Dažādās mīlestības sejas

“Es tevi, omīt, vizināšu ar auto un mīlēšu arī tad, kad tu būsi veca un krunkaina,” šāda atzīšanās no bērna mutes skan patiesi. Tas apliecina vārdus, ko laulājoties viens otram sola topošie dzīvesbiedri: “Apņemos dalīties kopā ar tevi laimē un nelaimē, bagātībā un nabadzībā, slimībā un veselībā, mīlēt tevi un lolot kopš šīs dienas mūžīgi, līdz nāve mūs šķirs.”


Mīlestībai, tāpat kā laimei, ir dažādas sejas. Bērnībā, pusaudža un brieduma gados sapratne par to mainās, tāpat kā mainās veidi, kā to saņemt un dot.

Meklē īsto formulu
Par to, kas ir mīlestība, spriež psihologi, filozofi, zinātnieki, astrologi, rakstnieki un cilvēki, kuri mīl. Pasauli joprojām aizkustina rakstnieka Viljama Šekspīra radītais mīlas pāris Romeo un Džuljeta. Vēsturnieki stāsta par franču mīlas pāri Napoleonu un viņa izredzētās Žozefīnes ietekmi uz valdnieku.
Skaidrojošajā vārdnīcā atrodams šāds mīlestības skaidrojums – tās ir intīmas, dziļas, noturīgas un pozitīvas jūtas. Tās rodas pret kādu citu cilvēku, grupu vai parādību. Parasti mīlestība izpaužas mijiedarbībā ar dzimumdziņu.
Zinātnieki atklājuši, ka liela daļa no hormoniem, kas rodas iemīloties, pozitīvi ietekmē psihi un palīdz uzlabot domāšanu. Psihoterapeiti norāda, ka mīlestība ir īpašs psihofizioloģisks stāvoklis, kas cieši saistīts ar augstāko nervu darbību.
Savukārt amerikāņu zinātnieki grib radīt “mīlas dzērienu”, kura sastāvā iekļauti hormoni. Ar ķīmiskiem preparātiem iespējams radīt līdzīgu efektu, kādu smadzenēs rada iemīlēšanās.
Zinātnieki arī pēta, vai mīlestība laulāto starpā var būt noturīga. Secinājumi – tā var būt mūžīga. Zinātnieki pārbaudīja jaunlaulātos un pārus, kas kopdzīvē pavadījuši vismaz 20 gadus. Eksperimenta laikā partneri uzlūkoja viens otra foto. Atklājās, ka laulāto reakcija vienam uz otru arī ilgā laulībā ir līdzvērtīga jaunajiem. Visiem dalībniekiem smadzeņu reakcija un “mīlestības hormons” izstrādājās identiskos daudzumos. Tas ļāva pasaulei paziņot, ka mūžīga mīlestība pastāv.

Jāatrod laiks otram
“Esmu pārliecināta, ka pirmie mīlestības izpratnes skolotāji ir vecāki. Ja viņi nesniedz bērniem mīlestību, tad bērni arī savās ģimenēs to neprot izrādīt,” pārliecinājusies Signe. Viņai aiz muguras ir šķirta laulība un vēlme nākamās attiecības veidot pareizi. “Pareizi – tas nozīmē saprast, ko vēlos es un ko vēlas mans partneris. Katrs mīl tā, kā saprot, taču gadās, ka katrs došanu un ņemšanu attiecībās saprot citādāk. Tā bija manā gadījumā. Kas bija svarīgi man, nebija svarīgi vīram. Mīlestības ir dažādas. Mīlestība pret bērnu ir bez nosacījumiem, tu viņam atdod visu un neko neprasi par to. Mīlestībā pret vīru tu gribi saņemt pretī. Mīlestība pret brāļiem un māsām svarīgas ir draudzības jūtas. Uzskatu, ka svarīgākais visās mīlestībās ir uzmanība, ko velta otram. Ir jāatlicina laiks un jāvelta nedalīta uzmanība bērnam, laulātajam, vecākiem vai draugiem. Tās var būt desmit minūtes vai stunda, bet ir jābūt laikam, ko veltīt konkrētajam cilvēkam. Tas liks sajusties cilvēkam mīlētam, sajusties īpašam un nozīmīgam,” iesaka Signe. Šo pieredzi viņa apguvusi, mācoties no savām kļūdām.

Visi alkst pēc jūtām
“Par mīlestību runā daudz, un tās loma cilvēka dzīvē nav pārspīlēta. Kļūda ir tā, ka par maz runā, kā to izprast un sniegt. Visur tiek klāstīts, ka ir jāmīl, ir jāsaņem pretī, bet, kā tas ir izdarāms, par to klusē,” pauž astrologs Edijs Spāre. Viņš norāda, ka ne astrologs, ne psihologs nebūs eksperts, kurš cilvēkam pateiks, cik liela loma konkrētā cilvēka dzīvē ir šīm jūtām. “Visiem ir svarīga mīlestība – gan tiem, kuri neko citu bez mīlestības savā dzīvē neredz, gan tiem, kuri domā tikai par savu karjeru. Visi alkst pēc jūtām.” Cilvēkiem, kuri nonākuši strupceļā mīlestības dēļ, astrologs iesaka noskaidrot, pie kāda cilvēka tipa viņš pieder – holeriķa, sangviniķa, melanholiķa vai flegmatiķa. Tas ļaus saprast, kāds partneris ir nepieciešams blakus, lai sajustu mīlestību. Atšķirīgo raksturu pro­blēmas E. Spāre raksturo ar piemēriem no sadzīves. Vienam partnerim brīvdienās nepieciešams būt kopā ar draugiem un viņš nesaprot dzīvesbiedra neapmierinātību par šādu izvēli – pavadīt brīvdienas ārpus ģimenes. Lēmums kaut kur doties tiek pieņemts dažu minūšu laikā, kas otru partneri vēl vairāk sanikno. Dzīvesbiedram nepieciešama puse dienas, lai pieņemtu lēmumu doties atpūtā. Turklāt viņš nesaprot, kā otrs var negribēt brīvdienas pavadīt kopā, rezultātā strīdi garantēti.

Jāpārvar kolektīvisma
sabrukums
Līdzīgas nesaskaņas šāda pāra ikdienā varēs novērot ik uz soļa, un šajā gadījumā nederēs padoms – dari otram to pašu, ko vēlētos tu! Abiem ir dažādas uztveres un prasības, kā sniegt un saņemt mīlestību. Ko viens uzskata par normu, par to otrs var apvainoties. “Nepieciešams kompromiss, lai varētu sadzīvot,” norāda astrologs.
Kompromisu māksla mūsu sabiedrībā ienākusi degradētā veidā, jo sabiedrībā sacensības gars izskaudis iejūtību, cieņu un vēlmi saprast, kā jūtas otrs, pauž E. Spāre. “Līdz Padomju Savienības sabrukšanai savā ziņā bijām dabas bērni. Mums nebija jācīnās. Līderu mūsu vidū bija maz – sportisti, vadītāji. Ja negājām uz darbu, par mums interesējās un mudināja strādāt. Cilvēku visu laiku kāds vadīja un kustināja. Tad vienā dienā bijām brīvi, bet līderu, kam sekot, mūsu vidū bija par maz,”  skaidro astrologs. Sacensības gars sabiedrībai nebija “uztrenēts”, un varu ieguva cilvēki, kas brīvībai nebija gatavi. Pasliktinājās ekonomiskā situācija, kas cilvēkus savstarpējās attiecībās padarīja neiejūtīgus, agresīvus, kā arī izveidojās sabiedrības daļa, kas pārņēma cietēja lomu, jo neprata un nemeklēja veidu, kā pieņemt jaunos apstākļus un pielāgoties. “Pie manis nāk vīri, kuri ir izmesti no ģimenes ligzdas. Tādi, kādi viņi ir, viņi savām sievām nav vajadzīgi. Kaut gan līdz Padomju Savienības sabrukšanai viņi varēja sadzīvot,” situāciju ieskicē astrologs. Pretējs gadījums E. Spāres praksē – sieviete, kura meklē, kāpēc iestrēgusi kaut kādā attiecību posmā, un nevar atrast partneri. “Sarunā atklājam, ka viņa ir tik pašpārliecināta, regulē visu pēc sava prāta un vēlas saglabāt kontroli, ka nevienam nav vajadzīga,” iemeslu, kāpēc nevar saņemt mīlestību, norāda E. Spāre. Šāds cilvēks sacensības garu grib turpināt attiecībās ar mīļoto, un tas mīlestību nogalina. “Jāmeklē kompromiss un pielāgošanās iespējas,” iesaka astrologs.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne īsumā

  Alūksnes novads Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa šīs nedēļas sociālās, izglītības un kultūras komitejas sēdē atgādināja par dienesta sniegto...

 • Volejbolā brāļi Dandeni atkal pirmie

  Gaujiena Norisinājies kārtējais posms Apes novada pludmales volejbola čempionātā vīriešiem un sievietēm. Vīriešu grupā piedalījās desmit komandas,...

 • Apes tenisa turnīrs ieiet finiša taisnē

  Apē norisinās tenisa turnīrs, kurā no četrām apkašgrupām ir zināmi finālisti ceturtdaļfinālam. No septiņpadsmit turnīra dalībniekiem ceturtdaļfinālā...

 • Izskrien “Alpu” pļavas

  Zeltiņu pagastā pie „Alpu” mājām sestdien jau ceturto gadu norisinājās skrējiens „Alpu pļavas”, kurā tā dalībniekiem jāskrien pa dabiskām, nepļautām...

 • Alūksnieši - otrie

  Alūksnes Pilssalā 29.jūnijā norisinājās Atzeles novada (Alūksne, Gulbene, Balvi) atklātais čempionāts pludmales volejbolā. Vīriešu grupu konkurencē...

 • Vēl viens zaudējums

  Pilssalas stadionā notika Austrumlatvijas 2.līgas čempionāta futbolā spēle starp Alūksnes un Pļaviņu komandu. Diemžēl alūksnieši nespēja realizēt...