Dārza darbi jūnija pirmajā pusē

Īslaicīgi paātrināsies sējumu un stādījumu attīstība, daļēji tiks atgūts iekavētais. Būs mēreni silts, bet trūks nokrišņu, tādēļ aktuāla būs laistīšana. Nedēļas vidū iespējamas salnas. Bīstamāki var kļūt kaitēkļi.

Īslaicīgi paātrināsies sējumu un stādījumu attīstība, daļēji tiks atgūts iekavētais. Būs mēreni silts, bet trūks nokrišņu, tādēļ aktuāla būs laistīšana. Nedēļas vidū iespējamas salnas. Bīstamāki var kļūt kaitēkļi.
Pirmajā vasaras mēneša nedēļā vēl trešdien un ceturtdien sēj dilles, spinātus, ko var audzēt vasarā, bet kasetēs izsēj ziedkāpostu sēklas rudens ražai.
Nedēļas nogalē izstāda ārā ķirbjaugus - gurķus, kabačus, patisonus, ķirbjus. Izsēj krūmu, kāršu un ugunspupas. Ja var nodrošināt labus mitruma apstākļus, var izsēt iediedzētas vai piebriedinātas sēklas. Ja mitruma apstākļi ir tikai apmierinoši, labāk izsēj nebriedinātas sēklas. Pupiņas, lai iegūtu agrāku un lielāku ražu, var izstādīt no kasetēm ar dēstu. Izstāda arī saldo kukurūzu, bet var arī izsēt. Uz metru pietiek ar 4 vai 5 sēklām (dēstiem). Visiem siltummīļiem jātur rezervē agrotīkls.
Svētdien var kopt sējumus un stādījumus. Lai vagu skaustus varētu uzfrēzēt kvalitatīvi, kartupeļiem ir vajadzīgs mitrums. Labākais augsnes herbicīdu pielietošanas laiks ir jau garām, tāpēc tagad jāķeras pie mehāniskajiem nezāļu apkarošanas līdzekļiem. Dārzeņi vēl mazi, tāpēc tie nespēj konkurēt ar nezālēm, kuras atņem ūdeni. Labi sagatavotā augsnē vēl var sēt sarkanās bietes, burkānus uzglabāšanai, vasaras redīsu šķirnes, arī saldos redīsus - daikonus, bet tikai vasarai piemērotās šķirnes, citi redīsi izziedēs. Ziemas ķiplokiem izgriež ziedkopas vai sasien tās mezglā, bet, ja grib strauji savairot stādus, tad atstāj. Kopšanas un sējas darbus var sekmīgi turpināt arī nākamās nedēļas pirmajās divās dienās.
Kopšanas darbus apvieno arī ar papildmēslojuma došanu. Ja mitruma krājumi zūd strauji un laistīšanas iespēju nav, jātur gatavībā lapu mēslojumi, kas nodrošina veģetatīvās masas veidošanos. Bet atcerieties, ka lapu mēslojums nevar aizstāt papildmēslojumu. Tie, kas grib saimniekot bioloģiski, papildmēslošanā izmanto raudzētus kūtsmēslus vai atšķaidītu vircu. Augsni pirms tam salaista, mēslo vēlu vakarā, kad temperatūra zemāka un mazāki slāpekļa zudumi. Īpaši ekstrēmu audzēšanas paņēmienu izmantotāji papildmēslojumam izmanto nātru vai nezāļu vircu (paipildus pievieno kumelītes, kliņģerītes un vēršmēles).
Siltumnīcās klāt lielais kopšanas (agrīnākajos stādījumos arī ražas vākšanas) laiks. Gurķiem katru nedēļu nepieciešama ūsu izkniebšana, uzsiešana vai klipšu izlikšana, tas atvieglo augu fiksāciju. Gurķiem, kas jau ražo, no metra līdz pusotra metra augstumam atstāj pa vienam gurķim uz sānu dzinumu. Uz katriem nākamajiem 50 centimetriem - par vienu gurķa aizmetni vairāk. Līdz ziedēšanai papildmēslojumam izmanto slāpekļa mēslojumus, kombinējot ar kādu kalcija mēslojumu. Jāmēslo vismaz reizi nedēļā, var katru dienu, bet tikai tad, ja ir pilināšanas caurules. Tomātiem uzsien un izkniebj pazares. Siltumnīcās pastiprina ventilāciju, temperatūras pazemināšanai stiklus vai plēvi apsmidzina ar speciālu maisījumu, ko var nopirt veikalā, vai māla un kaļķa maisījumu. Labs paņēmiens ir arī ūdens izsmidzināšana uz jumta. Īpaši jāuzmanās no tīklērces.
Ziemcietēm izgriež noziedējušos ziedus, lai ātrāk sāktos barības vielu uzkrāšanās. Nedēļas sākumā vēl var izsēt vasaras puķes, kuras neaudzē no dēsta, piemēram, ešolcijas, magones. Ziemcietes, kas gatavojas uz ziedēšanu, arī papildus laista. Salaistot var vēl pārstādīt arī rudenī ziedošās ziemcietes. Jāskatās, vai rozes neapdraud laputis.
Zied vairs tikai vēli ziedošās ābeļu šķirnes. Ziedēšanas laikā šogad īpašu salnu nebija, tāpēc gaidāma laba augļu raža. Tas nozīmē, ka nopietni būs veicama ražas normēšana. Strauji izplatās laputis plūmēm un saldajiem ķiršiem, tāpēc jāsmidzina insekticīds kopā ar fungicīdu visām izplatītākajām augļu koku un ogulāju kultūrām. Ja laputis grib iznīcināt citādāk, izmanto zaru apsmidzināšanu ar zaļo ziepju, kumelīšu, ķiploku, pelašķu, pieneņu preparātiem. Jauno augļu koku dzinumi ir jāsargā, jo citādi tie nenobriedīs un apsals. Jaunajem ogulāju un kauleņkoku stādījumiem turpina rindstarpu rušināšanu.
Vēl var paspēt zemeņu rindstarpās izklāt salmus, jo tūlīt jau sāksies arī ziedēšana. Nedēļas vidū ziedēšanu var apdraudēt salnas. Apkopj arī aveņu apdobes, likvidējot nezāles un likvidējot vājos dzinumus, atstājot tikai septiņus līdz desmit spēcīgākos.

Citu datumu laikraksti

  • Pirmsskolas izglītības iestāde svinēs 40. dzimšanas dienu

    Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” gatavojas 40 gadu jubilejai, to svinēs 3.jūnijā. “Dzimšanas dienas gaidīšana sākās jau...

  • Jūnijs būs silts un saulains

    Jūnijā Latvijā lielākoties gaidāms saulains un sauss laiks, kopumā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma līdz vienam grādam virs normas.Jūnijā...

  • Kļūdu labojums

    Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 21.maija numurā rakstā “Gatavojas Keggi Velo” pasākumam ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 21.maija numurā...