Darba devējus aicina sniegt roku bezdarbniekiem

Alūksnē pagājušajā nedēļā notika seminārs darba devējiem, kurā viņi tika iepazīstināti ar Nodarbinātības valsts aģentūras sniegtajiem pakalpojumiem.

Alūksnē pagājušajā nedēļā notika seminārs darba devējiem, kurā viņi tika iepazīstināti ar Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegtajiem pakalpojumiem.
Aģentūras un darba devēju sadarbības pilnveidošana šogad ir izvirzīta par vienu no galvenajām prioritātēm. Alūksnē par labu sadarbību ar NVA Alūksnes filiāli atzina komunālo pakalpojumu uzņēmumu "Rūpe" un zemnieku saimniecību "Kalnāji" no Mālupes pagasta.
Aģentūra nesen izveidojusi saukli "Ceļā uz darbu" un arī logo - sadotas rokas, kas nozīmē darba devēja un ņēmēja sadarbību. "Tāda ir arī mūsu misija - tos abus savienot, lai valstī mazinātu bezdarbu. Kā tas izdosies, ir atkarīgs no darba devējiem," uzsver NVA sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja Gunta Drabiņa.
Piedāvā darba intervijas
Alūksnes rajonā reģistrēti 280 darba devēji, kas aktīvi darbojas. No 174 darba devējiem NVA Alūksnes filiāle ir saņēmusi informāciju par vakancēm 2004. un 2005.gadā. Pērn uzsākta sadarbība ar desmit darba devējiem. Filiāles vadītāja Virgīnija Veļķere pastāstīja par kārtību, kā darba devējiem pieteikt brīvās vakances.
Diemžēl tās ar katru gadu samazinās, bet bezdarbnieku skaits, kas iekārtojas darbā, palielinās. "Grūtības rada tas, ka darba ņēmēju profesionālā kvalifikācija neatbilst prasībām un pretēji - darba ņēmējus neapmierina piedāvātais zemais atalgojums. Traucē arī negatīvs stereotips par bezdarbniekiem, kas izveidojies uzņēmējiem," norāda filiāles vadītāja.
Veidos vienotu datu bāzi
Semināra dalībnieki uzzināja, ka šogad NVA izstrādājusi jaunus pakalpojumus, lai bezdarbniekus integrētu darba tirgū, plāno attīstīt informācijas tehnoloģijas. Paredzēts veidot vienotu datu bāzi par bezdarbniekiem, par brīvajām vakancēm, kas līdz šim bija lokāla. "Gada laikā aģentūras filiālēs reģistrē vidēji 50 000 brīvās darbavietas," uzsver NVA Stratēģiskās plānošanas un analīzes departamenta direktora vietniece Laura Cunska.
Aģentūra atlasa darbiniekus
Darba devēji uzzināja, ka kopš 2003.gada uzsākta jauna - modulārā - apmācība, kuras mērķis ir palīdzēt darba ņēmējiem apgūt darbam nepieciešamās pamatprasmes.
"Lielākais darba devēju ieguvums no aģentūras ir palīdzība darbinieku meklēšanā, kā arī iespēja ietaupīt līdzekļus darbinieku atlasē. Piedāvājam veikt pirmreizēju darbinieku atlasi jau pie mums, aģentūrā," uzsver L.Cunska.
Arī Alūksnes rajonā ir piedāvāta iespēja darba devējiem filiālē veikt darbinieku atlasi. To izmantojuši interesenti ne tikai no Alūksnes rajona, bet arī no Rīgas un citām vietām. NVA Alūksnes filiāles vadība rosināja veidot ar darba devējiem kopīgu informācijas apmaiņas grupu. "Mēs kopīgi varētu meklēt darbaspēka aizplūšanas uz ārzemēm cēloņus, izstrādāt priekšlikumus to novēršanai un nodarbinātības veicināšanai," saka V.Veļķere.
Nodarbina vairāk skolēnu
2004. gadā Latvijā aizsākās pilotprojekts par skolēnu nodarbināšanu vasarā. Pērn valstī tika nodarbināti 3200 skolēni, bet šogad - jau 9000. Alūksnes rajonā 13 darba devēji pērn nodarbināja 32 skolēnus, bet šogad attiecīgi - 38 darba devēji nodarbinās 140 skolēnus.
V.Veļķere minēja, ka darba devēji bezdarbniekus izmanto galvenokārt algotos pagaidu sabiedriskajos darbos. Arī invalīdu nodarbinātība kļūst populārāka. Šogad viņus nodarbinās Alūksnes sociālās palīdzības centrs, Apes pilsētas dome, kā arī pansionāts, SIA "Saiga", Trapenes bibliotēka.
Atklāj citiem pieredzi
Uzņēmuma "Rūpe" direktore Elita Sūna pastāstīja, ka 1992.gada vasarā uzņēmums sācis nodarbināt bezdarbniekus.
"Mums atsūtīja 76 bezdarbniekus, pārsvarā sievietes. Cilvēki bija izmisuši. Tas bija laiks, kad daudzi uzņēmumi likvidējās, tāpēc nebija darba," atceras viņa. Izdevies izveidot 20 pastāvīgās darbavietas. Par problēmām viņa nosauca darba disciplīnas pārkāpumus, strādājošo nespēju pārkvalificēties un efektivitātes trūkumu. Zemnieku saimniecības "Kalnāji" īpašniece Joanna Drikāne par piemērotāko variantu atzinusi algotos pagaidu sabiedriskos darbus.
"Izmēģinājām dažādus veidus - arī invalīda un pirmspensijas vecuma bezdarbnieka nodarbināšanu. Mums likās, ka nebūs grūti atrast papildu darbaspēku, taču tā nebija," stāsta J.Drikāne.
Viņa uzskata, ka darbs lauku saimniecībā no bezdarbnieka it kā neprasa īpašu izglītību, taču saimniekošana tiek modernizēta, darbs laukos ir nenormēts un atbildīgs.

Citu datumu laikraksti

  • Pirmsskolas izglītības iestāde svinēs 40. dzimšanas dienu

    Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” gatavojas 40 gadu jubilejai, to svinēs 3.jūnijā. “Dzimšanas dienas gaidīšana sākās jau...

  • Jūnijs būs silts un saulains

    Jūnijā Latvijā lielākoties gaidāms saulains un sauss laiks, kopumā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma līdz vienam grādam virs normas.Jūnijā...

  • Kļūdu labojums

    Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 21.maija numurā rakstā “Gatavojas Keggi Velo” pasākumam ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 21.maija numurā...