Daži atspulgi atmiņu spogulī

(Turpinas no 14.jūnija).Vācu virsnieki bieži ūdenī atšķaidīja kaut kādu pulveri un dzēra, piedāvāja arī papam. Uzzināju, ka tas esot vāciešu degvīns. To, cik tam bija grādu, nezinu, bet pēc iedzeršanas seja mazliet saviebās.

(Turpinas no 14.jūnija)
Vācu virsnieki bieži ūdenī atšķaidīja kaut kādu pulveri un dzēra, piedāvāja arī papam. Uzzināju, ka tas esot vāciešu degvīns. To, cik tam bija grādu, nezinu, bet pēc iedzeršanas seja mazliet saviebās.
Gluži cita aina bija vērojama pie krieviem. Arī tagad bieži apmetās mūsu istabā krievu virsnieki (atļaujas jau gan netika prasīta). Elektrības tolaik vairs nebija (spēkstacijas bija saspridzinātas), tāpēc vakaros tika dedzinātas paštaisītas petrolejas lampas - no nelielas lielgabala čaulas, kurā bija ielieta petroleja, ielikta iekšā dakts (tā sauca tajos laikos pabieza auduma strēmeli, kas piesūcās ar petroleju un dega). Čaulītes gals bija saplacināts un pa brīdim dakti ar kaut ko asu pavilka uz augšu (tāpat kā svecei gals nodega). Bija arī otrs gaismeklis - tā sauktā "ploška" - visai īpatnējs. Tas sastāvēja no nelielas papes, apaļas, it kā zemas bļodiņas, kurā bija kaut kāds parafīnam līdzīgs ielējums ar dakti virsū. Tās galu kā sveci aizdedzināja, kaut kāda gaisma jau bija. Pie tādām "ploškām" visi bērni vēl ilgi vakaros mācījās skolā uzdoto (kad atsākās skola). Elektrība parādījās kaut kad ziemā.
Un tā par tiem krievu virsniekiem. Radio klausīšanās atkrita, jo nebija strāvas, toties smēķēts turpat istabā tika uz nebēdu, atļauju nevienam neprasīja, jo uzskatīja, ka tas nav jādara. Vācu virsnieki smēķēja cigaretes (bez filtra tās bija tajos laikos), bet krievi tina avīzē mahorku. Tās dūmi briesmīgi smirdēja, vismaz mans deguns pie tādas smakas ilgi nevarēja pierast. Arī viņi uz savām kartēm atzīmēja līnijas, šoreiz daudz ko komentēja ar prieku sejās. Mamma visai labi prata krievu valodu (viņa taču nāca no Latgales), tāpēc zināja stāstīt, ka krievi priecājoties par uzvarām Kurzemes pusē. Pamazām fronte tomēr gāja uz Rietumiem.
Zaldāti aizgāja, privātā dzīve iegāja savās sliedēs, atsākās skola, darbu atsāka arī fabrika, un viss likās it kā pa vecam. Bet tad pēkšņi sekoja notikumi, ko negaidījām, un tie sagrieza mūsu dzīvi otrādi.
(Turpmāk - vēl)
Ansis

Citu datumu laikraksti

  • Dārza darbi jūnija otrajā pusē

    Mitruma apstākļi labi, dažviet pēc pērkona negaisa arī pārmitrs, vislabākie apstākļi nezāļu attīstībai, vēl pēdējais piegājiens to apkarošanai,...

  • Lauksaimniekiem - izdevīgāki kredīti

    Lauksaimnieki joprojām var pietiekties divās kreditēšanas programmās ar zemākām procentu likmēm - Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju...

  • Senču optimisms palīdz uzvarēt pārbaudījumus

    Mālupiete Ināra Garā it nemaz neatgādina rūpju nomāktu sievieti, lai gan pārbaudījumu dzīvē droši vien bijis vairāk nekā citiem.Mālupiete Ināra Garā...