Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Datora valgos

Dators neapšaubāmi ir civilizācijas sasniegums, kas veicina tās attīstību, taču diemžēl tāpat kā daudzi citi atklājumi un izgudrojumi rada arī ļaunumu.

Dators neapšaubāmi ir civilizācijas sasniegums, kas veicina tās attīstību, taču diemžēl tāpat kā daudzi citi atklājumi un izgudrojumi rada arī ļaunumu. Gan pieaugušie, gan bērni var kļūt atkarīgi no datora, un šī atkarība ir tikpat bīstama kā narkomānija vai alkoholisms.
Atkarība rodas, ja cilvēks cenšas gūt emocijas, kuru dzīvē trūkst, ar kāda procesa, lietas vai vielas palīdzību. Cilvēki var kļūt atkarīgi no alkohola, tabakas, narkotikām, azartspēlēm, datora, televīzijas skatīšanās, ēšanas, seksa.
Pirmais trauksmes signāls par iespējamo atkarības veidošanos ir kontroles zudums. Piemēram, cilvēks nevar pārtraukt datorspēli, lai gan ir ieplānots darīt kaut ko citu, viņam ir grūti kontrolēt laiku, ko pavada pie datora. Datoratkarībā izšķir spēļu atkarību un internetatkarību. Bērni biežāk kļūst spēļu atkarīgi, viņi apmeklē internetklubus, kur iespējamas spēles starp komandām.
Dubultā dzīve
Katram no mums ir fiziskās, emocionālās un garīgās vajadzības. Pieaugušu cilvēku interesē jauna informācija, zināšanas, ko dators var sniegt, tādējādi viņš piepilda savas prāta vajadzības. Daļēji cilvēks, izmantojot datoru, neapzināti nosaka vietu pasaulē: kas notiek man apkārt un kas notiek manī. Bet cilvēkam, kas pārlieku aizrāvies ar datoru, šķiet, ka ar viņu viss ir kārtībā, jo viņš zina, kā jādzīvo.
Tāpēc cilvēks pats pārmaiņas dzīvē var pamanīt, sev godīgi atbildot uz diviem jautājumiem: vai es jūtos apmierināts ar dzīvi, vai mani tuvinieki ir apmierināti ar attiecībām, kādas izveidojušās starp mani un viņiem. Drosmīgākie pēdējo jautājumu uzdos arī tuviniekiem.
Lai noskaidrotu atkarību (vai neatkarību) no datora, pajautājiet sev, kā ir mainījusies brīvā laika pavadīšana kopš brīža, kad mājās, darbavietā ienāca dators? Vai pie datora paliekat arī pēc darbalaika beigām? Vai, atnākuši mājās, atkal sēžaties pie datora? Vai ir saglabājušies iepriekšējie vaļasprieki un nodarbes?
Pēdējā laikā runā ne tikai par atkarību no datoriem, bet arī no jaunajām tehnoloģijām, kas ļauj nepārtraukti radīt sajūtu par attiecībām. Piemēram, īsziņu sūtīšana no mobilā telefona.
Ja datorlietotāja dzīves kvalitāte un intereses nemainās un viņa tuvinieki jūtas apmierināti ar attiecībām, pamata satraukumam par atkarību nav.
Ja cilvēks kļūst par kaislīgu datoru vai citu jauno tehnoloģiju lietotāju - viņam vairs nav laika atbildēt uz tuvinieku jautājumiem, doties ar viņiem pastaigā - izmainās šī cilvēka attiecības ar apkārtējiem, rodas problēmas. Taču iespējama arī pretēja notikumu kārtība: ģimenē ir nesaskaņas, tāpēc cilvēks "patveras" šajās jaunajās tehnoloģijās, viņš sēž pie datora, lai nebūtu jāstrīdas. Ja "bēdzējs" ir bērns, vecāki pat priecājas, ka atvase spēlē datorspēles un netraucē viņus ar jautājumiem.
Datoratkarību tās sākuma stadijā var konstatēt tikai tad, ja citi ģimenes locekļi vai darba kolēģi nepiemērojas situācijai, "nespēlē" līdzi. Kaislīgajam datora lietotājam jāpasaka, ka viņa mūžīgā aizņemtība - datora lietošana - citiem cilvēkiem ir nepieņemama, tas, iespējams, liks viņam domāt.
Vēl viens populārs datora lietošanas veids ir sarakste pa elektronisko pastu. Cilvēks, kas šajā pasaulē jūtas vientuļš, atrod internetā sarakstes partneri, kurš viņu saprot, turklāt katrai no pusēm ir iespēja radīt par sevi vēlamo priekšstatu, kas ne vienmēr atbilst īstenībai. Kamēr cilvēks neignorē attiecības, kuras viņam ir šajā pasaulē, un nedzīvo tikai attiecībās, kuras radušās datorā, sarakste nav nekas slikts. Vēl viena bīstamība - dators palīdz veidot vairākas paralēlas attiecības, veidojas dubultā dzīve.
Rada viltus pasauli
Bērniem patīk uzvarēt, turklāt datorspēli vienmēr ir iespējams sākt no sākuma. Skolā, kontroldarbā šādu iespēju nav: darbs ir uzrakstīts vai nu labi vai slikti. Datoratkarība rada viltus pasauli, kurā cilvēki mirst un atdzīvojas, iespējams braukt ar skrituļdēli, krist un nesasisties, sadauzīt mašīnu un tūlīt saņemt jaunu.
Atkarīgie bērni var "ieiet" datorpasaulē tik tālu, ka vairs neatšķir spēļu pasauli no realitātes. Jo jaunāks bērns, jo mazāka ir viņa spēja atšķirt spēļu pasauli no īstenības. Atšķirībā no pieauguša cilvēka bērnam vēl nav pilnīgi izveidojies kontroles mehānisms, un viņš gūst milzīgu baudu, spēlējot datorspēli, jo gūst pašapliecinājumu sev.
Atkarīgie cilvēki atzīst, ar datoru vai spēļu automātu var veidot attiecības tāpat kā ar cilvēku - uz to var dusmoties, var samīļot vai tam iespert ar kāju, savukārt ierīce uzslavē spēlētāju par uzvaru. Tā gan pusaudži, gan pieaugušie sāk veidot attiecības ar datoru un viņiem zūd interese par attiecībām ar cilvēkiem. Īpaši noslēgtie, sasaistītie bērni labprāt draudzēsies ar datoru, nevis pārvarēs grūtības un veidos attiecības ar vienaudžiem.
Pusaudža vecumā datoratkarība rodas apmēram pusgada laikā. Datoratkarīgie bērni ir intelektuāli pietiekami attīstīti, pat mazi "profesoriņi", taču viņi ir diezgan vientuļi, viņiem nav emocionālās un attiecību pieredzes.
Tendence uz atkarību norāda, ka bērnam ir emociju trūkums. Ja bērns pārmērīgi aizraujas ar datorspēlēm, azartspēlēm, tas signalizē, ka viņam draud iespēja kļūt arī citādi atkarīgam - no tabakas, alkohola, narkotikām.
Kā palīdzēt?
Ārstējoties no alkohola, narkotiku, azartspēļu atkarības, cilvēkam jāiemācās iztikt bez šīm vielām vai nodarbošanās pilnīgi, taču no datora, ēšanas, seksuālām attiecībām cilvēks nevar atteikties pilnīgi, viņam jāiemācās tās lietot saprātīgi.
Bērnam jāiemācās kontrolēt un sabalansēt laiku, ko viņš pavada pie datora, savukārt vecākiem jāparāda vēl citas iespējas, kā piepildīt laiku un iegūt tādu pašu labsajūtu. Piemēram, sportojot, braucot ar velosipēdu, kartingu, makšķerējot. Vecākiem būtu jāsāk uztraukties, ja bērns prasa arvien vairāk naudas vai tā pazūd, bērns nestāsta, kur naudu izlieto. Vecākiem arī jāzina, ko bērns dara mājās un ārpus tās, vai, aizgājis pie drauga, viņš atkal nespēlē datorspēles.
Diemžēl daudzi vecāki neapzinās datoratkarības briesmas. Narkomānijas profilakses centrā organizējam izglītojošas nodarbības vecākiem par dažādu veidu atkarībām. Tikai ar lielām pūlēm izdodas izveidot grupas. Vecāki baidās, jo viņiem šķiet, ka, apmeklējot šādas nodarbības, viņi atzīs bērnu problēmas. Taču, ja problēmas patiešām rodas, vecāki nezina, kā rīkoties, un baiļu dēļ viņos rodas noliegums - gan jau pāries!
Kad bērns ir kļuvis atkarīgs, vecāki parasti vaino skolu, internetklubus. Bet vispirms atbildīgi ir vecāki, jo viņi pirmie var pamanīt izmaiņas un rīkoties. Ja bērns sāk melot, kļūst neuzmanīgs, strauji pasliktinās viņa sekmes, viņš noslēdzas sevī, iespējams, kļūst agresīvs, vecākiem noteikti jānoskaidro pārmaiņu cēlonis.
Vecāki un skolotāji baidās no alkohola un narkotiku ietekmes, taču bieži nenovērtē datoratkarības bīstamību, tieši otrādi - viņi priecājas, ka bērns prot ar to darboties. Atkarība nerodas uzreiz, tāpēc pieaugušajiem vajadzētu rīkoties, tiklīdz viņi pamana pārmaiņas bērna uzvedībā. Ja tieksme pavadīt laiku pie datora kļūs par atkarību, terapijas periods būs ilgs un grūts, turklāt ārstēšanās no datoratkarības ir tikai par maksu.
Datoratkarības terapijā liela nozīme ir visai ģimenei, tai jāatzīst problēma un jābūt gatavai mainīties. Diemžēl bieži pieaugušie atved bērnu un saka: "Dariet ar viņu kaut ko!" Bet bērnam patīk pavadīt laiku pie datora, un psihologs, pēc viņa domām, ir vēl viens pieaugušais, kas grib atņemt viņam kaut ko patīkamu. Ja gatavi mainīties visi ģimenes locekļi, rezultāts būs noturīgāks, jo mainīsies attiecības, kas veicinājušas atkarības veidošanos.
Narkologa vai psihologa konsultāciju par ārstēšanās iespējām var saņemt, zvanot pa uzticības tālruni 7037333.
AELITA VAGALE, Rīgas Narkomānijas profilakses centra psiholoģe ("Mans Īpašums")

Citu datumu laikraksti

 • Ja savu mežu uzticat “izcirtējiem”

  Gan slēdzot cirsmu izstrādes līgumus, gan pilnvarojot trešās personas apsaimniekot savu mežu, meža īpašnieki pakļauj sevi diezgan lielam riskam.Gan...

 • Kad gatavojamies svētkiem

  Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti un bagātīgi klātu galdu.Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti...

 • Vai mainīsies pārtikas cenas?

  – Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā mainīsies pārtikas produktu cenas? – šādus jautājumus Saeimas Eiropas Savienības informācijas centrs saņem...

 • Putna cepetis citrusaugļu marinādē

  Putna cepetim citrusaugļu marinādē nepieciešams putna kautķermenis, divi citroni, divi apelsīni, divi sīpoli, ķiploks, 200 grami majonēzes, 500...

 • Pasaulē pirmais klonētais bērns ir meitene

  Ceturtdien klonēšanas rezultātā ir nācis pasaulē cilvēka bērns, ceturtdienas vakarā paziņoja franču zinātniece un raeliešu sektas locekle Brižita...

 • Ziemassvētku vecīši aplaupa veikalu

  Divi vīrieši, ģērbušies Ziemassvētku vecīša tērpā, Ziemassvētku vakarā aplaupīja videospēļu veikalu Francijas ostas pilsētā Brestā.Divi vīrieši,...

 • Vīrusi vai saaukstēšanās?

  Cilvēki bieži ārstējas paši, dzerot antibiotikas vai lietojot citus spēcīgus medikamentus, kā arī maldīgi cenšas atšķirt saaukstēšanos no vīrusiem....

 • Tehnika pagalmā un reģistrā

  Šāgada pēdējais - 24. - "Agro Pols" un tā dubultapjomīgais pielikums "Latvija ES" pie jums dodas 13.decembra noskaņās, kad tika paziņots par Latvijas...

 • Lauku darbi

  24. decembris. Ziemassvētku vakars.24. decembris. Ziemassvētku vakars. 25. decembris. Ziemassvētki. Skaistākie svētki ar apdāvināšanu, zīlēšanu,...