņojumu.
"Lai novērstu matu struktūras bojājumus, veiksmīgs risinājums ir to ieziešana ar ārstniecisko matu balzamu, kas bagātināts ar proteīniem," iesaka speciālisti. Bieži vien, atnākot uz frizētavu, klienti interesējoties, vai, katru dienu mazgājot matus, tiem nenodarām pāri.
Lielākā daļa speciālistu uzskata, ka mati ir jāmazgā tik bieži, cik nepieciešams. Viss ir atkarīgs no cilvēka izjūtām. Viens jūtas labi, ja matus mazgā katru rītu, otrs - ja to dara reizi nedēļā vai pat retāk.
"Mazgāšana ar šampūnu ir pats efektīvākais veids, kā uzturēt matus mirdzošus un veselīgus. Ja tas tā nav, tad jūs vai nu lietojat nepiemērotu produktu, vai darāt to nepareizi," uzskata amerikāņu matu speciālists Filips Kingslijs. Arī dermatologs Deniss Gross ir pārliecināts, ka ar matu mazgāšanu ikdienā nevajadzētu būt problēmām. Matus mazgāt katru dienu ir pat ieteicams, jo tas veicina to stiprumu un veselību, kā arī novērš galvas ādas slimības.
"Ja šķiet, ka mati ir sausi un trausli, mazgājiet tos tik bieži, cik vajadzīgs. Ja tie izskatās veseli, nav nekāda iemesla tos nemazgāt," pārliecina ārzemju speciālisti.
Rokām un kājām ir grūti laiki
Tā visbiežāk mēdz sacīt ļaudis, kam darbs pārsvarā ir svaigā gaisā, bet cimdi ir traucējoši. Arī ātri steidzoties, dažkārt kļūst karsti, tāpēc novelkam cimdus, pat nepadomājot, ka roku āda aukstumā sasprēgās, apsarks, kļūs raupja un plaisās. Talkā nāk viens no skaistumkopšanas jaunumiem - krēmi, kas sasilda rokas kā neredzams cimds. To sastāvā bez pantenola un vitamīniem ir iestrādāta viela, kas palīdz uzturēt un saglabāt ādas siltumu. Pret roku sausumu palīdzēs krēmi, kuru sastāvā ir atjaunojošas vielas, piemēram, retinols vai zaļā tēja. Dienā to nepieciešams plānākā slānī uzklāt vairākkārt, bet uz nakti - biezā slānī.
Ja aukstums neatlaidīgi ielīdis arī zābakos, tad palīdzēs iedarbīgu dabas zāļu deva, piemēram, rozmarīna masāžas eļļa vai ekstrakts, kas veicinās asinsriti, sasildot ādu. Siltums strauji ieplūdīs visā ķermenī, ja nosalušās kājas karsēsiet ūdenī, kam pievienots sinepju pulveris. Sasildošu labsajūtu radīs arī paprikas eļļa, kas domāta kāju peldēm, vai paprikas želeja. Tā lieliski iedarbosies kopā ar pēdu masāžu.
Krāsas - atbilstoši vecumam
Uz brīdi atcerēsimies, kā pusaudzes gados centāmies acu plakstiņus krāsot iespējami košākus, vēloties izskatīties pieaugušākas un aizbildinoties, ka tā ir moderni. Esam kļuvušas vecākas, gudrākas un pašapzinīgākas. Tomēr, kā pierāda kosmetologi, ar gadiem seja mainās. Līdz ar to jāmainās arī dekoratīvajai kosmētikai. Kosmētikas speciāliste Nora Lesti no Toronto ir pārliecināta, ka sievietēm, kļūstot vecākām, rodas vēlme pārmērīgi lietot maskējošo krēmu zem acīm. "Tomēr, ja to uzklāj pārāk daudz, grumbiņas zem acīm kļūst vēl labāk pamanāmas," saka kosmetoloģe.
Kāda cita dekoratīvās kosmētikas māksliniece iesaka vairāk izmantot lūpu zīmuli, lai konkretizētu lūpu līniju un aizkavētu lūpu krāsas izsmērēšanos. Jāizvairās arī no spilgti sarkaniem lūpu krāsas toņiem, jo tā pievērsīs lūpām pārāk lielu uzmanību. Ja šķiet, ka lūpas ir pārāk plānas, tad lūpu zīmuļa līniju velk mazliet virs dabiskās lūpu līnijas, tomēr kosmetologi neiesaka pārcensties. Pārāk tālu novilkta šāda līnija izskatīsies nedabiska un nepievilcīga.
Nepatīk "zīmuļa uzacis"
Izrādās, ka, īpaši ārzemēs, kosmetologiem ir grūti pārliecināt sievietes, kas gandrīz visu mūžu lietojušas acu kontūrzīmuli, pievērsties pūderveida krāsām. "Man nepatīk zīmuļa uzacis," saka kosmetoloģe no Toronto. "Tāpēc plānām uzacīm iesaku izmantot pūderi, jo tas saglabājas ilgāk un neizsmērējas."
Cita ārzemju kosmetoloģe iesaka lietot "tortes metodi". Tās ir želejveida acu ēnas, ko uzklāj ar smalku acu kontūrzīmuļa otiņu. "Tortes metodes" noslēpums ir līnijas novietošana. Tas nozīmē, ka acu līniju velk zem skropstas, nevis virs tās, kā to dara, izmantojot acu zīmuli. Skropstas tas padarīs pilnīgākas un dabiskākas.
Dekoratīvā kosmētika - ilūzija
Tā uzskata ārzemju kosmetologi un, piemēram, gados vecākām sievietēm iesaka sejas tonējumu veikt 45 grādu leņķī, krāsu uzklājot slīpi uz augšu. Šo metodi ieteicams izmantot arī krāsojot lūpas un uzklājot vaigu sārtumu. It kā mazs nieks, bet spēj radīt pārsteigumu.
Lai mēģinātu noslēpt vecuma pēdas, sievietēm vajadzētu izmantot bāzes krēmu, pūderi un maskētāju. Sievietēm, kam parādās grumbas, jāizvairās no spīguļojošām pūderkrāsām, piemēram, mirdzošām acu ēnām.
Tomēr galvenais, ko kosmetologi iesaka ņemt vērā, ir sievietei, kas kļūst vecāka, apzināties, ka galvenais nav gadu skaits, bet gan personība. Tikai tāpēc vien, ka ir dažas grumbas ap acīm, nenozīmē, ka nevari interesanti krāsoties, uzsver kosmetologi.
Krēms vislabāk uzsūcas naktī
Naktī vislabāk esot gulēt ar tīru seju, kas atbrīvota no dekoratīvās kosmētikas, bez krēma. Tomēr paklausīt šim padomam neiesaka sievietēm ar sausu vai novecojušu ādu. Arī naktī tai nepieciešams barojošs aizsargslānis. "Ja uzturēsiet ādu mitru un mīkstu, sīkās rievas un krunkas nebūs tik redzamas," norāda Manhetenas estētikas skolas pārstāve Anete Hansone.
Savukārt dermatologs Normens Orentreihs bilst, ka krēms vislabāk ādā uzsūcas naktī. Tad ādas temperatūra vienmēr ir nedaudz paaugstināta. Nakts krēmi īpaši svarīgi vecākai ādai, jo sievietēm pēc 45 gadiem tauku dziedzeru aktivitāte ievērojami samazinās. Bez tam krēma lietošana naktī ir izdevīga arī tādēļ, ka tad var uzklāt kādu stiprāku krēmu, kas dienā būtu redzams.
Ādu ietekmē iekšējs stress
Zinātniski ir pierādīts, ka cilvēka āda lieliski atspoguļo arī viņa veselības stāvokli kopumā. Piemēram, smēķētāju ādai raksturīgs pelēks bālums, ko rada samazinātais skābekļa daudzums. Arī strauja ķermeņa svara samazināšana ietekmē ādu, veidojot strijas - baltas vai rozā svītras.
Ādas pietvīkumu, kad cilvēkam seja un kakls kļūst sarkans, veicina alkohols un stress. Ir vēl virkne citu ādu ietekmējošu faktoru. Izrādās, ka ietekmējošs spēks ir iekšējam stresam. Tas var izraisīt pat dažādas ādas saslimšanas. Lai gan tas vēl zinātniski nav līdz galam izpētīts, ir zināms, ka stress ietekmē cilvēka imūnsistēmu. No tā ieteicams atbrīvoties, lai gan ne vienmēr tas izdodas viegli.
Izmantojot interneta materiālus

Citu datumu laikraksti

 • Turpinās iesāktos darbus

  Esam pārkāpuši vēl viena gada slieksnim. Alūksnes rajona padomes izpilddirektore Gunta Ļuļe, atskatoties uz pagājušajā gadā padarītajiem darbiem,...

 • Gada koks 2004 - Eiropas segliņš

  Latvijas Dendrologu biedrība, turpinot pirms vairākiem gadiem uzsākto tradīciju, ir izvēlējusi 2004.gada koku - tas ir Eiropas segliņš (Euonymus...

 • Var atbrīvoties no “ziedkāpostiem” uz rokām

  Ja uz rokām parādās nelīdzenumi, kas izskatās pēc maziem “ziedkāpostiem”, nākas secināt, ka tās ir kārpas.Ja uz rokām parādās nelīdzenumi, kas...

 • Veic izmaiņas pilsētas domes budžetā

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti veica izmaiņas domes 2003.gada pamatbudžetā un speciālajā budžetā.Alūksnes pilsētas domes decembra...

 • Bērniem dāvina cimdus un zeķes

  Alūksnes rajona padomes Ziemassvētku akcijā bērniem ar īpašām vajadzībām 21 rokdarbniece nodeva 76 adījumus. Tos nogādāja bērnunamā - patversmē...

 • Par uguņošanu būs jāmaksā nodeva

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti izskatīja jautājumu par pašvaldības nodevu, ja publiskās vietās Alūksnes pilsētā rīko izklaidējoša...