Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deputāti nevar vienoties par “Rūpes” pārveidošanu

Alūksnes pilsētas domes oktobra sēdē deputāti atkal nepieņēma lēmumu par pašvaldības komunālo pakalpojumu uzņēmuma “Rūpe” pārveidošanu par SIA “Rūpe”.

Alūksnes pilsētas domes oktobra sēdē deputāti atkal nepieņēma lēmumu par pašvaldības komunālo pakalpojumu uzņēmuma “Rūpe” pārveidošanu par SIA “Rūpe”. Izrādās, ka septembra sēdē, izskatot šī jautājuma lēmuma projektu, pieļauta kļūda balsojuma rezultātu noteikšanā, tādēļ jautājumu skatīja atkārtoti.
“Ja dome “Rūpes” statūtos noteiks rīkotājdirektora pilnvaru termiņu uz trim mēnešiem, tiks radīta pretruna ar likumu. Tas domei var draudēt ar tiesas darbiem. “Rūpi” jau ilgi reorganizē, bet šajā gadījumā mums ir jālemj par tās pārreģistrāciju. Pašlaik “Rūpei” nav pārādsaistību, tādēļ situācija ir radikāli pretēja tai, kad reorganizāciju uzsāka. Ja rīkotājdirektoru apstiprināsim amatā uz trim mēnešiem, izteiksim neuzticību pašreizējai “Rūpes” vadītājai Elitai Sūnai. Katra cilvēka darbā var atrast kļūdas, katrs mēs strādājam, kā mākam,” uzskata Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš.
Katram deputātam savs viedoklis
Deputāts Pēteris Kučiks atzīst, ka viņam šī lieta liekas neizprotama un aizdomīga. “Pašlaik nedomājam par uzņēmuma pārveidošanu, bet vadītājas saglabāšanu. Piekrītu, ka pret līdzšinējo vadītāju ir jāizturas ar cieņu. Pastāv iespēja, ka viņa varētu ieņemt amatu kādā no “Rūpes” apakšnodaļām. Uzskatu, ka būtu labāk ūdenssaimniecības projekta “800+” vadību nodot firmai “Alūksnes nami”, lai par ūdenssaimniecību pilsētā atbildētu viena firma,” saka P.Kučiks.
Deputāti Jānis Cīmiņš, Ārija Bertuka un Valdis Vīksna atbalsta, ka rīkotājdirektoru vajadzētu apstiprināt uz trim mēnešiem.
“”Rūpei” ir daudz pienākumu. Vislielākie zaudējumi trīs gadus ir no apbedīšanas pakalpojumu veikšanas. Interesanti, ka 2001.gadā “Rūpes” ieņēmumi ir bijuši 9000 latu, bet zaudējumi - 3000 latu; 2002.gadā ieņēmumi bijuši 8600 lati, zaudējumi - 4200 lati, savukārt šogad ieņēmumi pirmajā pusgadā ir 4000 latu, bet zaudējumi - 2000 latu. Ja vidējie ieņēmumi par apbedīšanas pakalpojumu veikšanu ir 8500 lati, kā var radīt tik lielus zaudējumus? Manuprāt, šo naudu ir “apēdis” uzņēmuma aparāts, nevis kapu apsaimniekotāji. Te ir skaidri redzams bezsaimnieciskums,” secina V.Vīksna.
Deputāts Jānis Liepiņš uzskata, ka Alūksne ir viena no sakoptākajām Latvijas pilsētām. “E.Sūna ir vienīgā sieviete Latvijā, kas ir uzņēmusies vadīt komunālo pakalpojumu uzņēmumu. Tas vien liecina, ka viņas iespējas ir jāvērtē no cita skatu punkta,” saka J. Liepiņš.
“Rodas iespaids, ka uzņēmumu reorganizē tikai tādēļ, lai izpildītu Komercreģistra nosacījumus un tiktu vaļā no nevēlama vadītāja. Tas ir bēdīgi,” secina deputāts Artūrs Dukulis.
Veic netīru un grūtu darbu
Uzņēmuma “Rūpe” vadītāja E.Sūna vērtē, ka pilsētas domes deputātus pašlaik vada politiskas ambīcijas.
“Šogad aprit 55 gadi, kopš Alūksnē dibināta “Rūpe”. Es tajā strādāju no 1966.gada. Tas ir ilgi, un es apzinos, ka varbūt ir pienācis laiks pelnītai atpūtai, bet algotu darbu strādā arī par mani gados vecāki cilvēki. No domes neesmu saņēmusi nevienu aizrādījumu par nepadarītu darbu. Padomju varas gados šis bija kā zemākas šķiras uzņēmums, uz kuru cilvēki strādāt labprātīgi nenāca, jo te ir netīrs darbs. Bija grūti atrast strādniekus, jo cilvēki nelaprāt slauka ielas vai strādā pie atkritumu izvešanas. Kad laiki mainījušies, sāk uzskatīt, ka te ir zelta bedre, bet tā nav. Te ir netīrs, atbildīgs un grūts darbs,” apgalvo E. Sūna.
Viņa norāda, ka “Rūpe” nekvalificētus labiekārtošanas darbus galvenokārt veic ar bezdarbniekiem. Organizējot algotos sabiedriskos darbus, uzņēmums ienākumus negūst.
“Jo vairāk darbaroku, jo lielāks labums pilsētai - tā top arvien skaistāka. Pašlaik “Rūpē” strādā vairāk nekā 60 pastāvīgie darbinieki. Šobrīd uzņēmums strādā ar peļņu, kaut arī nelielu, un tam nav nekādu parādsaistību. Labiekārtošanas darbus un pilsētas ielu uzturēšanu veicam tādā apjomā, cik līdzekļu tam ir paredzēts pašvaldības budžetā.
Savulaik uzņēmumam bija parādsaistības. Tās radās, jo par padarīto darbu pašvaldība agrākos gados nenorēķinājās laikus, bet palika parādā vairākus desmitus tūkstošus latu, ko pakāpeniski nomaksāja nākamajā gadā. Kopš par domes priekšsēdētāju ievēlēts G.Bērziņš, samaksa par darbu ir regulāra un pilnā apmērā,” saka E.Sūna.
Darbinieki sēž kā uz pulvera mucas
“Komerclikuma spēkā stāšanās paredz, ka līdz 2003.gada 31.decembrim pašvaldību uzņēmumi ir jāpārveido par SIA, tādēļ kaitina domes neizlēmība. Visa dokumentācija ir sakārtota atbilstoši pārreģistrācijai,” klāsta “Rūpes” ekonomists Arnis Zvirgzdiņš.
Viņš domā, ka deputātiem lēmuma projektu vajadzēja izskatīt līdz brīdim, kad panāktu vienošanos.
“Šis jautājums nevar bezgalīgi gaidīt atrisinājumu. Pašlaik pārreģistrācijai sagatavotajiem dokumentiem noilgums ir 2003.gada 31.decembris. Ja dome pēc iespējas ātrāk nepieņems lēmumu, dokumenti būs jāpārstrādā, bet tas prasīs papildu izdevumus,” apgalvo A.Zvirgzdiņš.
Viņš uzskata, ka šogad “Rūpe” ir krasi uzlabojusi ekonomiski finansiālos rādītājus. Gada beigās ražošanas peļņai vajadzētu būt 2000 latu. “Ja dome ir iecerējusi izjaukt uzņēmuma pašreizējo struktūru, ko veido piecas nodaļas - atkritumu apsaimniekošana, ūdenssaimniecība, kanalizācijas sistēma, apbedīšanas birojs un pilsētas labiekārtošanas darbi - arī šajā gadījumā vispirms nepieciešams pārreģistrēt uzņēmumu par SIA un tikai tad var lemt par turpmāku pārveidošanu. Tiesa, pašlaik ūdenssaimniecība nes zaudējumus, bet tas ir tādēļ, ka pilsētā ir samazinājies ūdens patēriņš, savukārt uzņēmuma jauda ir tik liela, ka ar ūdeni varētu apgādāt divas Alūksnes. Ja atdalīs kādu nodaļu, tas nesīs zaudējumus, jo administratīvās izmaksas paliks līdzšinējās,” spriež “Rūpes” ekonomists.
Viņš cer, ka tomēr šogad deputāti pieņems lēmumu par “Rūpi”. “Mēs visu laiku sēžam kā uz pulvera mucas, jo nezinām, kādu lēmumu un kad dome pieņems. Ja statūtus apstiprinātu uz trim mēnešiem, manuprāt, tas būtu vienīgais šāds gadījums Latvijā. Domāju, ka deputātu neizlēmību var skaidrot ar pašlabuma meklēšanu. Slikti, ka domes sastāvs mainās ik pēc četriem gadiem, jo katram sasaukumam ir citas ambīcijas un idejas,” secina A.Zvirgzdiņš.
Oktobra domes sēdē deputāti vienojās jautājumu par “Rūpes” pārveidošana virzīt atkārtotai izskatīšanai domes Tautsaimniecības un pilsētas attīstības komitejā.

Citu datumu laikraksti

  • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

    Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

  • Finišē kalnu velosipēdisti

    Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

  • Vai tas ko mainīs?

    Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...