Dienas rit, rūpējoties par citiem

Ik dienu tiekamies ar dažādiem cilvēkiem - gan labiem, gan ne tik labiem. Skumstam, ja nākas satikt nelaipnus cilvēkus, bet priecājamies, ja iepazīstam jaukus un labestīgus ļaudis.

Ik dienu tiekamies ar dažādiem cilvēkiem - gan labiem, gan ne tik labiem. Skumstam, ja nākas satikt nelaipnus cilvēkus, bet priecājamies, ja iepazīstam jaukus un labestīgus ļaudis.
Iepazīstot alūksnieti Maiju Nāgeli, gribas - kaut vairāk būtu šādu cilvēku! Maija vienmēr palīdz tiem, kam neklājas viegli. Viņa nevienam neatsaka palīdzību. Par Maijas izpalīdzību ir pārliecinājušies ne tikai bērni un radinieki, bet arī citi cilvēki. Viņa nekad neatsaka, ja kādam no mazbērniem vai kaimiņu bērnam vajag auklīti. Maija mīļuprāt dodas palīgā strādāt dažādus lauku darbus. M.Nāgele apgalvo, ka viņai visu mūžu ir paticis darboties ar bērniem un kopt lopus.
Gribēja skoloties
M.Nāgeles dzimtā puse ir Ogres rajona Kastrānes ciems. Kad Maija bija maza, viņas tētis krita karā. Mamma palika viena ar bērniem, tādēļ visi devās dzīvot pie vecmammas uz Jēkabpils rajonu. Tur Maija uzsāka skolas gaitas un absolvēja Susējas pamatskolu. Meitene gribēja turpināt skoloties, taču trūcīgu apstākļu dēļ mamma to nevarēja atļauties. "Pēc skolas beigšanas mēs ar māsu sākām strādāt," atceras sieviete.
Kādā ciemošanās reizē pie tantes Alūksnes rajona Ilzenē, Maija nolēma palikt tur, jo tantei bija saimniecība un zeme, bet Maijai kopš bērnības patika strādāt lauku darbus.
Palika viena ar bērniem
M.Nāgele bija strādīga, izpalīdzīga un aktīva meitene. Saimnieces dažādos godos viņu aicināja par palīdzi. Kādās kāzās pie attāliem radiem Maiju noskatīja viņas nākamais vīrs. No radiem uzzinājis, ka nolūkotā meitene ir jauka un čakla, viņš nāca precībās. 23 gados Maija apprecējās un kopā ar vīru uzsāka dzīvi Igrīvē. Pēc trīs gadiem pasaulē nāca viņu vecākais dēls, pēc kāda laika otrs puika. Maija strādāja lauku brigādē un fermā, bet bērnus palīdzēja audzināt tante, pie kuras viņi dzīvoja. Arī Maijas vīrs smagi strādāja. "Vīram kopš bērnības bija kāda kaite. Kā jau lauku cilvēks, viņš turpināja strādāt, nepievēršot pietiekamu uzmanību veselībai," stāsta sieviete. Maijas vīrs 1980.gadā mira, bet viņa palika viena ar bērniem.
Veltīja sevi darbam
Pēc vīra nāves M.Nāgele deviņus gadus dzīvoja viena ar bērniem. Visu šo laiku viņa veltīja tikai darbam. "Es strādāju, lai bērniem nekā netrūktu, lai viņi varētu iet skolā," saka Maija. Darba gadi iedragāja viņas veselību. Ārsti Maijai aizliedza smagi strādāt, tādēļ viņa meklēja mierīgāku darbu - sāka strādāt Alūksnes tipogrāfijā.
"Sākumā gāja grūti. Priekšniekiem teicu, ka nevarēšu pierast pie šāda darba, taču pagāja nedēļa un - jau biju piešāvusies," stāsta M.Nāgele. Tipogrāfijā Maija nostrādāja četrus gadus, bet štatu samazināšanas dēļ nācās aiziet no darba. "Lai arī četri gadi nav ilgs laika posms, man bija skumji atstāt darbu. Mums bija jauks kolektīvs - bijām saliedēti un draudzīgi," atceras sieviete. Pēc tam Maija neilgu laiku strādāja bērnudārzā "Cālis", bet veselības problēmu dēļ darbu pārtrauca. Tagad viņa nodarbojas ar mājsaimniecību.
Auklē mazbērnus
Strādājot tipogrāfijā, M.Nāgele iepazinās ar savu otro vīru. "Viņa māsa strādāja tipogrāfijā. Novērojusi mani, man nezinot, viņa nolēma mūs iepazīstināt. Jaunākajam dēlam tolaik jau bija 13 gadi. Es teicu, ja jutīšu, ka bērni pieņem viņu un viņš pieņem manus bērnus, tad lemšu, vai būt kopā," paskaidro Maija. Izrādījās, ka Maijas tagadējais vīrs ir jauks cilvēks, viņš daudz palīdzēja Maijai un bērniem, pēc tam uzaicināja dzīvot pie sevis.
Šobrīd Maija un dzīvesbiedrs auklē mazbērnus. "Dzīvojot pie vecmammas, es vairāk turējos pie viņas, droši vien tāpēc arī pašai tagad patīk auklēt mazbērnus," spriež vecmāmiņa. Maija vienmēr atrod laiku gan saviem, gan vīra mazbērniem. Kopā viņi ir astoņi, bet visi Maijai vienādi mīļi.
Izpalīdz kaimiņienei
Sagaidot ciemos mazbērnus, M.Nāgele vienmēr galdā ceļ pankūkas ar ievārījumu, jo tās garšo visiem bērniem. Izrādās, ka Maija ir laba pavāre. "Man patīk gatavot ēst. Daudzi saka, ka es ne no kā varu pagatavot gardu maltīti," saka sieviete. Maija nevienu bērnu nelaiž prom nepaēdušu. "Es samīļoju visus mazbērniņus, nevienam neeju garām. Visiem noadu siltas zeķītes un cimdiņus," stāsta vecmāmiņa.
Vismaz reizi nedēļā Maija auklē kādu no mazbērniem. Šad tad viņa izpalīdz arī kaimiņienei Līgai Krūmiņai. "Viņas bērni man ir kā audžumazbērni," smej Maija. Lai arī reizēm Maijai nākas auklēt vairākus mazbērnus, viņa apgalvo, ka bērni vienmēr klausa. Arī Maijas māsasmeita, kurai viņa vairākkārt palīdzējusi, saka, ka bērni labprāt paliek pie vecmāmiņas.
"Pirmā palīdzība"
Maiju apkārtējie sauc par "pirmo palīdzību", bet viņa saka, ka tik daudz paveikt nebūtu iespējams bez vīra atbalsta. "Ja kādam vajag palīdzību, ar steigu dodos palīgā. Tā rodas draugi. Man patīk atrasties starp cilvēkiem, kas ir līdzīgi man. Nekad nevarēšu pieiet pie lepna cilvēka un rast ar viņu kontaktu, tas droši vien tādēļ, ka pati esmu vienkārša."
M.Nāgele saka, ka viņai patīk, ja mājās ir dzīvība, turklāt - jo vairāk bērnu mājās, jo Maija jūtas labāk. "Es mīlu savu ģimeni un ar lielāko prieku viņiem palīdzu. Lai arī kādreiz paliek nedarīts kāds darbiņš, es labprāt esmu kopā ar bērniem. Mēs vingrojam, spēlējamies," stāsta sieviete. Šķiet, ka mazbērni vecmāmiņas rūpes spēj novērtēt. Viņi mīl Maiju. "Katram mazbērnam man ir cita pieeja. Paņemu klēpī, parunājos, samīļoju. Mēģinu bērnus aprūpēt tā, lai viņi nejūtas sliktāk kā pie mammas. Labestību un mīlestību pret bērniem laikam esmu mantojusi no savas vecmammas un tantes, pie kuras dzīvojām," spriež Maija.

Citu datumu laikraksti

 • Kļūdas labojums

  8.maija laikrakstā “Alūksnes Ziņas” 3.lappusē rakstā “Pašvaldību vadītājiem maz papildu ienākumu” nepareizi minēts, ka Mālupes pagasta priekšsēdētājs...

 • Atklāta un aizturēta svētbilžu kontrabanda

  Ceturtdien Pededzes robežpārejas punktā atklāta un aizturēta 20 svētbilžu kontrabanda vairāku tūkstošu latu vērtībā. Pēc iepriekšējas informācijas...

 • Rajonā atzīmē Ģimenes dienu

  Alūksnes rajona pašvaldībās notiek ANO Ģenerālās Asamblejas izsludinātajam Starptautiskajam Ģimenes gadam un Starptautiskajai Ģimenes dienai, kas...

 • Nepaliek tikai savā lauku sētā

  Lāčplēšu mājas saimnieci Ritu Gorbāni, bijušo kolhoza “Umara” lopkopības speciālisti, satiekam pagalmā.Lāčplēšu mājas saimnieci Ritu Gorbāni, bijušo...

 • Kazai Mušai piedzimst četrīši

  Inresesants un visai negaidīts notikums pārsteidzis “Sprekstu” mājas saimieci Ināru Ķeseli. Viņas četrgadīgajai kazai Mušai 27.martā piedzimuši...

 • Katrs saimnieks pēc savām iespējām

  Pārmaiņas valstī vairāk vai mazāk skārušas katru pagastu un tā cilvēkus. Noteikušas likteņus, ražošanas iespējas, ievilkušas vaibstus katrā lauku...