Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Darbā gūst enerģiju

Alūksnieša Maira Arāja uzņēmums nodarbojas ar kokapstrādi, auto mazgāšanas pakalpojumiem, bruģakmens ieklāšanu.

Alūksnieša Maira Arāja uzņēmums nodarbojas ar kokapstrādi, auto mazgāšanas pakalpojumiem, bruģakmens ieklāšanu. Tiek piedāvāts arī atpūsties kafejnīcā - klubā "Jolanta" un vasaras kafejnīcā "Jolanta-2".
Firma "Mairis" darbību sāka 1997.gada 30.decembrī, bet ar bruģakmens ieklāšanu firma sāka nodarboties pirms trim gadiem.
"Es redzēju perspektīvu šim darbības veidam. Šajā biznesā ir vajadzīga dārga tehnika. Lai būtu iespēja to nopirkt, ir daudz jāstrādā, un vajadzīgi labi objekti," atzīst uzņēmuma vadītājs Mairis Arājs.
Uzņēmējs stāsta, ka bieži vien cilvēki, uzzinot cenu, bruģi izvēlas klāt paši. Tomēr viņi nepadomā par kvalitāti, jo bez labas tehnikas, zināšanām un pieredzes kvalitatīvi strādāt nav iespējams.
"Tas, cik kvalitatīvi bruģis ir ieklāts, ir redzams nākamajā gadā, jo ieklājot ir jāņem vērā dažādas nianses. Liekas, tas nav būtiski, bet kļūdas atklājas tikai vēlāk," stāsta M.Arājs.
Ieklāj bruģakmeni
Sākotnēji firma nodarbojās gan ar bruģakmens ražošanu, gan ieklāšanu. Bruģakmeni ražoja Jaunalūksnes pagasta Kolberģī. Šobrīd firma pati vairs neražo bruģakmeni, jo ir vajadzīgas ļoti dārgas iekārtas. Divos ražošanas gados uzņēmuma vadītājs, redzot pieprasījumu un pirktspēju, nonāca pie slēdziena, kas šis nav rentabls darbs, turklāt apkārtējos rajonos strādāja daudz konkurentu. Bruģakmeni klāj divi līdz desmit cilvēki. Strādnieku skaits ir atkarīgs no objekta lieluma un tā, cik steidzami objekts ir jānodod.
"Strādnieki pieredzi gūst praksē, ne tikai lasot literatūru. Protams, arī literatūras studēšana noder. Strādniekiem piedāvā iespēju mācīties Rīgā. Kursi - tā ir teorija, bet mēs strādājam jau trīs gadus, tāpēc ir zināma pieredze," ir pārliecināts uzņēmējs.
Ar firmas "Mairis" darbu cilvēki ir apmierināti. Ieklājot bruģi, firma dod gada garantiju par darbu. Ja objektā ir radušās problēmas viņu vainas dēļ, visu remontē. "Pirmajā firmas darbības gadā strādājām ar pašu ražoto bruģi, otrajā gadā sadarbojāmies ar Rīgas firmu "Komunālceltnieks", bet šogad ir izveidojusies laba sadarbība ar "Raunas Bruģakmeni"," paskaidro firmas "Mairis" vadītājs.
Jo sarežģītāks ir bruģa veids un zīmējums, jo dārgāks ir ieklāšanas process. Ja ražotājs ir ievērojis visas prasības, ražošanas garantija ir 20 līdz 25 gadi. Bruģa mūžs ir atkarīgs arī no ieklāšanas.
"Ja nav pareizi nostrādāts pamats, ar laiku bruģis iesēžas, nogrimst. Pārbraucot pāri smagākai mašīnai, apakšā rodas caurumi, tādējādi bruģis var saplīst. Ir jāzin, kam būs paredzēts bruģis - vai tas būs gājēju celiņš, vai pa to brauks mašīnas. Tā izvērtē bruģa biezumu - gājēju celiņam - seši centimetri biezs, smagajām mašīnām - desmit centrimetri," paskaidro Mairis Arājs.
Ieklājot bruģi, vispirms ir pareizi jāsagatavo gultne. Ja iepriekš tur ir bijis šķembu ceļš, gultne gandrīz ir gatava, ja ir bijusi melnzeme, jānorok apmēram 40 centimetrus biezs slānis. Pēc tam ir jāklāj grants un šķembu slānis, viss jāpludina ar ūdeni, lai lietusūdeņi pēc tam neizskalo ejas un bruģis neiebrūk. Pirmais pamats izmaksā dārgi. Ir jāņem vērā izgriezumi, slīpumi, kritumi. Daudz laika prasa ieklāt bruģi ap akām, līdz ar to tas arī izmaksā dārgāk. Ieklājot bruģi, nepieciešama tehnika - speciāls traktors izlīdzināšanai, smagās mašīnas, kas atved granti, smiltis un šķembas, transports ūdens piegādei, kā arī blietējamais aparāts, ar ko nosēdina jau ieklāto bruģi.
Vienojas ar cilvēkiem
M.Arājs lasītājiem iesaka izvērtēt, vai, pašiem ieklājot bruģi vai uzticot to neprofesionāļiem, neradīsies lieki izdevumi.
"Bieži vien jāveic citu darba demontāža un bruģis jāpārliek. Tas maksā tikpat dārgi, kā ieklāšana," stāsta uzņēmējs. Tādēļ viņš iesaka ieguldīt nedaudz vairāk līdzekļu, bet bruģis kalpos ilgi. Labāk ir uzlikt mazāk, bet kvalitatīvāk.
Bruģakmens ieklāšana izmaksā 16, 5 lati kvadrātmetrā. Šajā cenā ir iekļauti gan transporta pakalpojumi, gan tehnikas izdevumi, gan arī samaksa strādniekiem. Tomēr cena var nedaudz mainīties.
Firmas strādnieki projektus izstrādā paši. "Cilvēks izstāsta savas vēlmes, piemēram, viņš vēlas, lai ūdens tecētu prom, pārējais ir mūsu ziņā. Mēs piedāvājam dažādus variantus, bet cilvēks izvēlas viņam pieņemamāko," stāsta M.Arājs.
Firmai ir vairāki objekti privātīpašumos, tomēr vairāk strādā pēc budžetiestāžu pasūtījumiem. Firmas "Mairis" ieklāto bruģakmeni var redzēt Alūksnē Pils ielā, Lielā Ezera ielā, nedaudz Tirgotāju ielā un Helēnas ielā. Šobrīd izstrādā lielu projektu par bruģa ieklāšanu Balvu parkā.
"Tas ir liels un atbildīgs objekts. Ja dod šādu iespēju, tad mūsu darbu atzīst," priecājas M.Arājs. Nākotnē firmas vadītājs cer, ka paši varēs izveidot parkus, sakārtot māju pagalmus, bruģēt, likt strūklakas, montēt apgaismojumu, sakārtot laistīšanas sistēmas.
Rūpes par uzņēmumu
Šobrīd firma "Mairis" ar darba vietām nodrošina vairāk kā 40 cilvēkus. Peļņu ieguldām jaunos objektos, tā rodas jaunas darba vietas. Es cenšos strādniekiem labi maksāt, lai viņi var kvalitatīvi strādāt," stāsta M.Arājs. Uzņēmējs atzīst, ka darboties biznesā nav viegli.
"Firmas darbība ir saistīta ar pakalpojumu sniegšanu, tāpēc visu laiku ir par kaut ko jārūpējas - gan par darbiniekiem un viņu labklājību, gan arī par firmas sniegto pakalpojumu izmantotājiem," secina uzņēmuma vadītājs.
Viņa domas bieži aizņem darbs. "Ja firmas darbība apstāsies, cilvēkiem nebūs darba. Protams, var atteikties no visa, bet no tā cietīs strādnieki. Apstāties nevar!" saka M.Arājs. Viņš atzīst, ka varētu vēl daudz izdarīt, ja tikai būtu finansējums.
"Par padarīto darbu ir liels prieks. Kad redzi, ka cilvēki novērtē padarīto, enerģija nāk klāt!" atzīst uzņēmējs. M.Arājs uzskata, ka valstij vairāk vajadzētu atbalstīt uzņēmējus.
"Dažreiz sāp sirds - strādā un nodrošini cilvēkus ar darbu, bet kāds tikai meklē tavā darbībā kļūdas, lai par tām bargi sodītu. No tā cieš strādnieku algu apjoms un uzņēmuma attīstība," vērtē uzņēmuma vadītājs.
Atpūšas kopā ar ģimeni
Vadot lielu uzņēmumu, M.Arājam maz laika atliek atpūtai. Tomēr viņš cenšas izbrīvēt laiku, lai to pavadītu kopā ar ģimeni. Ja ir iespējams, Arāju ģimene brauc atpūsties uz ārzemēm. "Latvijā jo apkārt ir tās pašas problēmas, domas joprojām ir saistītas ar darbu, kāds var jebkurā laikā pazvanīt un prasīt padomu," secina M.Arājs.
Uzņēmuma vadītājam darbs nav normēts - tas sākas septiņos no rīta un beidzas vakarā pēc astoņiem, arī vēlāk. Vasarā atpūtai neatliek laika. Ziemā Arāji brauc slēpot uz kalniem.
"Man patīk slēpot Igaunijā, Otepē. Tā ir gan fiziska, gan garīga atpūta. Kad esi aiz valsts robežas, jūties citādi. Var apskatīties, kā citur ļaudis dzīvo un atpūšas," atzīst M.Arājs. Arāju ģimene vienmēr atpūšas kopā un reti kad meita netiek ņemta līdzi. "Viņa nebrauc tikai tad, ja pati ir kaut ko iecerējusi vai nevēlas. Meitenei pašai ir daudz nodarbju," saka gādīgais tētis. Katru vakaru viņš aprunājas ar meitu. Nedēļas nogalēs Arāju ģimene dodas uz laukiem.
"Laukos pie sievasmātes ir ļoti laba aura. Sievasmāte katrreiz mūs palutina ar kaut ko garšīgu," priecājas M.Arājs. Uzņēmējs labprāt arī kādreiz pamakšķerētu, bet atzīst, ka nevar koncentrēties, jo jebkurā mirklī var būt kaut kas steidzami darāms. M.Arājs uzskata, ka jebkuram strādājošam cilvēkam ir tiesības atpūsties.
"Tie, kas grib, tie nopelna. Protams, var atšķirties vajadzību līmenis - citam vajag vairāk, citam pietiek ar mazumiņu," atzīst M.Arājs.
Viņš cer, ka kādreiz labklājības līmenis būs augstāks un cilvēkiem tā nevajadzēs ekonomēt katru latu. "Varbūt kādreiz cilvēki varēs atļauties svētdienā aiziet pusdienās uz kafejnīcu. Tad arī mēs varēsim attīstīties un radīt jaunus projektus," cer M.Arājs.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks skatījās uz vecā tilta atliekām.6. Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks...

 • Klāt mūzikas festivāls "Sinepes un Medus"

  Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi.Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi....

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Alūksnes pilsētas svētki. Alūksnes pilsētas svētku programma: 2.augusts. 10.00 - 14.00 - Eironams: vēstures labirinti, konkursi (galvenā balva -...

 • Klients un viņa taisnība

  Patērētāju tiesību aizsardzība Latvijā ir viena no tām jomām, kurā jau tagad ES likumdošana darbojas gandrīz pilnā apjomā, tādēļ nebūs jāpiemēro...

 • ES patērētāji kļūs informētāki

  Jums liekas, ka kļūstat resnāks? Jums liekas, ka ikdienā lietotā pārtika nevis nodrošina veselīgu uzturu, bet gan padara jūs grūtsirdīgākus?...

 • Patēriņa džungļos

  Jau ilgāku laiku Rietumu sabiedrībā dominē patēriņa kultūra, jo tieši patēriņš dažādās izpausmes formās kļuvis par vienu no sabiedrības attīstības...