Darbā nevar nēsāt kleitu, bet reizēm sapņo par to

Deja alūksnietei Ingūnai Dovgānei ir vijusies cauri visu mūžu. Pati viņa dejoja jau kopš trīs gadu vecuma, bet tagad māca dejot citiem un vada arī aerobikas nodarbības.

Deja alūksnietei Ingūnai Dovgānei ir vijusies cauri visu mūžu. Pati viņa dejoja jau kopš trīs gadu vecuma, bet tagad māca dejot citiem un vada arī aerobikas nodarbības. Šķiet, ka Ingūnai katra minūte ir rūpīgi izplānota, jo viņa nemitīgi ir kustībā - darbā, mājās un pat brīvajā laikā.
"Ar deju un kustību esmu saistīta visu laiku. Esmu dejojusi sarīkojumu dejas pie Vēsmas Kokles - Līviņas, arī mammai deja visu mūžu ir tuva. Savulaik trenējos vieglatlētikā, tādēļ mans dzīvesveids visu laiku bijis kustīgs. Tāds tas ir arī tagad," atzīst I.Dovgāne.
Ingūna ir alūksniete un, kā pati joko, "līdz precību gadiem dzīvojusi Apes ielā". "Bērnībā biju draiska meitene. Pavadot laiku kopā ar brāli, kas ir septiņus gadus vecāks par mani, viņš par pašsaprotamu uzskatīja, ka māsai jāprot braukt ar velosipēdu un moci, spēlēt hokeju un bumbu. Var teikt, ka mana bērnība bija puiciska. Tagad pat esmu priecīga, ka tik daudz ko bērnībā iemācījos, bet tolaik tā nešķita," atminas I.Dovgāne.
Kad mācījās Alūksnes vidusskolā, Ingūnai bija iespēja strādāt slimnīcā par sanitāri. "Toreiz man tas ļoti patika un biju nolēmusi savu dzīvi saistīt ar farmāciju. Skolā darbmācības stundās mums bija jāapgūst kāds arods, tādēļ kopā ar draudzenēm izvēlējāmies pastrādāt aptiekā. Tur mums bija jāmazgā penicilīna pudelītes, kas nebija patīkami. Tad sapratu, ka tas tomēr nav mans aicinājums. Lai arī mana dzīve ir cieši saistīta ar deju, sākotnēji nebiju domājusi, ka tā būs arī mana nodarbošanās. Šāds lēmums tika pieņemts nejauši. Rīgā iestājos Kultūras skolā un sāku apgūt tautas deju kolektīva vadītājas profesiju. Visgrūtāk bija iemācīties plaukstu kombinācijas, jo sarīkojumu dejās, paceļot rokas, tās jāvērš uz āru, bet tautiskajās dejās - uz iekšu," stāsta I.Dovgāne.
Pēc Kultūras skolas absolvēšanas Ingūna strādāja Ziemeru, Kalncempju un Mārkalnes pamatskolā.
"Tolaik uz darbu nebraucu ar personīgo transportu, bet gan sabiedrisko. Izbraukāt nebija viegli, tādēļ apbrīnoju Mārkalnes bērnus, kas bija ar mieru sestdienu rītos nākt uz mēģinājumiem," saka I.Dovgāne.
Gūst somu ar pieredzi
Ingūna ir ļoti sabiedriska un enerģiska. Šī īpašība sevī saglabāta kopš bērnības.
"Bērnībā paspēju visu - dejot, trenēties vieglatlētikā, apmeklēt dažādus pulciņus. Arī tagad spēju vienlaikus veikt vairākus darbus, tomēr nu esmu sapratusi, ka kaut kā ir par daudz, tādēļ ar septembri nestrādāšu Ziemeru pamatskolā. Šādu lēmumu pieņemt nebija viegli, jo šo skolu esmu iemīļojusi. Tā ir mana pirmā darbavieta, kur pavadīti 12 gadi. Tur mācīju tautiskās dejas, diskodejas, vadīju aerobikas deju grupu. No Ziemeriem sev līdzi paņemšu lielu somu ar pieredzi par to, kā strādāt ar bērniem, veikt organizatorisko darbu. Šī pieredze man lieti noderēs, un par to paldies Ziemeru pamatskolas kolēģiem," uzsver I.Dovgāne.
Savulaik viņa ir absolvējusi Latvijas Universitātes Latgales nodaļu un ieguvusi pirmsskolas pedagoga kvalifikāciju.
"Uz to mani pierunāja kolēģes. To, ka ieguvu šādu izglītību, nenožēloju, tomēr pašlaik nejūtu aicinājumu strādāt pirmsskolas izglītības iestādē. Piekto gadu strādāju Alūksnes Bērnu un jauniešu centrā un vadu modes deju grupas. Traucē tas, ka visus šos gadus nav pastāvīgu mēģinājuma telpu, tādēļ nemitīgi "ceļojam" no vienas ēkas uz citu," saka alūksniete.
Jau vairākus gadus Ingūna vada aerobikas nodarbības pieaugušajiem. Viņa ir apmeklējusi daudzus kursus un ieguvusi aerobikas instruktores sertifikātu. Pēdējie kursi pirms diviem gadiem notika Maskavā, kur nodarbības vadīja profesionāļi no visas pasaules.
"Septiņus gadus esmu Latvijas Aerobikas asociācijas biedre, tādēļ nemitīgi esmu informēta par aktualitātēm šajā jomā. Pati veidoju arī deju horeogrāfiju, kas nav viegli, jo prasības palielinās un deju izpildījumam ir jābūt arvien sarežģītākam," norāda I.Dovgāne.
Vēlas savu sporta zāli
Latvijas jaunieši tomēr esot sportiskāki nekā ārzemju jaunieši. "Piemēram, norvēģu jaunieši paši mums stāstīja, ka atpūšas, skatoties televizoru un ēdot čipsus. Mums pat uz aerobikas nodarbībām pieaugušajiem nāk jaunieši. Tikai žēl, ka uz nodarbībām nāk maz puišu. Savukārt pieaugušo grupā ir izveidojies pamatsastāvs, kas regulāri apmeklē nodarbības. Ir arī tādi, kas nāk noteiktās dienās, tādi, kam tas ir rituāls un tādi, kam tā ir kā izklaide un relaksācija. Ir prieks, ka pēdējos gados ir palielinājies aerobikas apmeklētāju skaits. Tiem, kas uz aerobiku nāk, lai "nomestu" lieko svaru, jāatceras, ka to var panākt ne tikai ar regulāru sportošanu, bet arī, mainot ēšanas paradumus. Taču - labāk ir būt laimīgam un tādam, kāds esi," ir pārliecināta I.Dovgāne.
Pašlaik problēmas darbā sagādājot tas, ka nav aerobikai atbilstošas sporta zāles. "Ceru, ka kādreiz arī Alūksnē tiks uzcelta jauna, skaista sporta halle. Iespēju robežās iegādājos nepieciešamās aerobikas palīgierīces - stepa dēļus, gumijas, vingrošanas bumbas. Protams, gribētos izveidot savu sporta zāli, bet apzinos, ka Alūksnē tas var neatmaksāties, ņemot vērā arī to, ka tik daudz cilvēku no rajona ir aizbraukuši peļņā uz ārzemēm," saka Ingūna.
Viņa atzīst, ka pati ir cīnītāja un dzīvē nebaidās no grūtībām. Ir gatava darīt jebkādu darbu, "Man bija tikai divi gadi, kad nomira tēvs, un mammītei vienai pašai nācās mūs audzināt. Es labi zinu, kas ir grūts darbs, jo katru vasaru bērnībā devāmies peļņā ravējot - it kā par kapeikām, bet tomēr," saka Ingūna.
Rudenī viņa grib izveidot aerobikas veselības grupu. To varētu apmeklēt bērni, kuriem nepatīk uzstāties lielas publikas priekšā. Tajā viņi apgūtu dažādus deju stilus un mācītos pareizi vingrot.
Ir saslimuši ar ceļošanu
Lai arī pati ir aerobikas instruktore, pēc nodarbību vadīšanas Ingūna labprātāk atpūšas nekā sporto. "Jāatzīst, ka vasarā mēdzu paslinkot un mazāk sportot, jo organisms prasa arī atpūtu. Neesmu barga un ģimenes locekļiem nespiežu sportot. Viņi paši katrs sev ir atraduši nodarbošanos - vīrs Ivo apmeklē karatē nodarbības, dēls Norberts Daniels - džudo, bet meita Sandija dejo tautiskās dejas un iet uz aerobiku. Tomēr reizēm vakaros, kad gribas ieelpot svaigu gaisu, mudinu visus man piebiedroties un doties vakara pastaigā," saka I.Dovgāne.
Ingūna atzīst, ka ir sportiska sieviete, tomēr tas neliedzot viņai būt arī sievišķīgai. "Ikdienas darbs ir saistīts ar sportu, tādēļ nereti domāju: "Kā man gribētos uzvilkt kleitu, kostīmiņu!" Taču ir svētku reizes, kad varu būt arī sievišķīga," uzsver viņa.
Brīvajā laikā vasarā Ingūna kopā ar ģimeni labprāt ceļo. Arī šovasar Dovgānu ģimene nesen atgriezās no ceļojuma. "Ceļot sākām, pateicoties manai draudzenei. Pirmais ceļojums ar vīru bija uz Itāliju - turp gan devāmies bez bērniem kopā ar draugiem un pavadījām mēnesi. Sapratām, ka tas nav sarežģīti - ceļot savā automašīnā, kamēr vēl esam jauni un naktis varam pārlaist teltīs bez kaulu sāpēm. Sākumā kopā ar bērniem pabijām Latvijas skaistākajās vietās, bet pērn bijām Spānijā. Šogad bijām iecerējuši braukt uz Franciju, bet neizdevās, jo jau Audriņos salūza mūsu automašīna, kas bija nopirkta pirms divām nedēļām. Braucām kopā ar draugu ģimeni, tāpēc arī viņiem izjuka plānotais ceļojums. Tomēr beigās atradām citu transportu un aizbraucām tepat uz Lietuvu un Poliju.Mums ceļošana ir aktīvā atpūta, jo ir jāceļ telts, jāorientējas pēc kartes. Citi "saslimst" ar kalnu slēpošanu, bet mēs - ar ceļošanu," atzīst I.Dovgāne.
"Esmu pārliecināta, ka cilvēkam jebkurās grūtībās ir jāspēj saņemties un dzīvot tālāk. Man pēdējā laikā ir tā: ja ir noticis kaut kas ļoti bēdīgs, saku sev, ka varēja būt arī vēl sliktāk. Tādējādi mierinu sevi, lai tik ļoti nav jāpārdzīvo. Kad man dzīvē ir grūti brīži, izstāstu savu bēdu draugiem, jo dalīta bēda ir pusbēda. Izrunājoties arī pašai kļūst vieglāk. No draugiem bēdas nevar noslēpt, jo viņi tāpat jūt, ka tev ir slikti. Arī mana ģimene, mamma un brālis mani grūtos brīžos atbalsta. Mums ar vīru ir brīnišķīgas mammas, kas vienmēr palīdz - gan bērnus pieskatīt, gan ar padomu," uzsver alūksniete.

Citu datumu laikraksti

  • Par brīvību un kontracepciju...

    Ir vasaras pilnbrieda laiks, kad bieži ducina pērkona negaiss, lietus mijas ar sauli. Gluži kā dzīvē - veiksmes ar neveiksmēm, sapņi ar īstenību,...

  • Alūksnē pirmo reizi būs ūdens motociklu sacensības

    Nākamās nedēļas nogalē, 13.augustā, uz Alūksnes ezera pirmo reizi risināsies ūdens motociklu sacensības - Latvijas čempionāta ūdens motocikliem...

  • Ilzenē būs jauns rotaļlaukums

    Ilzenes pagastā līdzšinējā bērnu rotaļlaukuma vietā pagasta centrā pašlaik top jauns laukuma iekārtojums.Ilzenes pagastā līdzšinējā bērnu...