Dievs neļauj nolīst kaktiņā, bet liek būt drosmīgai

Apeniete Lauma Palkavniece it nemaz nejūtas kā četru bērnu māmiņa. Acīmredzot bērni ir tie, kas palīdz vecākiem tik ātri nenovecot, justies iekšēji sakārtotiem, liek no sirds priecāties par viņu veiksmēm un justies kādam vajadzīgi.

Apeniete Lauma Palkavniece it nemaz nejūtas kā četru bērnu māmiņa. Acīmredzot bērni ir tie, kas palīdz vecākiem tik ātri nenovecot, justies iekšēji sakārtotiem, liek no sirds priecāties par viņu veiksmēm un justies kādam vajadzīgi. To var teikt arī par Laumu.
Sieviete joko, ka tagad viņa ir kļuvusi par desmit gadiem jaunāka - izjūtas ir kā trīsdesmit gadus vecai. Mazākajam dēlam Emīlam ir tikai astoņi mēneši, viņa ir mamma arī desmit gadus vecajai Ievai, septiņpadsmit gadus vecajam Jānim un deviņpadsmit gadus vecajai Lienei.
Viņa atzīst, ka lielai ģimenei finansiāli nav viegli. Laumu uztrauc, ka vecākie bērni drīz dosies savās gaitās. Viņa atklāj, ka Emīla pieteikšanās pašiem esot bijis liels pārsteigums, arī vecākajiem bērniem, taču viņi jaunumu pieņēmuši pozitīvi. "Dievs mums Emīlu sūtīja. Kad vecākie bērni atnāk mājās, ņem mazo brāli klēpī samīļot," stāsta L.Palkavniece.
Ir liels pārsteigums
Viena sieviete no draudzes Laumai teikusi, cik esot labi - kad vecākie bērni būs projām, mājās viens bērniņš paliks. "Ar bērniem ir interesanti. Nav garlaicīgi. Tikmēr ir labi, kamēr visi esam kopā," uztraucas Lauma, taču paļaujas, ka viss būs kārtībā. "Nevar teikt, ka Emīlam tagad tiek veltīta lielākā uzmanība, drīzāk - skolēniem. Mācību programma skolā nav viegla, slodze ir liela. Vecākie bērni mācījās arī mūzikas skolā: Liene - klavierspēli, bet Jānis - trompeti, dziedāja arī korī. Ieva ar dejošanu ir nopelnījusi piedalīties Dziesmu un deju svētkos," stāsta Lauma. Sieviete lepojas, ka vecākajam dēlam ir daudzpusīgas intereses, nepatīk slinkot. Lienei šobrīd ir vislielākā slodze, jo jākārto eksāmeni.
Bērniem var uzticēties
Lauma prāto, vai bērnus audzina stingri, un atklāj, ka ir prasīga. "Es viņiem lieku saprast, ka pašiem ir jāatbild par to, ko viņi dara, jārūpējas par kārtību vietā, kur viņi dzīvo," saka viņa. Lauma ievērojusi, ka bērniem patīk, ja vecāki interesējas par viņu gaitām, apmeklē sapulces skolā.
"Man ir svarīgi, ka bērniem var uzticēties un par viņiem nav lieki jānervozē," saka Lauma. Apeniete vērtē, ka vecākos bērnus audzinājusi citādāk, nekā tagad Emīlu.
"Daudz kas ir mainījies bērnu audzināšanā, kaut vai, piemēram, barošana. Tagad bērnu baro tad, kad viņš prasa, nevis noteiktās ēdienreizēs kā agrāk. Arī vīrs Ilmārs man daudz palīdz," saka Lauma. Palkavnieku ģimene dzīvo kopā ar Laumas vīra vecākiem. "Viņi ir jauki cilvēki. Mēs labi sadzīvojam. Reizēm jaunajiem ir vajadzīgs vecāku cilvēku padoms," bilst sieviete.
Laumas dzimtā puse ir Auce, bet vidusskolu viņa absolvējusi Apē. Laumas savulaik iegūtā profesija ir grāmatvede. "Tagad zinu, ka vairs nevēlos strādāt šajā profesijā. Vienpadsmit gadus esmu tajā nostrādājusi. Darbs nozīmē tikai skaitļus un papīrus, bet man patīk aktīvāk darboties," spriež Lauma.
Ceļu atrod pamazām
Jau trešo gadu viņa vada Apes evaņģēliski luterisko draudzi. "Vīramāte pirmā sāka iet uz draudzi. Viņa mūs aicināja, taču mēs uz dievkalpojumiem gājām tikai divas reizes gadā - Ziemassvētkos un Lieldienās," uzsver L.Palkavniece. Pamazām apmēram pirms pieciem gadiem sāka veidoties tālākais ceļš uz kristietību. Lauma spriež, ka visam dzīvē ir savs laiks, ar to domājot pievēršanos ticībai.
Vispirms Lauma sākusi iet līdzi bērniem uz kristīgās nometnes nodarbībām. "Dievs jau noteikti zināja, ko dara. Meita Liene vēlējās iesvētīties, un es pat īsti nesapratu, ko viņa vēlas panākt. Tad mēs reizē ar Lieni Alūksnē nokristījāmies un Apē tikām iesvētītas," atzīst Lauma. Viņa apstiprina, ka šāda izvēle nenotiek vienā dienā.
Nepievērš vairs uzmanību
"Viss, ko iepriekš esi darījis, un uztvere pēkšņi nemainās. Uzskati mainās ar laiku - tam, kas kādreiz bija svarīgs, tagad nepievēršu uzmanību, tie šķiet sīkumi. Kādreiz man bija grūti pieņemt to, ja kaut kas netiek tad, kad to vēlos. Tagad jautāju, vai tas uzreiz ir vajadzīgs," vērtē Lauma. Ja kādreiz vajā neveiksmes, tad Lauma ieskatās Bībeles atziņās. Lauma ir optimiste un, kā pati saka, neraud tad, kad tas ir vajadzīgs. "Es noskaņoju sevi, ka problēmas atrisināsies. Man vajag iet uz priekšu," saka sieviete.
Mieru vēl nevēlas
No vīratēva Lauma iemācījusies nodarboties ar biškopību, tā kļuvusi par viņas vaļasprieku. "Ar bitēm nav vienmuļi. Tas ir interesants darbs. Pamazām šajā procesā esam iesaistīti visi, arī bērni. Dēlam Jānim ir pašam savas saimes," stāsta Lauma. Viņa priecājas, ka ir labi draugi un ģimene. Lauma saka, ka sev iznāk atvēlēt maz laika. "Ja vēlas, tad to var atrast. Ģimene tam netraucē. Viņi mani atbalsta. Es nejūtos tik veca, lai gribētos mieru," smaida apeniete. Viņa esot kā vēzītis, kas ielien savā aliņā. "Man patīk būt mājās, bet Dievs laikam nav vēlējies, lai es tā daru. Tad man nebūtu uzticēts vadīt draudzi. Varbūt viņš mani ar kompleksiem māca kaut kam citam - būt drošākai, nenolīst kaktiņā. Es to jūtu. Es priecājos, ka tie darbi, ko viņš man liek, veicas," saka Lauma.
Vārdi mēdz atgriezties
Lauma secina, ka savulaik par daudz ko nav pareizi runājusi. "Jo vairāk saki, ka "nekad", jo vairāk tas tiek. Teiktie vārdi - gan labie, gan sliktie - atgriežas. Aizvien biežāk par to raksta žurnālos, ka nekad nevar mētāties ar vārdiem, labāk ir klusēt," saka Lauma. Viņu ir grūti sadusmot, ja nu vienīgi tajās reizēs, kad kāds runā muļķības vai nākas aizstāvēt bērnus. Taču Lauma negribētu, lai mīlestība pret bērniem kļūst akla.
Viņa vēlas, lai cilvēki viens pret otru ir sirsnīgāki. "Viņi tādi nav, jo cilvēkiem trūkst mīlestības. Ja lasa Bībelē, tad tur teikts, ka mīlestība ir lēnprātīga, laipna, tā neskauž, nelielās un nav uzpūtīga... Tā visu tic, tā visu cer un tā panes visu. Mīlestība nekad nebeidzas," saka Lauma.

Citu datumu laikraksti

 • Pirmsskolas izglītības iestāde svinēs 40. dzimšanas dienu

  Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” gatavojas 40 gadu jubilejai, to svinēs 3.jūnijā. “Dzimšanas dienas gaidīšana sākās jau...

 • Jūnijs būs silts un saulains

  Jūnijā Latvijā lielākoties gaidāms saulains un sauss laiks, kopumā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma līdz vienam grādam virs normas.Jūnijā...

 • Kļūdu labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 21.maija numurā rakstā “Gatavojas Keggi Velo” pasākumam ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 21.maija numurā...

 • Ar ložmetēju frontes pirmajās līnijās

  Septiņdesmit deviņus gadus vecais alūksnietis Roberts Lapiņš ir visjaunākais kara veterāns, kas dzīvo Alūksnes rajonā. 1995.gadā rajonā bija 249 kara...

 • Pansionāta iemītniekiem būs dāvana

  Akciju sabiedrība “Grindex” šogad rīko akciju “Pavasarīgs uzmanības apliecinājums Latvijas pansionātiem”. Tās laikā visiem Latvijas pansionātiem...

 • Pārbauda prokurora rīcību

  Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa laikrakstam “Alūksnes Ziņas” informē, ka vēl joprojām notiek pārbaude par Alūksnes prokuratūras...