Darbs no mājām – vēlams plānot

Ārkārtējās situācijas dēļ šobrīd daudzi strādā attālināti no mājām. Tam neapšaubāmi ir virkne ieguvumu – nekur nav jādodas, viss “pa rokai”. Bet, lai darbs būtu ražīgs un drošs, vēlams ievērot dažus speciālistu ieteikumus.


Iekārtojam darba vietu
Ja paredzēts darbs pie datora, galda virsmai jābūt pietiekami plašai un galda augstumam – vismaz 720 milimetru. Tas ļaus vieglāk pārskatīt darbam nepieciešamos materiālus un būs  pietiekami vietas, kur atbalstīt plaukstas un apakšdelmus.
Arī krēslam jābūt pietiekami ērtam, stabilam, ar maināmu augstumu, regulējamiem roku un muguras balstiem.
Svarīgs ir telpas apgaismojums – tam jābūt pietiekamam, bet lai nežilbina. Datoru vēlams novietot perpendikulāri logam.
Attālumam no acīm līdz monitoram jābūt ap 60 cm. Ja strādā ar portatīvo datoru, tas ērti jānovieto, lai ir labi redzams pilna izmēra ekrāns, arī roku stāvoklim rakstīšanai un datora peles vadīšanai jābūt pareizam - elkoņa leņķim, peles novietojumam.  
Labi, ja darbam var atvēlēt atsevišķu telpu. 
Mājās, tāpat kā darbavietā, vēlams ņemt pauzes, kad izkustamies, atpūtinām acis, izvēdinām telpu. Speciālisti iesaka ik stundu ņemt 5-10 minūšu pārtraukumu vai ik pēc divām 15 minūšu pārtraukumu.


Režīms
Ir būtiski pašam sev noteikt ēšanas, kafijas laikus, darba sākumu, pauzes un beigas.
Speciālisti iesaka nesēsties pie dienas darbiem halātā un čībās, bet pārģērbties darba dienai. Tā dodam sev signālu, ka darba diena ir sākusies.   
Mājās strādāt nevis noteiktu stundu skaitu, bet drīzāk – paveikt konkrētus darbus. Tā arī vēlams plānot savus dienu – katru dienu noteikt paveicamo darbu sarakstu un izpildes laiku.
Ja plānots strādāt līdz sešiem, tad sešos datoru izslēdzam un pievēršamies kam citam.
Paliekot pie datora, ik pa brīdim gribēsies “uzmest aci” darbiem un rezultātā sanāks, ka strādājam visu nomoda laiku.
Ja iespējams, arī ar kolēģiem jāvienojas par līdzīgu režīmu – cikos sākam, cikos – beidzam. 


Ak, bērni!
Svarīgi vienoties arī ar mājiniekiem par noteiktu režīmu un attiecībām. Ne tikai ar bērniem, bet arī ar citiem ģimenes locekļiem – ja šī ir stunda, ko veltu intensīvam darbam, pabrīdinu un lūdzu bez īpašas vajadzības netraucēt.
Ar lielākajiem bērniem var veidot kopīgu dienas kārtību – vecāki strādā, bērni – mācās. Ar mazuļiem ir grūtāk. Ir labi, ja bērnu pieskatīšanu un “izklaidēšanu” vecāki var veikt uz maiņām vai pieaicināt palīgā vecvecākus.   
Katrā ziņā, darbam no mājām ir savas priekšrocības – taupām laiku, ko pavadām ceļā uz darbu no tā, vairāk redzam savus tuviniekus, paši nosakām savu dienas režīmu un paveicamo. Turklāt, ja ievērojam dažus noteikumus, pēc ekspertu pētījumiem, darbs no mājām bieži ir daudz produktīvāks, nekā birojos.

aluksniesiem.lv

Citu datumu laikraksti

 • Ierosina samazināt plastmasas maisiņu izmēru

  Mūsu laikraksta lasītāja, alūksniete Maruta Blūma, vērsās redakcijā ar ierosinājumu tirgotājiem. Viņa uzskata, ka maisiņi, kas pieejami lielveikalā...

 • Padomu pūralāde 4

  Padomu pūralāde

  Sportot – no rīta vai vakarā?Vieni ceļas agrāk, lai pavingrotu vai izskrietu rīta riksi, citi turpretī sportiskām aktivitātēm pievēršas vakarā. Kā ir...

 • Noteikti ārkārtējās situācijas ierobežojumi

  Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtējā situācija, lai ierobežotu “Covid - 19” izplatību. Tā ietekmē ikvienu cilvēku mūsu valstī, tāpēc ir...

 • Mālupē atklāj izstādi

  Mālupē atklāj izstādi

  Šonedēļ Mālupes Saieta namā atklāja izstādi “Krāsu burvībā”, kurā aplūkojamas mākslinieces Ilvijas Juškevičas un viņas meitas Gerdas, kā arī Edija...

 • Izdod grāmatu “Jūsu izvēlei”

  Iznākusi Alūksnes dzejnieces Vēsmas Kokles – Līviņas jaunākā dzejas grāmata “Jūsu izvēlei”. V. Koklei - Līviņai šī ir 48. grāmata un iznākšanai...

 • Novados šodien lems par ierobežojumiem

  Lai ierobežotu koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” iespējamo izplatību, no vakardienas, 12. marta, vairākos Latvijas novados atcelti...