Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deviņos objektos konstatē ugunsdrošības pārkāpumus

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas, pārbaudot ugunsdrošības tehnisko stāvokli kultūrvēsturiskos objektos, pārkāpumus konstatējušas deviņās ēkās Alūksnes rajonā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas, pārbaudot ugunsdrošības tehnisko stāvokli kultūrvēsturiskos objektos, pārkāpumus konstatējušas deviņās ēkās Alūksnes rajonā. Sevišķu satraukumu rada Alūksnes speciālā pirmsskolas izglītības iestāde "Cālis" un Gaujienas ģimnāzija, kas atrodas muižā.
"Ģimnāzijā ir jānovērš trūkumi elektrības instalācijā un apkures ierīcēs, kā arī vajadzīgi evakuācijas ceļi no ēkas. Šiem darbiem nav nepieciešami lieli līdzekļi, bet šobrīd bērni "sēž uz pulvera mucas". Ēkā ir daudz krāšņu, bet to remontu varēja veikt pakāpeniski. "Cālī" situācija ir vēl draudošāka. Bēniņos nav pietiekama koka konstrukciju atstarpe no skursteņa, turklāt tur nav krāsojuma ar pretuguns aizsargvielām. Alūksnes pilsētas dome ir brīdināta par iespēju pārtraukt ēkas ekspluatāciju," skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses sekretāre Solveiga Smiltene.
Uztraucas par bērnu iestāžu ēkām
Viņa uzsver, ka nav izvirzīta prasība ierīkot signalizāciju, kas ir dārga. Tās trūkums nevar izraisīt ugunsnelaimi, bet bojātu krāšņu un vecu elektrības instalāciju dēļ gan var notikt nelaime. S.Smiltene nesaprot, kā var pietiekami nerūpēties par ēkām, kurās ir bērni. Gaujienas pagasta padomes priekšsēdētājs Viesturs Dandens atzīst, ka ģimnāzijā gadiem ilgi ir trūkumi ugunsdrošībā.
"Līdzekļu trūkuma dēļ nevar visu sakārtot atbilstoši prasībām. No 1995.gada prasa, lai būtu ierīkota signalizācija. Kas bija mūsu spēkos, to novērsām. Valstī ir daudz skolu, kas atrodas vecās muižas ēkās. Bet pašvaldības nevar arī uzbūvēt jaunas skolas," pauž V.Dandens. Viņš atzīst, ka problēmu neatrisinās tas, ja ģimnāzijai būs citas telpas. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ir jāsaglabā, un tukša tā ātri aizies postā. Tātad līdzekļi būtu vajadzīgi arī citai iestādei, kas atrastos bijušajā barona Vulfa celtnē.
Ugunsdrošība jārisina valstiski
"Šīs ēkas izmanto vajadzībām, kam tās nav paredzētas, tāpēc tās neatbilst ugunsdrošības prasībām. Tām nav evakuācijas izejas, kas ir nepieciešamas izglītības iestādēm. Pašvaldību iespējas kaut ko mainīt ir ierobežotas, tāpēc valstij vajadzētu atbalstīt jaunu skolu celtniecību. Tā ir valstiska problēma, ka nav iespēju izvietot skolēnus visiem normatīviem atbilstošās ēkās," vērtē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes nodaļas priekšnieka vietas izpildītājs Jānis Šepteris. Viņš uzskata, ka dienesta brīdinājums slēgt mācību iestādi nav risinājums.
"Ēka nav piemērota pirmsskolas bērnu iestādes vajadzībām. Katru gadu ugunsdzēsēji brīdina. Cik varam, tik darām. Bet viss ir atkarīgs no pilsētas domes," norāda speciālās pirmsskolas izglītības iestādes "Cālis" par ugunsdrošību atbildīgā darbiniece Maruta Venta.
Rada milzīgus zaudējumus
S.Smiltene akcentē, ka informāciju par situāciju kultūrvēsturiskos objektos publisko, lai pievērstu valdības uzmanību. Ar dienesta iniciatīvu panākts, ka valstī remontē vairākas nozīmīgas celtnes. "Mēs esam tie, kas uztraucas vairāk nekā ēku īpašnieki. Tiesa, mūsu prasību neizpilde var radīt draudus cilvēku dzīvībai," pauž S.Smiltene. Viņa norāda, ka pārkāpumi ugunsdrošības noteikumu ievērošanā Alūksnes rajonā atklāti arī Gaujienas kultūras namā, Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā, Zvārtavas pilī, Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā, kinoteātrī "Liesma", Alūksnes pareizticīgo baznīcā, Ziemeru pagasta tautas namā un Liepnas evaņģēliski luteriskajā baznīcā.
"Pērn publiskajās ēkās bijuši 320 ugunsgrēki, kas radījuši 361 000 latu materiālos zaudējumus. Lai tās atjaunotu, ir vajadzīgs vismaz desmit reižu vairāk līdzekļu," pauž S.Smiltene.

Citu datumu laikraksti