Cilvēks ar visu spēj samierināties

Mums līdzās dzīvo cilvēki, kuri nespēj redzēt gaišzilās vasaras debesis, zaļo zāli un spožo saules gaismu.

Mums līdzās dzīvo cilvēki, kuri nespēj redzēt gaišzilās vasaras debesis, zaļo zāli un spožo saules gaismu. Pasauli viņi iepazīst ar tausti, tikai aptuveni apjaušot priekšmetu formu un lielumu, bet neredzot to krāsu un nespējot iztēloties kopējo ainu.
Veselam, redzīgam cilvēkam vārds "aklums" rada šausmas. Nevēlamies, lai mūs piemeklētu šāda nelaime, tomēr nespējam to paredzēt. Kāds jau piedzimst neredzīgs, bet kāds acugaismu zaudē dzīves laikā ļaunas slimības vai nelaimes gadījuma dēļ.
Nespēj redzēt
Alūksniete Kristīne Berkule šogad svinēja savu 15.dzimšanas dienu. Sarunājoties pa telefonu, Kristīne šķiet jautra un dzīvespriecīga meitene, tāpat kā lielākā daļa šā vecuma jauniešu, bet es zinu sāpīgo patiesību - jau deviņus gadus meitene dzīvo tumsas valstībā. Līdz sešu gadu vecumam mazā Kristīne bija redzīga.
"Sešu gadu vecumā es vasarā ciemojos pie vecvecmammas. Viņai tolaik laikam bija 90 gadi. Dzīvojoties ārā, mani sakoda odi. Es šīs vietas sakasīju līdz pušumiem, bet vecvecmamma droši vien aiz pārskatīšanās pušumus sasmērēja ar prusaku indi," stāsta neredzīgā meitene. Inde iekļuva viņas asinīs un izraisīja smagas komplikācijas. Meitene daudz laika pavadīja gan slimnīcā Alūksnē, gan arī Rīgā, tomēr līdz pat šim brīdim K.Berkule nespēj redzēt un viņai ir ķermeņa lejasdaļas paralīze, tā dēļ viņa ir spiesta pārvietoties riteņkrēslā.
Sākumā neapzinājās
Atceroties šo notikumu, Kristīnes skaistās acis turpina nekustīgi raudzīties tālumā, bet viņas balsī jūtamas sāpes, tomēr meitene saka, ka viņa joprojām atceras laiku, kad varēja redzēt.
Kristīne priecājas, ka viņa zina, kā izskatās viņas vecāki, saule, debesis, zāle un viss dzīvais, kas mīt uz pasaules. No pirmajiem bērnības gadiem palikuši prātā arī interesantākie notikumi.
"Ir neiedomājami grūti atskārst to, ka nekad vairs neredzēsi saules gaismu, bet es to sākumā neapzinājos. Šī atklāsme nāca tikai pamazām, bet cilvēks ar visu spēj samierināties. Šobrīd jau esmu pieradusi pie domas, ka nekad vairs neredzēšu," saka K.Berkule un piebilst, ka mājās viņa zina, kas kur atrodas, nedaudz grūtāk ir svešās vietās, bet arī svešā vietā pēc kāda brīža viņa jau spēj orientēties.
"Es atceros, kā izskatās man tuvie cilvēki - vecāki, draugi, tomēr reizēm mani pārņem neizsakāma vēlme viņus ieraudzīt no jauna," saka meitene. Nepārprotami Kristīnes karstākā vēlēšanās ir atveseļoties, no jauna iepazīt pasauli un skriet kopā ar vienaudžiem. Lai arī Kristīne ir samierinājusies ar slimību un neuzskata sevi par citādu, dzīvē nākas saskarties arī ar sāpīgiem brīžiem.
"Mēs vērsāmies pēc palīdzības organizācijā "Glābiet bērnus!", bet diemžēl nesagaidījām cerēto palīdzību. Lai es ārstētos, ir nepieciešams daudz līdzekļu, bet arī tas vēl negarantē, ka man atgriezīsies redze," spriež K.Berkule.
Pieskata māsu
Kristīne saka, ka viņa nespētu iztikt bez mammas Larisas palīdzības.
"Mamma man daudz palīdz. Es bez viņas neko nespētu izdarīt. Viņa visur dodas kopā ar mani, jo ārā es viena pati nevarētu pārvietoties. Alūksnē nedomā par cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Gan ceļi, gan ietves ir sliktā stāvoklī. Dodoties uz slimnīcu pie ģimenes ārsta, ir jāpārvietojas pa ceļu, pa trotuāru to nav iespējams darīt," apgalvo Kristīne.
K.Berkules dienas lielākoties rit mājās. Kad mamma ir darbā, Kristīne pieskata trīs gadus veco māsu Lāsmu. Meitenei tas nesagādā grūtības. "Lāsma mani klausa. Kad abas dzīvojamies mājās, māsa nedara blēņas. Viņa mani respektē daudz vairāk nekā visus citus," stāsta Kristīne.
Reizi nedēļā viņu apciemo mājskolotāja, skolā viņai nav iespēju mācīties. Šobrīd Kristīne mācās 6.klasē. Ar speciālu mācību līdzekļu palīdzību (Braila rakstā) meitene apgūst matemātiku un latviešu valodu. Matemātika ir viņas mīļākais mācību priekšmets. "Zinu, ka matemātika reti kuram patīk, bet man tā padodas, es ātri visu iemācos un spēju izrēķināt sarežģītos uzdevumus. Latviešu valoda man tik labi nepadodas," stāsta cītīgā skolniece. Kristīne labprāt studētu, tikai šobrīd viņa vēl nezina ko.
Patīk atklāti cilvēki
Iepazīstoties ar cilvēkiem, Kristīne vispirms ieklausās viņu balsī, tādējādi vizualizējot sarunubiedra tēlu. "Pēc balss apmēram varu spriest, kāds ir cilvēks. Man vairāk patīk atklāti cilvēki, kas saka visu, ko domā, nevis kaut ko slēpj. Tāda esmu es pati un tādi ir mani draugi," saka Kristīne un piebilst, ka viņa ir izpalīdzīga. Draugu dēļ meitene ir gatava darīt visu. "Varbūt man arī ir mazāk draugu nekā citiem, bet tie ir ļoti labi draugi, kas nenovērsīsies un nekad neatstās nelaimē. Labāk, lai draugu ir mazāk, bet viņi ir patiesi," spriež meitene.
Kristīnes draugi ir arī mājdzīvnieki. To viņai ir daudz - jūrascūciņa, žurciņa, kucīte (pašreiz arī mazs kucēns, kurš vēl meklē saimnieku) un četri papagaiļi, kuri ne mirkli nepārtrauc sarunāties savā valodā. Meitenei patīk mājdzīvnieki. Viņa saka, ka ar tiem nekad nav garlaicīgi.
Kolekcionē sveces
K.Berkules mīļākā nodarbošanās ir klausīties mūziku. "Man arī pašai patīk dziedāt. Es nezinu, vai man ir laba balss, bet man ir kluss sapnis kādreiz kļūt par dziedātāju. Ja būtu iespēja, es labprāt mācītos mūzikas skolā," stāsta Kristīne. Meitene atzīst, ka viņai patīk jebkāda stila mūzika, galvenais - lai dziesmai ir skaisti vārdi un patīkams izpildījums.
Kad Kristīnei ir iedvesma, viņa labprāt gatavo ēst. "Mēs nesen nopirkām elektrisko plīti, uz tās man ir vieglāk gatavot ēst, bet vislabāk man patīk gatavot dažādus salātus. Tos var vienkārši un ātri pagatavot," secina Kristīne.
Reizēm Kristīnei patīk griežot un līmējot veidot nelielas glezniņas. Viņa labprāt tamborē. "Varbūt man izdodas nedaudz lēnāk, bet tamborēšana ir jauks laika kavēklis," saka Kristīne. Kopā ar mazo māsu ik dienu viņa seko līdzi seriāliem, reizēm palasa kādu grāmatu vai arī klausās kasetēs ierakstītos stāstus un pasakas. Kristīne ar prieku izrāda savu kolekciju - dažāda lieluma un formas sveces. "Pirms kāda laika man uzdāvināja sveci, es nolēmu tās kolekcionēt. Lielākoties sveces man dāvina draugi, reizēm tās iegādājos kopā ar mammu," saka Kristīne un piebilst, ka viņai sveču liesmiņu siltums silda sirdi.

Citu datumu laikraksti

  • Eiropas kampaņas “Būvē droši!” pasākumi turpinās

    Kampaņu organizē Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra sadarbībā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm un kandidātvalstīm, kā arī ES...

  • Nekas nav līdz galam izlemts

    Latvijas politiķi izvairās pieņemt konkrētus lēmumus. Mūsdienu politika balstās uz politiskās sadzīvošanas stratēģijām, nevis konsekventiem...

  • Vai pensionāram aizdod naudu?

    Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var aizdot 100 latu operācijai?Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var...