Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dara visu, jo neprot izvēlēties, ko darīt

Sikšņu pamatskolas skolotāji Vija un Jānis Būdas apstiprina, ka viņiem esot aktīvs dzīvesveids un viņi nekad nevarot nosēdēt mierā. Viņus tuvinot šāda dzīves uztvere.

Sikšņu pamatskolas skolotāji Vija un Jānis Būdas apstiprina, ka viņiem esot aktīvs dzīvesveids un viņi nekad nevarot nosēdēt mierā. Viņus tuvinot šāda dzīves uztvere.
Ģimene ir draugos ar humoru un uz notiekošo raugās optimistiski. Reizumis jokus atļaujoties dzīt arī ar skolēniem, kas to protot novērtēt. Būdu ģimenei nepatīk vienveidīgs ikdienas ritms, tāpēc cenšas to darīt interesantu un aizraujošu. Viņiem patīk atziņa, ka viss, kas notiek, notiek uz labu.
"Mēs esam pieraduši kaut ko darīt un kustēties. Piederam pie tiem, kam grūti izvēlēties, ko darīt, tāpēc darām visu, un mums padodas. Reizēm, protams, piekūstam no aktivitātēm un tad vēlamies būt mājās," laikrakstam stāsta Vija un Jānis Būdas.
Vija māca latviešu valodu un literatūru, bet Jānis skolēnus aicina apgūt vēstures un mājturības zinības. Viņi ir pārliecināti: ģimenē viena profesija gan vīram, gan sievai neesot slikti.
"Arī vedekla ir skolotāja, tā šis arods turpinās dēla ģimenē," skaidro Vija. Skolēni un bērni palīdzot nenovecot, lai gan pēc viņiem vislabāk varot pateikt, cik paši esot veci.
Radina pie darba
Abi smejas, ka vienlaikus, audzinot bērnus skolā, esot izauguši arī pašu bērni - trīs dēli. Viņi esot audzināti ar stingrību un kopš bērnības radināti pie darba. Jaunākais dēls Armands šogad absolvē Smiltenes ģimnāzijas 10. klasi, Rihards - Bulduru dārzkopības tehnikumu un drīzumā dosies darba gaitās uz Norvēģiju. Rūdolfs strādā Rīgā tirdzniecībā. Abi vecāki priecājas, ka tikuši vecmāmiņas un vectētiņa godā piecus mēnešus vecajai mazmeitiņai Annijai.
Liek spēlēt arī vīram
"Bērni skolā ir tādi kā vienmēr. Ja atceramies savu jaunību, tad nekas labāks jau nebija. Tagad ir lielāka visatļautība. Ļoti uzsver bērnu tiesības, taču aizmirst, ka bērniem ir arī pienākumi," abi prāto.
Kā jau visi pedagogi, sagurstot no bērnu draiskulībām skolā, taču vakarā laba relaksācija ir mājas, darbošanās kūtī un dārzā. Vijas vaļasprieks ir spēlēt teātri. Ar to viņa prot aizraut ne tikai skolēnus, bet arī pieaugušos. "Vīriešu laukos trūkst, tāpēc teātra spēlēšanā esmu iesaistījusi arī vīru. Šajā sezonā "Pēdējā izrādē", kas ir stāsts par mīlestību, Jānis tēlo galveno - bijušā režisora - lomu," stāsta viņa. Savukārt Jānim patīkot vizināties ar laivu pa Gauju un makšķerēt.
Sāk ar meža ogām
Tikai pirms pāris nedēļām iegādājušies desmit aitas un nolēmuši nodarboties ar aitkopību.
"Plānojam, ka ganāmpulku palielināsim apmēram līdz 50 aitām. Vēlamies iegādāties zirgu izjādēm. Patiesībā mēs nemaz nezinām, kā veiksies, jo nodarbojamies ar dārzkopību - audzējam zemenes," atzīst Vija.
Ar šo nodarbošanos Būdu ģimene aizraujoties kopš laika, kad bērni bijuši mazi. Saimniecībā audzē septiņu dažādu šķirņu zemeņu stādus. Pavasarī ravēšanas darbi ilgstot līdz pat vēlam vakaram.
"Viss sākās ar to, ka es beidzu augstskolu, algas bija mazas, un mēs sākām lasīt mežā ogas un sēnes. Vedām ar "zaporožecu" uz Rīgas tirgu pārdot, bet bērni mācījās, kā nodarboties ar tirdzniecību. Arī mums tas patika. Pēc tam sākām audzēt zemenes. Puikas bija vēl mazi, kad likām viņiem tās kaplēt," atceras Vija un Jānis.
Neizpalikušas arī kaujas ar bojātām zemenēm un pēc tam mazgāšanās Gaujā. "Kādreiz trāpīja arī man, un tad es liku papildus lasīt vēl vienu zemeņu vagu," joko Jānis.
Viņi ir pārliecināti, ka bērni kādreiz vēlēsies saimniekot "Ķellēs". "Visi gribēs. Vecākais dēls, kas dzīvo Jelgavā, kad vien ir brīvs laiks, brauc uz šejieni," saka Vija. Arī pārējie ar patiku piedaloties lauku darbos, kad vien ir mājās.
Iepatīkas sievai
Par lieliem zemniekiem Būdu ģimene nedomājot kļūt un negrasoties pamest pedagogu darbu. Vija vien nevarot sagaidīt pavasari, kad var sākt rušināties pa zemi.
"Kad studēju Rīgā, man tā vien gribējās mesties iekšā kādā puķu dobē," saka viņa. Kādreiz saimniecība bijusi lielāka, taču neesot paticis, ka pārāk tiekot piesaistīti pie mājas. Kādu laiku neesot bijis neviena mājlopa un ikdiena sākusi pārāk līdzināties pilsētnieku dzīvei, bijis daudz brīvā laika un sākusi mākt nostalģija.
"Tā jau es saku, ka iešu no skolas projām, taču pirmajā septembrī vienmēr esmu uz to gājis atpakaļ," bilst Jānis.
Kļūst līdzīgi
Jānim "Ķelles" Vidagā ir dzimtās mājas. Dzīvesbiedre Vija nāk no Siguldas un Virešu pusē ieprecējusies. Vija atnākusi strādāt uz kolhozu par grāmatvedi un tā arī palikusi šajā pusē.
"Es viņai iepatikos,viņa nemaz nevarēja aiziet projām," smaida Jānis. Šogad 4. februārī abi svinējuši sudrabkāzu jubileju. Ģimene cenšoties, cik vien iespējams, doties ekskursijās un izbaudīt skolotāju garās vasaras brīvdienas. Pērn bijuši Austrijā.
"Šovasar augustā plānojam braukt uz Dienvidnorvēģiju. Tas droši vien būs arī kā kāzu jubilejas ceļojums," apgalvo viņi. Arī paši ejot kāzās par vedējiem.
Viņi uzskata, ka divi cilvēki ilgas kopdzīves laikā piemērojoties viens otram. "Viņi kļūst līdzīgi. Mēs pat citreiz jokojam, kas mums iedzimis no bērniem un kas pārmantots vienam no otra. Ja kāds no bērniem kaut ko izdara greizi, tad katrs sakām, ka tas nav no manis, bet no otras pusītes," spriež Būdu ģimene. Vija uzskata, ka cilvēki paši iekrāsojot dzīvi pārāk tumšās krāsās un sevi noskaņo sliktajam. Taču viss esot pārejošs un jāsaprot, ka līdzās labajam vienmēr būšot arī sliktais.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto biezputru, iespiezdama tajā kārtīgu sviesta pikuci.7. Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto...

 • Par ebreju var ne tikai piedzimt, bet arī kļūt

  Ebreju pastāvīgā apmešanās Latvijā sākās 16.gadsimtā Kurzemes hercogistē. Tie bija izglītoti cilvēki - tirgotāji, finansisti, ārsti, advokāti.Ebreju...

 • Nākamgad kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus

  No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru īpašnieki varēs svinēt vārdadienas.No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru...

 • Upe

  - Labs rīts, šomāt, es nācu nedienas spiesta. Tev, Dārtiņ, tā zināšana par lopiem lielāka. Manai Pienenei kāda liga gadījusies!6. - Labs rīts, šomāt,...

 • Rīcības komiteja pārrunā norisi

  Šonedēļ Alūksnes pilsētas domē bija Uzņēmēju dienu rīcības komitejas tikšanās, kurā pārrunāja Alūksnes Uzņēmēju dienu norisi.Šonedēļ Alūksnes...

 • Ir gandarīti par piedalīšanos Alūksnes Uzņēmēju dienās

  Nodarbinātības valsts dienesta filiāles Alūksnes centra vadītāja Zinaīda Jegorova atzīst, ka centra darbinieki bija priecīgi par uzaicinājumu...

 • Upe

  Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal atmin veco ubagu pie baznīcas savā kāzu dienā.5. Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal...

 • Tu tiešām dzīvo 2003.gadā, ja...

  1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu.1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu. 2. Tu izmisīgi pūlies ievadīt paroli,...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Koncerti. 25.maijā. Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu".Koncerti 25.maijā Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu": * 17.30 -...