Dabas muzejs svin desmitgadi

Pagājušajā sestdienā Alūksnes dabas muzejā “Vides labirints” bija aicināti desmitās dzimšanas dienas viesi, pašvaldību un iestāžu darbinieki, uzņēmēji, atbalstītāji un interesenti.

Pagājušajā sestdienā Alūksnes dabas muzejā "Vides labirints" bija aicināti desmitās dzimšanas dienas viesi, pašvaldību un iestāžu darbinieki, uzņēmēji, atbalstītāji un interesenti. Muzikālu apsveikumu bija sagatavojuši Alūksnes mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi.
Daba muzeju veidoja Evalda un Aldis Verneri. Tas radīts uz personisko kolekciju pamata, nemitīgi papildinot ekspozīciju. A.Verners iežu kolekcionēšanu sāka bērnībā. Kad kabatās savāktos akmentiņus un gliemežvākus salika uz galda, radās pirmās kolekcijas.
Alūksnes Jaunajā pilī telpas muzejs ieguva pirms desmit gadiem 24. februārī, tāpēc šis datums ir tā dzimšanas diena. Tad radās iespēja mājās glabātos krājumus izvietot citu apskatei. Ar Madonas reģionālās Vides pārvaldes atbalstu veidoja pirmos stendus.
Tagad muzeja fondos ir vairāk nekā 4800 vienības, septiņas vides interpretācijas un izglītojošas tēmas par Latvijas, kā arī citu valstu dabu. Jaunas iespējas radīja projektu konkursi.
Latvijas Vides fonds pirmais deva finansiālu atbalstu triju rajonu skolu dabas zinību konkursam. Tajā godalgotas vietas ieguva Alūksnes skolu audzēkņi. Viņiem bija iespēja gūt plašu informāciju dabas muzejā, tāpēc varēja pārspēt Gulbenes un Balvu vienaudžus.
Līdz 2000.gadam A.Verners realizēja četrus projektus, bet līdz 2005.gadam vēl astoņus projektus. Gandrīz visus atbalsta Vides fonds. Nozīmīgākais bijis "Vides labirints", tas bija pamats dabas muzeja nosaukuma maiņai.
Kopš 2002.gada tas vairs nav tikai dabas muzejs, bet kaut kas vairāk. Ir izveidotas vairākas interaktīvas darba vietas un stendi, kur muzeja apmeklētāji var darboties un iepazīt dabu. Izstrādāts jauns mācību līdzeklis "Interaktīvie vides modeļi", to plaši izmanto skolu mācību programmu apguvē. Tas ļauj modelēt ezera ekosistēmu un izzināt tā iemītnieku dzīvi.
Muzeju nebūtu iespējams izveidot bez atbalstītājiem, tāpēc A.Verners tiem kā pateicību dāvināja muzeja prezentācijas disku. Tehniskā aprīkojuma nodrošinājumā liels ir sabiedrisko organizāciju atbalstīto projektu ieguldījums.
Vairākiem projektiem finansējumu piešķīris Reģionālās vides centrs. PHARE "Acces 2000" finansējums palīdzēja ieviest vides interpretācijas servisu. Unikāla ir fluorescento minerālu izstāde. Tajā redzami akmeņi, kuru minerāli tumsā zaigo dažādās košās krāsās.
Pašlaik Vides aizsardzības fondā iesniegts projekts, kas jubilejas gadā ļaus rīkot desmit pasākumus.
Lai informācija būtu pieejama ārzemju tūristiem, uzraksti pie eksponātiem būs ne tikai latviešu, bet arī latīņu, krievu, angļu un igauņu valodā.

Citu datumu laikraksti

 • Kontrolēs nelegālo nodarbinātību

  RVDI, saskaņā ar valsts darba inspekcijas darbības programmā norādītajiem uzdevumiem, 2004.gadā īpašu uzmanību pievērsa darba vides iekšējās...

 • Pašvaldība iesūdz tiesā lielākos parādniekus

  Zeltiņu pagasta padome iesniegusi tiesā izskatīšanai divas lietas par komunālo pakalpojumu parādu piedziņu.Zeltiņu pagasta padome iesniegusi tiesā...

 • Prognozē egļu stādu trūkumu

  Mežizstrādātāji prognozē, ka vētras nodarīto postījumu dēļ Latvijas mežsaimniecībā sāksies egļu stādu trūkums.Mežizstrādātāji prognozē, ka vētras...

 • Kas ir trihineloze?

  Šogad Latvijā jau reģistrēti vairāki gadījumi, kad cilvēki saslimuši ar trihinelozi, lietojot uzturā nepareizi pagatavotu medījumu gaļu, tāpēc tās...

 • Struktūrfondu likumprojekts ir pieejams sabiedrībai

  Kopš 17.februāra likumprojekts “Eiropas Savienības struktūrfondu vadības likums” ir pieejams plašākai sabiedrībai.Kopš 17.februāra likumprojekts...

 • Studentus aicina piedalīties eseju konkursā

  Iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons ir izsludinājis eseju konkursu augstskolu 2. un 3.kursu studentiem par Latvijas brīvvalsts ievērojamo sabiedriski...